Tajomstvom dlhovekosti sú svaly: Ako spomaliť starnutie?

Svaly nie sú len otázkou sily a estetiky - hrajú zásadnú úlohu v našom zdraví a dlhovekosti. Majú ohromný vplyv na metabolizmus, imunitu a ochranu mozgu. S pribúdajúcim vekom ale množstvo svalov klesá – tomu sa hovorí sarkopénia. Menej svalov ale neznamená len slabšie telo, ale aj vyššie riziko pádov, oslabenie kosti a horší metabolizmus. Dobrá správa je, že tento proces je možné spomaliť a podporiť telo celkovo!
Čo sa v tomto článku dozviete?
- Čím svaly ovplyvňujú starnutie a celkové zdravie?
- Ako na cvičenie dlhovekosti?
- Čo je to mTOR a ako dráhu dlhovekosti aktivovať do 20 minút?
- Prečo by si činky mala zaobstarať aj babička?
Tajomstvo svalového tkaniva
Najnovšie výskumy potvrdzujú, že dobre udržiavané svalové tkanivo vedie k dlhšiemu kvalitnému životu, znižuje riziko chronických ochorení, zlepšuje imunitu, podporuje mozog a mentálnu kondíciu u starších ľudí. Ako najúčinnejšia zbraň v boji proti starnutiu sa javí pravidelný tréning doplnený dostatočným príjmom bielkovín a dôležitých mikronutrientov. Čo ďalšie o svaloch neviete?
✨ 1. Sval: metabolicky aktívny orgán
Kostrové svaly nie sú len „motorom“ pohybu – fungujú ako metabolicky aktívny orgán, ktorý pomáha regulovať hladinu cukru a tukov v krvi. Svalové tkanivo spotrebúva až 80 % cukru v krvnom obehu, čím znižuje riziko inzulínovej rezistencie a diabetu 2. typu. Tento efekt je obzvlášť dôležitý u seniorov, u ktorých prirodzený úbytok svalov zvyšuje náchylnosť na vysokú hladinu cukru v krvi (hyperglykémiu).
🛡️ 2. Komplexná podpora imunity
Svaly tiež ovplyvňujú imunitný systém – počas ich kontrakcie sa uvoľňujú tzv. myokíny, látky s protizápalovými účinkami. Tie pomáhajú tlmiť chronické zápaly, ktoré zohrávajú úlohu pri vzniku artritídy, srdcovo-cievnych ochorení i neurodegeneratívnych porúch, ako je Alzheimerova choroba. Dostatočná záťaž svalov aktivuje v tele signálne dráhy, ktoré zaisťujú, že je dostatok imunitných buniek, imunitná reakcia je akurát rýchla a v tele prebieha recyklácia poškodených alebo napadnutých buniek (Stříž & Holáň, 2015).
🧬 3. Svalová hmota a dlhovekosť
Dlhodobé štúdie potvrdzujú, že čím viac svalovej hmoty človek má, tým nižšie je jeho riziko predčasného úmrtia. Analýza dát od 3 659 účastníkov ukázala, že ľudia s najvyššou úrovňou svalovej hmoty mali o 19 – 20 % nižšie riziko úmrtia zo všetkých príčin oproti tým s najnižšou svalovou hmotou (Srikanthan & Karlamangla, 2014). Tento ochranný efekt súvisí okrem iného s tým, že svaly pomáhajú regulovať energetickú rovnováhu a znižujú hromadenie viscerálneho tuku – typu tuku, ktorý podporuje zápalové procesy v tele. Svalové tkanivo tiež podporuje správnu obnovu buniek vďaka aktivácii mTOR dráhy, ku ktorej sa dostaneme za chvíľu.
🧠 4. Svaly a mozog: kľúč k lepšej pamäti
Silový tréning prináša ohromný benefit pre mozgu. Podporuje tvorbu brain-derived neurotrophic factor (BDNF) – proteínu, ktorý je zásadný pre zdravie neurónov, ich prepojenie a regeneráciu (Dinoff et al., 2016). Výskumy ukazujú, že úbytok svalovej hmoty je často spojený so zhoršením kognitívnych funkcií, čo môže byť dôsledkom nižšej produkcie BDNF a zvýšenej hladiny systémového zápalu.
- Pozitívne účinky odporového tréningu na mozog potvrdzujú aj klinické štúdie: napríklad u seniorov, ktorí počas 12 týždňov pravidelne cvičili so záťažou, došlo k zlepšeniu pamäti, čo súviselo s posilnením spojenia v oblasti hipokampu – časti mozgu zodpovednej za učenie a uchovávanie informácií (Vints et al., 2024).
- Myokíny nielenže podporujú centrum pamäte (hipokampus), ale tiež znižujú ukladanie beta-amyloidu a tým znižuje riziko Alzheimerovej choroby (Kim & Song, 2018).
- TIP: Mindfulness meditácia môže zvýšiť hladinu BDNF v mozgu, čo vedci prirovnávajú k ''omladeniu kognice'' (Cahn et al., 2017).
🏋️♀️ 5. Proteín: Kľúč k regenerácii
Pre optimálnu stavbu a regeneráciu (nielen) svalov, potrebujeme mať dostatočný denný príjem bielkovín (Slimáková). Bielkoviny sú základným stavebným kameňom pre množstvo potrebných funkcií v tele. Okrem iného pomáhajú opravovať poškodené svalové vlákna po silovom tréningu. To platí aj u seniorov, ktorí majú zníženú schopnosť využiť bielkoviny na stavbu svalov, preto potrebujú už v základe ich vyšší príjem – 1,2–1,6 g/kg telesnej hmotnosti denne. Táto dávka zodpovedá spotrebe dospelého človeka pri svalovom tréningu alebo chudnutí.
- Kvalitný proteín (20-25 g) po tréningu stimuluje tvorbu svalov až o 35% viac ako jeho neskoršia konzumácia.
- Leucín (2,5 – 3 g na jedlo) aktivuje dráhu mTOR a podporuje rast svalov.
- Kombinácia kazeínu (40 %) a srvátky (60 %) bráni strate svalovej hmoty počas noci.
Čo je mTOR, a ako súvisí so svalmi a starnutím - čo potrebujete vedieť?
V ľudskom tele existuje kľúčový regulačný mechanizmus, známy ako mTOR (mechanistic target of rapamycín), ktorý riadi rast a obnovu buniek, vrátane svalového tkaniva. Je zásadný pre udržanie sily, funkčnosti a celkového zdravia, najmä v starobe. Aktivovaný mTOR podporuje tvorbu bielkovín a rast svalov, čo samo o sebe chráni svaly, ktoré už máte, kontroluje hladinu krvných cukrov (znižuje riziko cukrovky) a podporuje dlhovekosť tým, že udržuje obnovu buniek v optime (Panwar et al., 2023).
🟢 Ako sa mTOR aktivuje?
- mTOR funguje ako hlavné kontrolné centrum pre rast a regeneráciu tkanív. Aktivuje sa pri:
- ✅ Fyzickej aktivite (najmä silový tréning či HIIT) - Pravidelná fyzická aktivita, predovšetkým silový tréning (s vlastnou váhou, činkami alebo odporovými gumami), je najsilnejším aktivátorom mTOR. V rámikoch HIIT cvičenia sa zaraďuje aj aeróbna zložka, ktorá podporuje srdce a kondíciu.
- ✅ Dostatočnom príjme bielkovín (najmä aminokyseliny leucín): Bielkoviny, najmä esenciálna aminokyselina leucín (mäso, vajcia, mliečne produkty, strukoviny) sú nevyhnutné.
- ✅ Dostatku energie a živín.
- 🚨 POZOR 🚨 Dlhodobo nadmerná aktivácia mTOR (napr. neustály prebytok kalórií a bielkovín) môže viesť k zápalovým procesom a zníženej bunkovej recyklácii (autofágii). Takže všetko s mierou...
🔴 Čo sa deje pri nízkej aktivite mTOR?
- Pokiaľ je mTOR málo aktívny (kvôli nedostatku pohybu, nízkemu príjmu bielkovín alebo nedostatočnej stimulácii), dochádza k:
- ❌ Úbytku svalovej hmoty (svaly bez stimulácie atrofujú - zmenšujú sa) a horšiu pohyblivosť.
- ❌ Znížené regeneráciu (zhoršená obnova buniek a tkanív), horšia vitalita a menej energie.
- ❌ Zvýšenému riziku metabolických ochorení, zlomenín a pádov.
Tento proces je pre starnutie zásadný a pritom ho zvládneme veľmi ľahko ovplyvniť. Stačí dať pohybu vo svojom nabitom dni 3x týždňa dostatočnú prioritu.
Prečo je silový tréning a HIIT kľúčom k zdravému starnutiu?
Najefektívnejšou cestou, ako si udržať silné a zdravé telo, je silový tréning - teda cvičenie s vlastnou váhou alebo činkami. Keď svaly pravidelne zaťažujeme, dostávajú signál, že ich stále potrebujeme, a preto ich telo udržuje v kondícii a sile. Ďalšou metódou je tiež vysokointenzívny intervalový tréning (HIIT) – krátke, ale intenzívne intervaly cvičenia (napríklad šprinty alebo rýchle drepy), ktoré zlepšujú výdrž, spaľovanie tukov a zdravie buniek. HIIT aktivuje prirodzené regeneračné mechanizmy v tele, čo pomáha spomaľovať starnutie na bunkovej úrovni.
🏃 HIIT: Reštart pre metabolizmus
HIIT podporuje bunkovú obnovu tým, že aktivuje signálne dráhy mTOR, kľúčové pre regeneráciu svalov. Ideálne je cvičiť aspoň 2x týždenne, 4-6 intervalov po 30-60 sekundách. Štúdia Mayo Clinic (Robinson et al., 2017) na 3 000 účastníkoch ukázala, že tento tréning:
- ✅ Zlepšuje inzulínovú senzitivitu (dôležité pre prevenciu cukrovky 2. typu).
- ✅ Zvyšuje prekrvenie svalov, ktoré s vekom klesá.
- ✅ Podporuje spaľovanie tukov a zlepšuje srdcové zdravie.
🏋️♂️ Silový tréning: Základ pre pevné svaly a zdravé kosti
Zatiaľ čo HIIT je skvelý pre metabolizmus a výdrž, silový tréning je kľúčom k dlhodobému zdraviu svalov a kostí. Ideálny tréning je 2–3× týždenne sa zamerať na celé telo. Cvičiť so strednou až vyššou záťažou (70–85 % maximálnej sily), čo podporí rast svalov (Robinson et al., 2017).
- ✅ Posilňuje svaly a kĺby, čím znižuje riziko pádov a zlomenín.
- ✅ Podporuje pevnosť kostí – pri zaťažení telo posilňuje kostnú hmotu, čo je kľúčové pre prevenciu osteoporózy.
- ✅ Zrýchľuje metabolizmus – svaly spaľujú viac energie aj v kľudovom stave, čo pomáha regulovať hmotnosť.
- ✅ Zlepšuje držanie tela a odstraňuje bolesti chrbta – silné jadro podporuje stabilitu chrbtice a znižuje riziko chronických bolestí.
Sila, svaly a tréningu seniorov
Po 60. roku života dochádza k úbytku rýchlych svalových vlákien (glykolytických vlákien (typ IIx)), ktoré sú kľúčové pre rýchlosť pohybu a prevenciu pádov. Štúdia (Grgic et al, 2020) ukázala, že aj ľudia vo veku 60+ dokážu aj po rokoch neaktivity budovať svaly podobne ako mladší jedinci, pokiaľ zaradia pravidelný odporový tréning (cviky s činkami, odporovými gumami alebo vlastnou váhou).
Odporový tréning s explozívnymi prvkami (napr. lopty, výpady s odrazom) dokáže stimulovať rast svalov aj u našich babičiek a deduškov. Silový tréning s pomerne vysokou záťažou (85% 1RM 3× týždenne) zvýšil silu nôh seniorov o 37% za 16 týždňov (Peterson et al., 2017). Práve sila svalov dolných končatín je u starších dôležitá pre úplne základné úkony ako je chôdza, chôdza po schodoch, vstávanie z postele či z toalety. Podľa výskumov Mayo Clinic : Silový tréning so záťažou zvyšuje silu seniorov až o 40 % za 12 týždňov bez toho, aby zvyšoval riziko úrazov (Robinson et al., 2017).
⚖️ Tréning stability tiež prispieva k vyššiemu veku
Schopnosť stáť na jednej nohe klesá po 65. roku o 0,8 % mesačne, čo zvyšuje riziko pádov a zlomenín, ktoré následne spôsobia dlhodobé problémy s pohybom a sebestačnosťou u starších ľudí. V prevencii pádov je skvelý balančný tréning (bosu, labilné plochy, tandemový stoj, stoj na jednej nohe), ktorý pomôže starším ľuďom zapojiť hlboké svaly (až o 40%) a mať tak silnejší stred tela. Vhodný je aj tzv. propriocepčný tréning, ktorý zlepšuje reakčnú rýchlosť mozgu na nerovnováhu terénu o 22% (Vysoký et al., 2014).
Z praxe vidíme, že pokiaľ seniori vo vyššom veku prekonajú zranenie, ktoré ich na dlhší čas imobilizuje, zásadne sa zhoršuje ich celkový stav a skracuje dĺžku života, pretože sa mnoho z nich už z lôžka nezdvihne. Preto hoci balančný tréning môže pôsobiť úsmevne, hrá kľúčovú úlohu v kvalite života seniora. Samozrejme sa tréning vždy prispôsobuje individuálne v závislosti na kondícii a možnostiach pacienta. Pokiaľ si nie ste istí, čo je vhodné, navštívte fyzioterapeuta, ktorý vie zostaviť zmysluplný cvičebný plán na mieru.
Zhrnutie: Chcete spomaliť starnutie a udržať si svaly?
1️⃣ Pravidelne cvičte, ideálne silový tréning 2–3× týždenne alebo HIIT 2x týždenne.
2️⃣ Dbajte na dostatočný príjem bielkovín (min. 1,2–1,6 g/kg telesnej hmotnosti).
3️⃣ Občas doprajte telu obdobie regenerácie (napr. ľahšiu stravu, pôst).
4️⃣ Kombinujte silu a vytrvalosť – pre celkové zdravie.
Zdroje:
- Šedová, L. (2015). Imunitní regulace v nádorovém mikroprostředí [Bachelor's thesis, Masarykova univerzita]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/g9bdx/bpsedova_imunitni_regulace.pdf
- Srikanthan, P., & Karlamangla, A. S. (2014). Muscle mass index as a predictor of longevity in older adults. The American journal of medicine, 127(6), 547–553. https://doi.org/10.1016/j.amjmed.2014.02.007
- Slimáková, Margit. Svaly potřebujeme. Online. In: . Dostupné také z: https://www.margit.cz/svaly-potrebujeme/.
- Stříž, Ilja a Holáň, Vladimír. Cytokiny v klinické medicíně. Jessenius. Praha: Maxdorf, [2015]. ISBN 978-80-7345-427-2.
- Panwar, V., Singh, A., Bhatt, M. et al. Multifaceted role of mTOR (mammalian target of rapamycin) signaling pathway in human health and disease. Sig Transduct Target Ther 8, 375 (2023). https://doi.org/10.1038/s41392-023-01608-z
- Dinoff, A., Herrmann, N., Swardfager, W., Liu, C. S., Sherman, C., Chan, S., & Lanctôt, K. L. (2016). The Effect of Exercise Training on Resting Concentrations of Peripheral Brain-Derived Neurotrophic Factor (BDNF): A Meta-Analysis. PloS one, 11(9), e0163037. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0163037
- Baker, M. K., Atlantis, E., & Fiatarone Singh, M. A. (2007). Multi-modal exercise programs for older adults. Age and ageing, 36(4), 375–381. https://doi.org/10.1093/ageing/afm054
- Karinkanta, S., Heinonen, A., Sievänen, H., Uusi-Rasi, K., Pasanen, M., Ojala, K., Fogelholm, M., & Kannus, P. (2007). A multi-component exercise regimen to prevent functional decline and bone fragility in home-dwelling elderly women: randomized, controlled trial. Osteoporosis international : a journal established as result of cooperation between the European Foundation for Osteoporosis and the National Osteoporosis Foundation of the USA, 18(4), 453–462. https://doi.org/10.1007/s00198-006-0256-1
- Cadore, E. L., Rodríguez-Mañas, L., Sinclair, A., & Izquierdo, M. (2013). Effects of different exercise interventions on risk of falls, gait ability, and balance in physically frail older adults: a systematic review. Rejuvenation research, 16(2), 105–114. https://doi.org/10.1089/rej.2012.1397
- Gomez-Pinilla, F., Vaynman, S., & Ying, Z. (2008). Brain-derived neurotrophic factor functions as a metabotrophin to mediate the effects of exercise on cognition. The European journal of neuroscience, 28(11), 2278–2287. https://doi.org/10.1111/j.1460-9568.2008.06524.x
- Vints, W. A. J., Šeikinaitė, J., Gökçe, E., Kušleikienė, S., Šarkinaite, M., Valatkeviciene, K., Česnaitienė, V. J., Verbunt, J., Levin, O., & Masiulis, N. (2024). Resistance exercise effects on hippocampus subfield volumes and biomarkers of neuroplasticity and neuroinflammation in older adults with low and high risk of mild cognitive impairment: a randomized controlled trial. GeroScience, 46(4), 3971–3991. https://doi.org/10.1007/s11357-024-01110-6
- Kim, O. Y., & Song, J. (2018). The Role of Irisin in Alzheimer's Disease. Journal of clinical medicine, 7(11), 407. https://doi.org/10.3390/jcm7110407
- ROBINSON, Matthew M.; DASARI, Surendra; KONOPKA, Adam R.; JOHNSON, Matthew L.; MANJUNATHA, S. et al. Enhanced Protein Translation Underlies Improved Metabolic and Physical Adaptations to Different Exercise Training Modes in Young and Old Humans. Online. Cell Metabolism. 2017, roč. 25, č. 3, s. 581-592. ISSN 15504131. Dostupné z: https://doi.org/10.1016/j.cmet.2017.02.009. [cit. 2025-03-17].
- Vysoký, R., Dosbaba, F., & Batalik, L. (2014). Intervenční tréninkový program u pacientů s metabolickým syndromem ve FN Brno.
- Cahn, B. R., Goodman, M. S., Peterson, C. T., Maturi, R., & Mills, P. J. (2017). Yoga, Meditation and Mind-Body Health: Increased BDNF, Cortisol Awakening Response, and Altered Inflammatory Marker Expression after a 3-Month Yoga and Meditation Retreat. Frontiers in human neuroscience, 11, 315. https://doi.org/10.3389/fnhum.2017.00315
- Peterson, M. D., Rhea, M. R., Sen, A., & Gordon, P. M. (2010). Resistance exercise for muscular strength in older adults: a meta-analysis. Ageing research reviews, 9(3), 226–237. https://doi.org/10.1016/j.arr.2010.03.004
- Grgic, J., Garofolini, A., Orazem, J., Sabol, F., Schoenfeld, B. J., & Pedisic, Z. (2020). Effects of Resistance Training on Muscle Size and Strength in Very Elderly Adults: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Sports medicine (Auckland, N.Z.), 50(11), 1983–1999. https://doi.org/10.1007/s40279-020-01331-7