Črevná mikroflóra
Závisí od nej imunita, trávenie, ale aj psychika. Zdravá črevná mikroflóra, nazývaná niekedy aj črevný mikrobióm, má zásadný vplyv vo viacerých telesných procesoch. Tvorí sa pritom už v maternici matky pred narodením a dá sa označiť ako komplex mikroorganizmov v črevách.
Ak sa pýtate, či môže byť vplyvom viacerých faktorov, napríklad ak ide o stres, jedálniček alebo antibiotiká, rozhodená, tak niekedy áno, hoci úplne zničená nie. Črevo však má regeneračnú schopnosť, takže aj narušená mikroflóra sa môže dostať za vhodných podmienok späť do rovnováhy.
Črevná mikroflóra, jej význam a ako sa mení počas života
Čo to je črevná mikroflóra? Nie je to pojem označujúci orgán, ale komplex baktérií, kvasiniek a ďalších prospešných mikroorganizmov nachádzajúcich sa v črevnom trakte. Jednou z najdôležitejších častí mikroflóry sú baktérie mliečneho kvasenia a najdôležitejší faktor je rovnováha všetkých mikroorganizmov v mikroflóre.
Črevný mikróbiom sa začína tvoriť už v tele matky, a preto je dôležité sa starať o mikróbiom aj v tehotenstve. Pri pôrode dieťa dostane základ telesnej imunity priechodom cez pôrodný kanál a následne sa dojčením osídľuje celý tráviaci trakt od úst až po konečník. Kruciálna fáza vývoja mikrobiomu je do 3 až 5 rokov života, a to pomocou prijímanej potravy.
Celkovo existuje viac ako 1 000 kmeňov črevných baktérií, no medzi tie najdôležitejšie, ktoré by sa mali nachádzať v každom organizme, patrí iba niekoľko z nich.
Ide o Lactobacillus plantarum, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus paracasei, Lactobacillus casei, Bifidobacterium breve, Streptococcus thermophilus, Lactococcus lactis subsp. lactis, Bifidobacterium longum a Lactobacillus acidophilus. Tieto viete aj dopĺňať cez probiotické doplnky či potraviny.
Ak je črevná mikroflóra zdravá, pozitívne vplýva na zdravie čriev, tráviace procesy, imunitu a obranyschopnosť tela, hormonálny systém, duševnú rovnováhu, kvalitný spánok, funkčnosť nervového systému, výkonnosť a energiu aj zdravie a vzhľad kože.
Ako mikroflóru podporiť a ktoré bylinky, vitamíny, probiotiká či doplnky sú vhodné na jej obnovenie? To sa dočítate v druhej časti tohto článku na konci tejto stránky alebo kliknutím tu.
Najpredávanejšie
Ako podporovať črevný mikróbiom na dennej báze? Dôležitý je jedálniček aj psychika
Zhoršená črevná mikroflóra nie je stav, ktorý by nastal ihneď. Ide o dôsledok dlhodobého zanedbávania niektorých faktorov životosprávy a životného štýlu.
Tu je niekoľko rád, na čo sa zamerať pri jej podpore:
Stravovanie a pitný režim: Základom doplňovania probiotík zo stravy sú fermentované potraviny. Môžu nimi byť kvalitné probiotické jogurty, kefír, alebo napríklad kimchi, ale aj kyslá kapusta (pozor na sterilizovanú kapustu, to nie je to isté). Dôležité sú aj potraviny s dostatkom vlákniny a zdravých mastných kyselín. Pitný režim by mal byť založený na čistej filtrovanej vode a doplnený o bylinné čaje. Probiotiká aj prebiotiká navyšujte aj v strave vždy postupne, aby malo vaše telo čas sa na zmeny adaptovať.
Pravidelný pohyb: Na črevnú peristaltiku (pohyb čriev) a mikrobióm má nepriaznivý vplyv aj nedostatok pohybu a fyzickej aktivity. Ak ich teda chcete podporiť, pravidelná chôdza na dennej báze by mala byť samozrejmosťou. K tomu pridajte aj šport, či už vnútri alebo vonku. Keď sa budete hýbať vy, hýbať sa budú aj vaše črevá.
Stres a spánok: Stres narúša hormonálnu rovnováhu aj činnosť čriev, vrátane trávenia a zdravia ich vnútorného prostredia. Naopak, dostatok spánku a odpočinku pomáha nielen psychike či kondícii, ale má pozitívny vplyv aj na črevnú mikroflóru. Keď sme v strese, naše telá prechádzajú z pokojového stavu (parasympatikus) do stavu, kedy je telo pripravené na boj alebo útek (sympatikus, tzv. fight or flight a niekedy pridávané freeze – zamrznutie). V takom stave je krv pumpovaná do svalov, ktoré sú pre boj a útek potrebné a zažívanie sa “vypína”. Viac o strese a jeho manažmente sa dozviete tu.
Antibiotiká a negatívne vplyvy: Medzi ďalšie faktory s negatívnym vplyvom patria antibiotiká, po ktorých užití by mali nasledovať probiotiká, ale aj nadmerná konzumácia alkoholu, cukru, spracovaných potravín, fast food jedál a polotovarov. Doprajte svojmu telu to najlepšie a aplikujte pravidlo 80/20 (80% kvalitného a výživného a 20% potešenia).
Ako zlepšiť stav mikrobiomu s pomocou doplnkov? Probiotiká, prebiotiká aj kolostrum
Ak vás trápi zlá či narušená mikroflóra, v prvom rade treba obnoviť prirodzené prostredie v črevách. To dosiahnete najlepšie komplexom prírodných látok a vhodným životným štýlom.
Tu sú najdôležitejšie z nich, vhodné aj na prevenciu:
Probiotiká: Doplnenie laktobacilov či bifidobaktérií nebolo nikdy jednoduchšie! Naše probiotiká v podobe prášku, kapsúl aj žuvacích kapsúl sú vhodné pre mužov, ženy aj deti. Máme kolonizačné probiotiká aj také, ktoré sú ideálne po antibiotikách.
Prebiotiká: Aby mohli probiotické baktérie črevo kolonizovať, pôsobiť a prežiť v ňom, je dôležité dodať im prebiotiká. Ide o špeciálnu vlákninu, ktorá je pre tieto baktérie potravou, napríklad v podobe inulínu čakanky. Najčastejšie má podobu kapsúl. Prebiotiká ale nájdete aj v potravinách, príkladom môže byť cibuľa, cesnak, banán, ľanové semienko alebo strukoviny.
Kolostrum: Pokiaľ ide o podporu imunity v črevách, vyskúšať môžete colostrum. U nás máme kozie kolostrum formou kapsúl, ktoré môžu užívať deti aj dospelí. V koncentrovanej forme získate imunoglobulíny, laktoferín, cytokíny a ďalšie aktívne látky.
Synbiotiká: Poslednou kategóriou prospešných doplnkov sú synbiotiká. Za týmto názvom treba hľadať tabletky a kapsuly obsahujúce probiotické baktérie, ako aj prebiotickú vlákninu. Ich výhodou je jednoduché užívanie a sú vhodné pre dospelých aj deti.
Rozhodená mikroflóra? Aj bylinky a vitamíny prídu vhod
Nesadlo vám nejaké jedlo a máte rozhodené trávenie? V tom prípade vám môžu pomôcť aj viaceré bylinky, vitamíny či enzýmy. Tie podporia nielen črevnú mikroflóru, ale aj celkovo trávenie, zdravie a činnosť čriev, niektoré aj pečene.
V našej ponuke nájdete nasledovné látky a doplnky:
- Ak ide o tráviace enzýmy, najčastejšie sú kapsuly s obsahom proteázy, hemicelulázy a celulázy v spojení s probiotikami, olejmi a extraktom z hrozna či cesnaku.
- Vitamíny a minerály, napríklad draslík, železo a vitamíny C či A v podobe rôznych extraktov bylín a rastlín môžete doplniť cez kapsuly, kvapky aj prášok.
- Z bylín a korenín sú populárne ostropestrec, olivovník, púpava, mäta, oregano, tymián, zázvor či kurkuma v podobe extraktov ich častí alebo plodov.
- Na podporu trávenia vám môžu pomôcť aj bylinkové čaje – napríklad s obsahom kurkumy, alebo púpavová káva.
- V podobe kapsúl, prášku aj tabliet máme tiež komplexné doplnky obsahujúce kombinácie spomínaných látok a to s vplyvom na črevá aj pečeň.
- Množstvo doplnkov v ponuke obsahuje aj antioxidanty a ďalšie prospešné látky s vplyvom na imunitu, metabolizmus alebo hladinu cukru v krvi.
- Samozrejmosťou je, že naše doplnky sú 100 % prírodné, mnohé v RAW alebo v BIO kvalite a obsahujú látky s nadpriemerne vysokou vstrebateľnosťou.
Príznaky, kedy je zlá a narušená a čo robiť, aby bola zdravá
Môže byť vaša mikroflóra poškodená alebo zlá? Pokiaľ črevá nepracujú tak, ako by mali, tak áno a telo vám to dá najavo v mnohých signáloch. Existuje viacero špecifických aj menej špecifických prejavov a symptómov, pričom väčšinou súvisia s trávením. Niektoré ale s trávením vôbec súvisieť nemusia.
Medzi najčastejšie príznaky patria nadúvanie spojení s plynatosťou, tráviace ťažkosti typu hnačka alebo naopak zápcha, pálenie záhy, reflux kyselín, bolesť, kŕče alebo škvŕkanie v bruchu a podbrušku, nevoľnosť a nechutenstvo do jedla. Menej špecifickými prejavmi sú migrény, chronická únava, kožné prejavy (akné, ekzémy, ...), častejšie infekcie a nestabilná nálada.
Okrem vyššie spomínaných látok a doplnkov vám môžu na obnovenie zdravia črevnej mikroflóry pomôcť aj niektoré menej špecifické látky, ktoré nie sú primárne určené na trávenie, tráviacu sústavu alebo podporu funkcie a celkového zdravia čriev.
Dobrým príkladom sú huby v podobe prášku, tabliet či kapsúl, napríklad chaga alebo cordyceps. Ich výhodou je, že podporujú aj imunitu a celkovú vitalitu organizmu. Pozitívny vplyv na črevnú mikroflóru majú aj niektoré superpotraviny, napríklad kombucha vďaka fermentácii. Pre každého odporúčame tiež kefír, ktorý u nás nájdete v podobe prášku a môžete si doma vyrobiť vlastný vodný alebo mliečny a dodať mu príchuť podľa vašej chuti.
Pokiaľ vás trápia dlhodobé zažívacie problémy a možno si už neviete rady, vyhľadajte odborníka, či už gastroenterológa alebo špecialistu funkčnej medicíny na Inštitúte funkčnej medicíny a výživy. Črevá a črevný mikróbiom sú komplexné systémy, ku ktorým je potrebné pristupovať individuálne.