Ktorý kolagén je najlepší? Morský vs. hovädzí, na kĺby alebo na pleť?
Kolagén, ktorý bol kedysi pomerne neznámy, priťahuje v posledných rokoch veľkú pozornosť vďaka svojim domnelým vlastnostiam proti starnutiu kože aj kĺbov. Teraz je kolagén hlavným heslom v oblasti starostlivosti o pleť a výživu.
Nie je preto divu, že sa ľudia v snahe zlepšiť vzhľad svojej pleti alebo zdravia pohybového aparátu obracajú na kolagénové doplnky. Ale vy sa v nich vyznáte? Rybie, hovädzie, bravčový, kolagénne peptídy, alebo dokonca želatína. Ktorý je lepší na kĺby a ktorý zase na krásu? Tento stručný sprievodca vám poskytne tie najdôležitejšie informácie na výber toho správneho kolagénu práve pre vás.
Dozviete sa:
- Čo je kolagén a akú má funkciu v tele?
- Môže kolagén nahradiť proteín?
- V koľko rokoch sa kolagén prestane tvoriť prirodzene v našom tele?
- Aké návyky životného štýlu a stravy urýchľujú stratu kolagénu a predčasné stárnutie?
- Typy kolagénu a ich účinky: Ktorý je na pleť a ktorý na kĺby?
- Zdroje kolagénov: Je na krásu hovädzí alebo morský?
- Aký je v nich rozdiel? Hydrolyzovaný kolagén, peptídy, vývar, želatína
- Najobľúbenejšie kolagény a najlepší kolagén na krásu
Čo je kolagén a akú má funkciu v tele?
Kolagén je najrozšírenejšou bielkovinou v ľudskom tele. V skutočnosti existuje najmenej 28 druhov kolagénu, ale typy I, II a III sú v tele najbežnejšie. 90 % kolagénu v ľudskom tele predstavuje kolagén typu I.
Pomáha vytvárať štruktúru našej kože, kostí, chrupaviek a svalov a jeho účelom je pomáhať tkanivám, aby boli pružnejšie a odolávali naťahovaniu.
Kolagén miesto proteínu?
Musíme si uvedomiť, že kolagén nie je kompletnou bielkovinou - to znamená, že má nízky obsah alebo neobsahuje všetkých 9 esenciálnych aminokyselín (valín, leucín, izoleucín, metionín, treonín, fenylalanín, tryptophan, histidín a lyzín), ktoré si telo nedokáže samo vyrobiť. Zo všetkých 20 aminokyselín kolagén obsahuje 19. Chýba tryptofán, jedna z 9 esenciálnych aminokyselín, ktoré tvoria kompletnú bielkovinu.
Jedna štúdia však ukazuje, že kolagén je výhodné zaradiť do denného príjmu bielkovín nielen pre jeho bioaktívne vlastnosti, ale aj pre bohatú dostupnosť nenahraditeľných aminokyselín.
S vekom sa hladina kolagénu v tele znižuje
Bunky spojivového tkaniva zvané fibroblasty produkujú a udržujú kolagén. S pribúdajúcim vekom sa zhoršuje funkcia fibroblastov a spomaľuje sa tvorba kolagénu. Jeho hladina klesá zhruba od 20. roku života. Tieto zmeny spolu s úbytkom ďalšieho kľúčového štrukturálneho proteínu zvaného elastín vedú k príznakom starnutia, ako je ovisnutá koža, očné viečka a vrásky.
Podľa tejto štúdie, s každým rokom naše telo produkuje o 1% menej kolagénu.
Hoci úbytok kolagénu s vekom je nevyhnutný, štúdie potvrdzujú, že niektoré faktory stravy a životného štýlu môžu tento proces urýchliť:
- Fajčenie cigariet ničí kolagén a spôsobuje starnutie kože, tvorbu vrások a stratu elasticity.
- Nadmerné pitie alkoholu urýchľuje starnutie kože tým, že znižuje produkciu kolagénu a poškodzuje mechanizmy obnovy kože.
- Strava s vysokým obsahom pridaného cukru a vysoko spracovaných potravín môže viesť k predčasnému starnutiu, pretože prispieva k procesu zvanému glykácia, ktorý znižuje obnovu kolagénu a narúša jeho schopnosť interagovať s okolitými bunkami a bielkovinami.
- Nadmerné slnenie tiež zhoršuje tvorbu kolagénu, takže používanie opaľovacieho krému a vyhýbaniu sa nadmernému slneniu môže pomôcť zabrániť známkam predčasného starnutia pleti.
Typy kolagénu a ich účinky: Ktorý je na pleť a ktorý na kĺby?
Ako už bolo spomenuté, existuje až 28 typov kolagénu. Tu sú tie najčastejšie:
- Typ I: Podporuje pevnosť, elasticitu a hydratáciu pokožky. Môže napomôcť zníženiu vrások, zlepšeniu textúry pokožky a podporu zdravých vlasov a nechtov.
- Typ II: Dôležitý v štruktúre kĺbov a chrupaviek.
- Typ III: Spolupracuje s typom I kolagénu na podpore štruktúry kože, ciev a vnútorných orgánov.
- Typ V: Hrá rolu v podpore tvorby kolagénu v rôznych tkanivách, vrátane kĺbov a pokožky.
- Typ X: Dôležitý pre tvorbu kostných chrupaviek a rast kostí.
Aký typ kolagénu vybrať na pleť alebo na kĺby?
Na podporu krásy pleti, vlasov a nechtov sú odporúčané predovšetkým kolagénové doplnky obsahujúce typ I. Hoci sa Typ I často spája so vzhľadom, má tiež kľúčový význam pre zdravie celého tela, vrátane kĺbov, šliach, kostí a väzivového tkaniva.
Pre kĺby a pohybový aparát je však najvýznamnejším kolagén typu II. Tento typ kolagénu je prítomný predovšetkým v kĺboch a chrupavkách a zohráva kľúčovú úlohu v udržiavaní funkčnosti kĺbových štruktúr.
Zdroje kolagénov a aké typy obsahujú
Kolagénové doplnky stravy sú predovšetkým zvieracieho pôvodu. V poslednej dobe sa objavujú aj rastlinné alternatívy. Aké sú tie najbežnejšie?
1. Hovädzí kolagén
Hovädzí kolagén je bohatý na kolagén typu I a III, a preto je obľúbeným zdrojom pre doplnky stravy pre pleť, ale má aj pozitívny účinok na pohybový aparát.
Rovnako ako pri všetkom, čo konzumujete, by ste mali dbať na to, odkiaľ doplnok stravy s hovädzím kolagénom pochádza. Mali by ste tiež zvážiť, ako boli kravy chované a čím boli kŕmené - ako pre vaše zdravie, tak aj pre životné prostredie. Vždy hľadajte hovädzí kolagénový doplnok od značky, ktorá svoj produkt získava z humánne chovaného dobytka, kŕmeného trávou. Kvalitu potvrdia certifikáty.
Grass-fed kolagén je tou správnou voľbou. Čo to znamená?
- Grass-fed kolagén pochádza zo zvierat, ktoré boli chované podľa prísnych noriem, čo zaisťuje lepšiu kvalitu.
- Zviera nikdy nedostalo žiadne antibiotiká. Podávanie antibiotík a ďalších chemikálií najmä v priemyselnom chove môže ovplyvniť zdravie a kvalitu tkanív zvieraťa. Tieto látky sa môžu ukladať v koži a väzivových tkanivách a následne sa môžu dostať až do výrobkov, ktoré my prijímame do svojho tela.
- Dobytok je kŕmený trávou a má prístup k pastvinám. Tráva je prirodzeným zdrojom živín pre zvieratá a pomáha udržiavať zdravé tkanivá s lepším nutričným profilom. Zaručuje to celkovú čistotu a kvalitu výsledného produktu.
Také štandardy najvyššej kvality a čistoty spĺňajú hovädzie kolagény od značky Great Lakes, ktoré patria medzi tie najobľúbenejšie.
2. Bravčový kolagén
Bravčový kolagén sa získava z kože a kostí ošípaných a obsahuje prevažne typu I a III.
3. Hydinový kolagén
Hydinový kolagén je menej častým zdrojom. Obsahuje vyššie množstvo kolagénu typu II a je považovaný za dobrú voľbu pre kostí a kĺby.
4. Morský kolagén
Morský kolagén pochádza z rybej kože, šupín a kostí. Obsahuje najmä Typ I kolagénu, a preto sa často používa predovšetkým na podporu krásy pleti, vlasov a nechtov. Výskumy morského kolagénu ukazujú, že má na kožu, črevá a kosti podobné účinky ako hovädzí kolagén.
Morský kolagén je tiež obzvlášť bohatý na aminokyselinu hydroxyprolín, ktorá je nevyhnutnou súčasťou kože, cievnych stien a ďalších spojivových tkanív.
Ako sa morský kolagén líši od hovädzieho? Morský kolagén obsahuje predovšetkým kolagén typu I a II. Naproti tomu hovädzí kolagén má vysoký obsah typov I a III. Bez ohľadu na to, ktorý si vyberiete, hľadajte čisté zdroje.
5. Rastlinné alternatívy kolagénu
Neexistuje žiadny rastlinný zdroj kolagénu, pretože tento proteín sa v rastlinnej ríši nevyskytuje. Vegánsky kolagén väčšinou obsahuje zložky (kľúčové živiny a bioaktívne látky), ktoré podporujú produkciu, syntézu a funkciu kolagénu.
Írsky mach je ideálna rastlinná alternatíva pre každého, kto dodržiava akýkoľvek typ rastlinnej stravy. Je obzvlášť prospešný pre vegánov, pretože má vysoký obsah aminokyseliny taurínu. Je to druh červenej morskej riasy, ktorá rastie najmä na atlantickom pobreží Írska.
Spracovanie
1. Hydrolyzovaný kolagén vs. peptídy
Hydrolyzát a peptídy sú synonymá a možno ich používať zameniteľne.
Čo je hydrolyzácia a prečo je potrebná?
- V nehydrolyzovanej forme je kolagén príliš veľký na to, aby prešiel črevnou stenou a počas trávenia sa môže ťažko rozkladať.
- Proces hydrolyzácie (enzymatické pridanie molekuly vody cez peptídovú väzbu) rozbíja aminokyselinové reťazce kolagénovej bielkoviny. Tieto menšie bielkovinové reťazce vzniknuté hydrolýzou sa označujú ako kolagénne peptídy. To umožňuje nášmu telu maximálne vstrebávať živiny.
Keď teda budete počuť termíny kolagénový hydrolyzát, kolagénové peptídy alebo hydrolyzované kolagénové peptídy, buďte si istí, že medzi nimi nie je žiadny rozdiel. V každom z nich nájdete kompletný profil aminokyselín.
2. Kolagén vs. vývar
Kostný vývar obsahuje kolagén a ďalšie prospešné živiny, kolagénový prášok obsahuje iba čistý kolagén. Kolagén je bielkovinová zložka kostného vývaru, ktorá bola izolovaná z tekutiny kostného vývaru. Vďaka tomu má vyšší obsah bielkovín.
Glukozamín v kostnom vývare je bohatý na síru, ktorá je nevyhnutná na obnovu a udržiavani
chrupavky. Vývar obsahuje okrem kolagénu a glukozamínu aj kyselinu hyalurónovú, ktorá podporuje zdravie a mladistvosť pokožky tým, že zvyšuje úroveň hydratácie.
3. Kolagén vs. želatína
Hlavný rozdiel medzi želatínou a kolagénom je v spracovaní. Želatína je druh kolagénu, ktorý bol rozložený, takže je o niečo lepšie stráviteľný a vstrebateľný.
Kolagén a želatína sú si z hľadiska svojich účinkov podobné, pretože obsahujú rovnaké aminokyseliny. Ich použitie sa však mierne líši a niektorí ľudia želatínu trávia o niečo ľahšie.
Najobľúbenejšie kolagény a najlepší kolagén na krásu
- Great lakes je kolagén získavaný z kože a spojivových tkanív z voľne pasúceho sa Argentínskeho a Brazílskeho dobytka. Radí sa do kategórie prémiových výrobkov. Je bez príchuti, ľahko rozpustný v horúcich aj studených tekutinách a taktiež ľahko stráviteľný pre telo.
- Planet Paleo ponúka certifikovaný Grass-fed hovädzí kolagén z voľne chovaného dobytka kŕmeného trávou, BIO práškový kostný vývar a morský kolagén z voľne lovených rýb, ktoré spĺňajú normy pre udržateľný rybolov. Vyberať môžete medzi rôznymi príchuťami ako horúca čokoláda, káva, kurkuma latté, banán vanilka a ďalšie. Novinkami sú kolagén špeciálne na krásu a Active collagen na kĺby.
- Woldo Health sú certifikované kolagény pochádzajúce z voľne chovaného dobytka v Argentíne. Sú bez príchuti a ľahko sa rozpúšťajú. Vďaka tomu ich môžete pridať do akéhokoľvek obľúbeného nápoja alebo jedla. Veľké balenie 1 kg alebo 500 g vám navyše dlho vydrží.
- Kolagén s kyselinou hyalurónovou a biotínom je najobľúbenejší kolagén u žien a víťaz kozmetiky roku 2022. Kyselina hyaluronová (HA) je ďalšou molekulou, ktorá sa nachádza v koži a udržuje ju pružnú a dobre hydratovanú. Biotín (vitamín B7) sa podieľa na tvorbe keratínu, hlavnej zložky vlasov, čím môže podporovať zdravý rast vlasov. Výskumy ukazujú, že ak máte nízku hladinu biotínu, môže to skutočne viesť k vypadávaniu vlasov.
Máte vybraný svoj kolagén? Prezrite si celú kategóriu Kolagény a želatína.