Imunita detí
Najpredávanejšie
Slabá či nízka imunita u detí a aké faktory na ňu vplývajú
Ak je imunita oslabená alebo znížená, je za tým najčastejšie kombinácia viacerých dôvodov a faktorov. Tie majú vplyv na fungovanie celého imunitného systému.
Medzi časté faktory s vplyvom na imunitu patria:
Výživa a stravovanie: Imunitný systém u detí najviac ovplyvňuje vyvážený jedálniček. Doplnky výživy sú až na druhom mieste. Nadmerný príjem spracovaných potravín, tukov či cukru má negatívny vplyv, rovnako tak aj absencia zeleniny, ovocia alebo probiotiockých kultúr.
Aktivita, spánok a psychohygiena: Mierna až stredná fyzická aktivita zvyšuje počet bielych krviniek, podporuje vitalitu a odolnosť tela a zmierňuje vplyv stresu. Veľmi dôležitý je aj spánok, ktorý podporuje v tele prirodzenú tvorbu imunitných T-buniek a celkovú regeneráciu organizmu.
Hygiena: Umývanie rúk a správna hygiena pri kašľaní aj manipulácii s jedlom, to všetko zabraňuje infikovaniu baktériami a vírusmi a znižuje riziko tráviacich problémov aj kožných alergií. Deti treba správnej hygiene učiť, no nepreháňajte to s ich sterilitou.
Pohyb a pobyt v prírode: Vystavovanie sa prirodzeným patogénom má zásadný vplyv na posilnenie imunity. Slnko podporuje tvorbu vitamínu D v tele a zároveň prítomnosť v prostredí prírody má preventívnu funkciu na imunitu aj črevnú mikroflóru.
Posilnenie imunity u detí? Gummies, kvapky, sirupy aj kapsuly
Na cielené posilnenie imunity môžete okrem potravín typu ovocie, zelenina či ryby využiť aj doplnky stravy. Či už ide o gummies, kvapky, sirupy, prášky alebo kapsuly, vždy treba vybrať formu, ktorá najlepšie vyhovuje potrebám dieťaťa a jeho veku.
Ak ide o podporu imunity u detí, skúste napríklad:
- Základom na podporu imunity u detí môžu byť kvapky obsahujúce vitamín D3, napríklad s olivovým olejom, prípadne vitamíny D3 a K2.
- Veľmi dôležité je dopĺňanie omega-3 mastných zdravých kyselín, či už ako rastlinné omega-3, olej z treščej pečene alebo ako omega-3 v kapsulách.
- Imunitu môžete posilniť aj cez bylinné doplnky, ideálne ako sirupy určené na imunitu, na priedušky, s obsahom huby Reishi alebo ako bylinné sirupy
- Pre väčšie deti odporúčame formu ľahko prehĺtateľných kapsúl s kozím kolostrom, ktoré obsahuje kombináciu cenných látok v optimálnom pomere.
- Máme tiež probiotiká pre deti, či už vo forme prášku alebo pastiliek na cmúľanie, vrátane probiotík pre najmenších alebo kolonizačných.
- Detskej imunite pomôžete aj žuvacími multivitamínmi pre deti z organického ovocia vo forme gummies, ktoré neobsahujú žiadny pridaný cukor.
- Jednoduchou formou podpory imunity sú aj spreje alebo kvapky na podporu imunity s oreganom alebo prášok z brusníc vhodný do smoothie.
Aké vitamíny, minerály a látky sú najlepšie ako podpora
Pre podporu imunity detí sú kľúčové určité vitamíny, minerály a bioaktívne látky, ktoré pomáhajú telu odolávať infekciám a chorobám. Aby mohli fungovať, musí ich mať detský organizmus dostatok, najlepšie cez stravu a cez podporné doplnky.
Najznámejším je vitamín C. Ide o silný antioxidant, ktorý znižuje únavu, podporuje prirodzenú obranyschopnosť a pomáha na energetický metabolizmus. Ešte dôležitejší u detí je vitamín D3, ktorý vplýva na funkciu imunitného systému a najmä tej jeho časti, ktorá najlepšie bojuje proti baktériám a vírusom. Podporuje aj proces delenia buniek.
Pre dobrú imunitu sú kľúčové aj probiotiká, ktoré podporujú zdravú črevnú mikroflóru. Väčšina imunitných buniek sa nachádza práve v čreve a preto probiotiká môžu pomôcť zlepšiť nielen trávenie, ale aj posilniť ochrannú bariéru proti patogénom.
Veľkú úlohu majú aj omega-3 mastné kyseliny, najmä EPA a DHA. Tie pomáhajú aj na normálnu činnosť mozgu, prispievajú k zdraviu zraku a očí, pomáhajú na srdce a celkovo podporujú imunitu. Dôležitou látkou je aj colostrum, ktoré obsahuje biologicky aktívne látky ako imunoglobulíny a špeciálne antivírusové a antibakteriálne látky.
Užívanie a ako vybrať doplnky aj pre novorodencov a bábätká
Pri výbere doplnkov pre novorodencov, bábätká aj staršie treba dbať na čistotu zloženia a určenie produktu podľa veku. Nezabudnite ani na správne dávkovanie.
Tu sú najdôležitejšie informácie, ktoré treba vedieť:
Užívanie a dávkovanie: Užívanie a dávkovanie závisia od pokynov výrobcu doplnku, riaďte sa aj radami od lekára či odborníka - využiť môžete aj našu odbornú poradňu. Ak ide napríklad o vitamín D3, u novorodencov a detí do 1 roka sa odporúča v dávke do 400 IU denne, u starších do 600 IU denne.
Ako vybrať pre novorodencov: V prípade, že žena dojčí, je na prvom mieste strava mamičky, pretože živiny, ktoré prijíma, odovzdáva materským mliekom dieťaťu. Pokiaľ však dojčenie nie je možné alebo je z nejakého dôvodu suplementácia nutná, najlepšou formou sú kvapky. Zamerajte sa na tie, ktoré obsahujú omega-3 kyseliny a vitamíny C a D3.
Ako vybrať pre deti do 3 rokov: Pre mladšie deti do 3 rokov, ktoré ešte nevedia prehĺtať kapsuly, sú najvhodnejšou formou kvapky, sirupy, prášok alebo gummies. Okrem vyššie spomínaných látok dopĺňajte aj vitamíny A a B12 a železo s vápnikom.
Ako vybrať pre deti od 3 rokov: Staršie deti už môžu bez problémov využívať aj kapsuly, no dôležité je, aby obsahovali čo najmenej doplnkových látok a plnidiel. U nás ich samozrejme doplnky nemajú. Zamerajte sa viac na probiotiká, colostrum a bylinky typu echinacea.