🚚DOPRAVA ZADARMO s Puravia LABS! Podrobnosti o akcii nájdete tu.

Imunita

Trápi vás slabá alebo nedostatočná imunita? Ak hľadáte vitamíny, minerály, probiotiká a doplnky stravy typu sirup či kvapky na jej posilnenie, u nás určite nájdete riešenie. Platí to tak u dospelých, pre ženy v tehotenstve, u detí ako aj u seniorov.

Nezáleží na tom, či je vaša imunita oslabená po chorobe, chrípke alebo po antibiotikách. Tá prirodzená potrebuje iba správnu podporu a hoci základom sú najmä zdravá strava či dostatok spánku, niekedy ani to nemusí stačiť. Chcete vedieť, čo pomáha na imunitu u človeka, aký čaj si vybrať alebo ktoré látky sú najdôležitejšie? Poďte to zistiť s nami.

Čo je to imunita, ako funguje a príznaky, kedy je oslabená

Čo je vlastne tá imunita? Zjednodušene sa dá povedať, že ide o schopnosť organizmu chrániť ho pred škodlivinami. Podľa charakteru a mechanizmu existuje v tele imunita vrodená, čiže prirodzená a nešpecifická, druhou je imunita získaná a špecifická.

Najdôležitejším dlhodobým cieľom, ktorý by ste v rámci imunity mali mať, je podpora prvého typu imunity. Tá je tvorená predovšetkým bielymi krvinkami, ktoré neustále cirkulujú v krvi, aby mohli zasiahnuť čo najskôr v organizme všade tam, kde bude treba.

Súčasťou vrodenej imunity sú aj koža, dýchacie cesty a ich výstelka a sliznica hrubého čreva. Ak teda hovoríme o podpore imunity, máme na mysli aj tieto jej časti.

To, že je imunita slabá alebo nedostatočná, nefunguje, ako má a treba ju preto cielene podporiť, sa dá zistiť aj cez sprievodné príznaky. Ide najmä o celkovú slabosť, nadmerné pocity únavy, bolesti kĺbov, zhoršené hojenie rán a opakované a časté infekcie a zápaly, čiže ak ste príliš často chorí. Znížená imunita sa prejaví aj znížením bielych krviniek.

O svoju imunitu sa treba preto starať a to dlhodobo. Najdôležitejšou je prevencia, ktorá by mala zahŕňať dostatočnú hygienu, vyhýbanie sa chorým ľuďom, ale aj otužovanie, strava plná vitamínov, minerálov a iných látok, pohyb, dostatok spánku aj odpočinok.

Ako prirodzene posilniť imunitu pomocou vitamínov, minerálov, probiotík, omega-3 a ďalších doplnkov a ktoré z nich sú najlepšie pre deti, tehotné ženy, seniorov aj dospelých? Pokračujte v čítaní druhej časti tohto článku na konci tejto stránky alebo kliknutím tu.

Najpredávanejšie

Stránka 1 z 9 - 99 položiek celkom
Hore
Ďalšie produkty

Prirodzená imunita? Vitamíny, minerály, probiotiká a omega-3

Ak už hovoríme o cielenom posilnení imunity, potom existuje široké spektrum látok, ktoré k tomu napomáhajú. Môžete ich získať cez potraviny aj cez doplnky.

Podpora imunity prirodzene je najlepšia cez tieto látky:

Vitamíny: Jednoznačne najznámejším vitamínom na imunitu je vitamín C, ktorý máme ako kapsuly aj ako tekutý vitamín. Okrem nich majú veľmi pozitívny účinok aj vitamíny D3 pre dýchacie cesty, antioxidačný vitamín E, vitamín A a vitamín B12.

Minerály: Z minerálov sú pre obranyschopnosť organizmu voči patogénom, toxínom alebo iným škodlivým látkam najviac užitočné selén a železo, ktoré sa podieľajú na tvorbe bielych krviniek, ale aj zinok, ktorý podporuje činnosť makrofágov a neutrofilov.

Probiotiká: Na podporu slizniční imunity, ktorá zahŕňa aj imunitu v črevách, a celkovo na zdravú črevnú mikroflóru pomáhajú aj niektoré probiotické baktérie a laktobacily. U nás ich máme ako kapsuly aj gummies a to najmä kmene Lactobacillus acidophilus a Lactobacillus rhamnosus.

Omega-3 kyseliny: Tieto zdravé mastné tuky pomáhajú na prirodzenú obranyschopnosť tela komplexne a hoci o nich veľa ľudí nevie, sú nenahraditeľné. Okrem všeobecne prospešných účinkov pre zdravie srdca a ciev podporujú aj udržiavanie lymfocytov.

Antioxidanty, sirupy, kvapky, bylinky, čaj a ďalšie doplnky

Dlhodobá podpora imunity sa dá dosiahnuť aj cez mnoho iných doplnkov výživy, ktorých cieľom je zvýšenie konkrétnych prospešných látok v tele. Sú vhodné v rizikovom období, pre ľudí s oslabenou imunitou alebo vtedy, ak strava nie je dostatočná.

Naša ponuka je komplexná a to na látky ako aj formy:

  • Ak vám chutí čaj a chceli by ste takto podporiť svoju prirodzenú imunitu, u nás máme bylinkové čaje, ktoré obsahujú rakytník, zázvor aj matcha.
  • Na podporu imunity sú vynikajúce aj antioxidanty, napríklad ako glutathion, astaxanthin, kurkumín alebo piperín, ktoré máme v BIO kvalite.
  • Skvelým stimulantom obranyschopnosti sú aj vitálne huby, napríklad ako chaga, reishi, agaricus alebo shiitake, nájdete ich u nás aj ako sirupy a tinktúry.
  • Pokiaľ ide o bylinky, môžete skúsiť oregano, kozinec, čierny rybíz, pestrec mariánsky, echinaceu, ženšen, camu camu alebo acerola a to aj ako prášok.
  • Špeciálne pre deti máme sirupy alebo gummies, ktoré obsahujú kombináciu vitamínov, minerálov, bylinných extraktov a vitálnych húb.
  • Skúsiť môžete aj doplnky obsahujúce morské riasy alebo tzv. superpotraviny, napríklad ako mladý jačmeň, ktoré majú množstvo prospešných látok.
  • Nájdete tiež u nás kvapky so zmesou rôznorodých bylín, špeciálne doplnky na imunitu v podobe kapsúl alebo bylinné detoxikácie podporujúce črevá.

Ako je na tom imunita u detí, seniorov a v tehotenstve

Hoci platí, že imunitu treba podporovať všeobecne, existuje niekoľko špecifických skupín alebo situácií, kedy by ste mali na ňu zamerať viac špecificky a cielene. Prvou takouto skupinou sú deti, nakoľko v ich organizme sa imunita ešte len buduje.

Vplyv na ňu majú tak genetika, ako aj faktory, ktoré viete počas rastu výrazne ovplyvniť, najmä strava, dostatočný pohyb na čerstvom vzduchu a dostatok spánku. Okrem toho sú špeciálne pre deti dôležité niektoré látky ešte viac, ako je tomu u dospelých, napríklad vitamín C, zinok, vápnik či probiotika. To všetko nájdete aj priamo u nás.

Druhou rizikovou skupinou sú ženy v tehotenstve a ženy počas dojčenia. Na tehotné aj na dojčiace ženy majú výrazný vplyv dostatok spánku, hoci je pochopiteľné, že s malým bábätkom sa to nie vždy darí. Preto máme aj ďalšie tipy, ako svoju imunitu podporiť, a to napríklad probiotikami, vitamínmi C, D a E a z minerálov je vhodný selén a zinok.

Oslabená alebo nedostatočná imunita u seniorov má svoje prirodzené dôvody a najviac rizikovým obdobím je sezóna respiračných ochorení. Táto skupina by mala preto vo zvýšenej miere prijímať vitamíny C a D, zdravé mastné tuky a zinok, dôležité sú aj dostatok pohybu na čerstvom vzduchu a spánok. Aj pre seniorov máme pripravené doplnky.

Ako na prirodzené posilnenie imunity? Strava, spánok aj pohyb

Ak chcete mať silnú imunitu, treba sa zamerať v prvom rade na zdravú životosprávu a zdravý životný štýl, vrátane potravín, fyzickej aktivity, spánku a oddychu.

Tu sú oblasti, ktoré vám s obranyschopnosťou pomôžu:

Jedálniček: Vyššie spomínané vitamíny, minerály, omega 3 mastné tuky aj ďalšie prospešné látky, vrátane korenín stimulujúcich imunitu, viete získať aj cez potraviny. Ryby, ovocie, zelenina, orechy a semiačka, to všetko by malo byť základom jedálnička.

Zdravá črevná mikroflóra: Až 80 % imunity sa nachádza v črevách, takže ak sa rovnováha črevnej mikroflóry naruší, dôsledkom je aj porucha imunitnej reakcie. Riešením je obnova črevného mikrobiómu, ideálne cez probiotické jogurty či kyslú kapustu.

Spánok vs. aktivita: Dostatok spánku, aspoň 7 či 8 hodín, je nevyhnutnosťou pre podporu prirodzenej obranyschopnosti tela. To isté platí aj pre pohyb, ideálne šport či fyzická aktivita na čerstvom vzduchu, no netreba to ani preháňať, doprajte telu aj relax.

Rizikové vplyvy: Fajčenie, alkohol a stres, to sú rizikové faktory, ktoré majú na svedomí zníženie imunity. Všetky tri treba maximálne obmedziť, pričom k tomu tretiemu vám môžu pomôcť aj relaxačné techniky, meditácia, joga alebo oddych v prírode.