Prírodné betaglukány prebudia vašu imunitu: Aké majú naozaj účinky?

Betaglukány sú prírodné látky s pozoruhodným účinkom na imunitu, zdravú hladinu cholesterolu a trávenie. Ich prínosy potvrdzuje množstvo vedeckých štúdií, a preto sa stále častejšie objavujú v doplnkoch stravy aj funkčných potravinách. Aké majú betaglukány účinky, prečo veľmi záleží na ich type? Ako ich správne užívať pre maximálny efekt? Prečítajte si všetko podstatné o betaglukánoch a ich vplyve na imunitu aj celkové zdravie.
V tomto článku sa dozviete
- Čo sú betaglukány a aké majú jednotlivé druhy účinky?
- Ako rýchlo fungujú?
- Skrze aký efekt môžu podporiť imunitný systém?
- Ako betaglukány užívať pre maximálny efekt?
- Betaglukány z húb alebo kvasiniek?
- Ako pomôžu podporiť športovcov?
Čo sú betaglukány?
Betaglukány sú prírodné polysacharidy nachádzajúce sa v bunkových stenách húb, kvasiniek, rias a obilnín. Majú schopnosť modulovať imunitné reakcie organizmu, vďaka čomu sa v poslednom čase dostali do hľadáčika vedeckého záujmu aj klinickej praxe. Problémom hubových betaglukánov je nedostupnosť kvalitných ingrediencií. Dovážané huby z Ázie sú často kontaminované kadmiom a ťažkými kovmi. Ako bezpečnejšie, účinnejšie (lepšia vstrebateľnosť) a cenovo dostupnejšie sa javia betaglukány z potravinárskej kvasinky Saccharomyces cerevisae.
Účinky betaglukánov: ako fungujú?
Rôzne zdroje betaglukánov sa líšia svojou štruktúrou, čo ovplyvňuje ich aktivitu (Steenwijk, 2021).
- Obilné betaglukány (napr. z ovsa) majú väzby β-1,3/1,4 a pôsobia ako rozpustná vláknina, ktorá podporuje zdravú hladinu cholesterolu, funkciu črevnej peristaltiky i kardiovaskulárneho systému. Betaglukány z obilnín vytvárajú v čreve gél a zlepšujú konzistenciu tráveniny v čreve. Tým obmedzuje vstrebávanie cholesterolu aj cukru zo stravy do krvi a vedie k optimálnym hladinám LDL cholesterolu.
- Betaglukány z húb a kvasiniek (β-1,3/1,6) sa vďaka svojej rozvetvenejšej štruktúre vedia lepšie nadviazať na receptory imunitných buniek (napr. dektín-1). Aktivujú vrodenú a čiastočne aj získanú imunitu. Pomáhajú tým telu rýchlejšie a efektívnejšie reagovať na vonkajších nepriateľov, a tiež si zapamätať, čo fungovalo pri poslednom stretnutí s patogénom najlepšie.
🛡️ Čo to prakticky znamená?
Imunitný systém rozpoznáva betaglukány ako cudzorodé štruktúry (tzv. PAMP - Pathogen-Associated Molecular Patterns). Práve vďaka tomu stimulujú obranyschopnosť k bystrejšiemu dohľadu a obrane pred vonkajšími patogénmi (Wzorek-Łyczko et al., 2024).
- Prebúdza bunky prvej obrannej línie (makrofágy) – viaže sa na ich receptory (Dectin-1) a budí ich k akcii.
- Zlepšuje komunikáciu - podporuje komunikáciu imunitných buniek, ktoré si odovzdávajú informácie pre organizovanejšiu obranu.
- Zvyšuje presnosť zásahov – NK bunky (prirodzení zabíjači) sa zameriavajú na potenciálnu hrozbu rýchlejšie a efektívnejšie.
- Posilňuje pamäť imunitného systému - učí telo rozpoznať patogény a reagovať na ne nabudúce oveľa rýchlejšie.
⏱️ Extra rýchly účinok
Účinky betaglukánov v aktivácii imunity začínajú už počas 2-4 hodín, preto po nich môžete siahnuť v prípade akútnej potreby. Fungujú aj dlhodobo, štúdie odporúčajú užívanie 1-3 mesiace.
Vrodená vs. získaná imunita
Keď sa betaglukány dostanú do tela, viažu sa na receptory imunitných buniek a aktivujú obranné mechanizmy organizmu. Tým zvyšujú efektivitu, s akou sa telo bráni cudzorodým látkam, vírusom a baktériám. Pokiaľ do tela vstúpi patogén, v prvej fáze obrany sa zapájajú bunky vrodenej imunity, ako sú makrofágy, neutrofily a prirodzené zabíjačské bunky (NK bunky). Fungujú nešpecificky, rýchlo a snažia sa zabrániť šíreniu nepriateľov do tela. Vďaka betaglukánom môžu imunitné bunky pracovať rýchlejšie a účinnejšie. Po prvotnom poplachu imunity prichádza druhá fáza imunitnej reakcie – cielená a riadená obrana prispôsobená konkrétnemu patogénu. Prechod medzi vrodenou a získanou imunitou trvá rôzne dlho. Štúdie ale ukazujú, že betaglukány môžu tento proces urýchliť. Tým pomáhajú telu rýchlejšie spustiť špecifickú obranu, čo zvyšuje schopnosť efektívne bojovať proti nepriateľom. V praxi to znamená, že z postele vyskočíte skôr.
🤧 Vplyv betaglukánov na imunitu
Meta-analýza (Zhong et al., 2021) zahŕňajúca 13 randomizovaných štúdií s betaglukánom z kvasiniek potvrdila zníženie frekvencie respiračných ťažkostí a skrátenie ich trvania. Podobné výsledky boli zaznamenané u detí aj dospelých. Mechanizmus účinku spočíva v predaktivácii imunity (pozri vyššie), čo zvyšuje obranyschopnosť proti vonkajším vplyvom.
💪🏻 Využitie betaglukánov u športovcov
Športovci podstupujúci intenzívny tréning môžu mať oslabenú imunitu. Štúdie ukazujú, že suplementácia betaglukánov vykompenzováva túto záťaž organizmu. Urýchľuje regeneráciu a pomáha udržať optimálne imunitné funkcie po záťaži (podobne ako napríklad vitamín C) (Rennerová, 2022).
Ako užívať betaglukány?
Pokiaľ betaglukány konzumujete spolu s tukmi (aspoň 15 g), zostávajú v tenkom čreve dlhšie – až o 38 % – čo zlepšuje ich vstrebávanie. Naopak, ak ich skombinujete s nerozpustnou vlákninou (napr. celozrnné pečivo), ich využitie sa znižuje, pretože vláknina na seba viaže vodu a obmedzuje dostupnosť glukánov na vstrebanie. Ideálne je dávkovať cca 30 minút pred jedlom s lyžicou MCT oleja alebo avokádom, s odstupom od iných doplnkov stravy.
Zdroje:
- Rennerova Z, Picó Sirvent L, Carvajal Roca E, Paśnik J, Logar M, Milošević K, Majtan J and Jesenak M (2022) Beta-(1,3/1,6)-D-glucan from Pleurotus ostreatus in the prevention of recurrent respiratory tract infections: An international, multicentre, open-label, prospective study. Front. Pediatr. 10:999701. doi: 10.3389/fped.2022.999701
- K. Wzorek-Łyczko, W. Woźniak, A. Piwowarczyk, and E. Kuchar, “The anti-infective effect of β-glucans in children: A scoping review,” International Journal for Vitamin and Nutrition Research, vol. 94, no. 3–4, pp. 296–307, Jun. 2024, doi: 10.1024/0300-9831/a000793.
- Zhong K, Liu Z, Lu Y, Xu X. Effects of yeast β-glucans for the prevention and treatment of upper respiratory tract infection in healthy subjects: a systematic review and meta-analysis. Eur J Nutr. 2021 Dec;60(8):4175-4187. doi: 10.1007/s00394-021-02566-4. Epub 2021 Apr 26. PMID: 33900466.
- Beta-glukan. (8. 03. 2025). Wikipedie: Otevřená encyklopedie. Získáno 14:29, 10. 03. 2025 z https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Beta-glukan&oldid=24729939.
- Steenwijk, H. P., Bast, A., & de Boer, A. (2021). Immunomodulating Effects of Fungal Beta-Glucans: From Traditional Use to Medicine. Nutrients, 13(4), 1333. https://doi.org/10.3390/nu1304133.