🔥ZĽAVA až 10% na celú kategóriu Chudnutie! Podrobnosti o akcii nájdete tu.
🚚 Doprava ZADARMO pri nákupe nad 80 €!

Sme „v tom” s vami – sprievodca tehotenstvom nielen pre tehotné – šestonedelie

Či už sa nachádzate v období plánovania bábätka, alebo ste už v očakávaní, pripravili sme si pre vás v spolupráci s našimi odborníkmi päťdielnu sériu užitočných článkov, ktoré vám uľahčia a spríjemnia túto úžasnú a neopakovateľnú etapu vášho života. Postupne sa zameriame na týchto päť období:

Obdobie pred počatím bábätka
Obdobie 1. trimestra
Obdobie 2. trimestra
Obdobie 3. trimestra
Šestonedelie

 

ŠESTONEDELIE – obdobie najintenzívnejšieho rozvoja vzťahu medzi mamičkou a bábätkom

Hurá, váš malý tvorček je konečne na svete! Tehotenstvo je za vami, obdobie intenzívneho zbližovania s bábätkom pred vami. Keďže ste za posledných deväť až desať mesiacov vložili neskutočné množstvo energie do vývoja nového života, je veľmi dôležité myslieť na vlastný odpočinok a regeneráciu. To, ako sa cítime v mysli, tele i duši totiž vytvára základ nášho zdravia a zdravia všetkých členov rodiny.

Popôrodná výživa a jej dôležitosť

Zdravie mamičky aj bábätka je veľmi úzko prepojené. Myslite na to, že správna strava pomáha nielen vášmu zotaveniu, ale prostredníctvom materského mlieka aj správnemu vývoju vášho bábätka. Preto je veľmi dôležité zamerať sa na doplnenie energie a príjem ďalších dôležitých živín. Základom je už mnohokrát omieľaná kvalitná nespracovaná strava, o ktorej sa môžete viac dočítať v našich predchádzajúcich článkoch. Poďme sa však pozrieť na niekoľko ďalších tipov, ako si zlepšiť zdravie aj duševné nastavenia počas 4. trimestra.

Nutrične bohatá a protizápalová strava

Cieľom 4. trimestra je uzdraviť telo, obnoviť tkanivá, chrániť svoje duševné zdravie, produkovať kvalitné materské mlieko a obnoviť hladinu živín. Akú úlohu v tom zohráva strava? Zásadnú! Potraviny bohaté na živiny, tzv. protizápalové potraviny, by sa mali stať základným stavebným kameňom vášho jedálnička. Pomáhajú potláčať uvoľňovanie prozápalových molekúl – cytokínov, ktoré regulujú hladinu zápalu.

Ktoré potraviny sa považujú za protizápalové?

  • Čerstvá, farebná zelenina v BIO kvalite (najmä listová zelenina).
  • Ovocie a bobule v BIO kvalite (čerešne, čučoriedky, maliny, jahody, kivi, ...).
  • Kvalitný vývar, ktorý dodá mnoho aminokyselín, elektrolytov a množstvo ďalších živín. Na našom e-shope nájdete kvalitný sušený vývar, ktorý vám ušetrí nielen čas, ale aj starosti.
  • Mäso z vývaru a vnútornosti. Tie sú bohaté nielen na žiaduce železo (hovädzie, jahňacie mäso, pečeň a ďalšie vnútornosti), ale aj na obsah kolagénu, ktorý sa prirodzene vyskytuje v tele a podporuje opravu všetkých tkanív, teda regeneráciu. Samotný kolagén môžete nájsť tu.
  • Zdravé tuky ako kokosový olej, avokádový olej, extra panenský olivový olej a maslo z mlieka kráv voľne sa pasúcich na pastvinách.
  • Mastné ryby s nízkym obsahom ortuti, napríklad divoký losos a sardinky.
  • Bezlepkové potraviny, ako je ryža, proso, quinoa, ovos atď.
  • Probiotické potraviny, ako jogurt, kefír, kimchi, kombucha a kyslá kapusta, ktoré pomáhajú udržiavať zdravé črevo.

Nezabúdajte na dostatočnú hydratáciu v podobe 10 až 15 pohárov vody denne. Uspokojíte tak smäd a podporíte tvorbu materského mlieka. Čím viac tekutín prijmete, tým rýchlejšie sa vaše telo zregeneruje.

Doplnky stravy tej najvyššej kvality

Nie vždy sme schopné prijať potrebné množstvo živín z obyčajnej stravy. Pomôcť nám môžu doplnky stravy, pri ktorých je však potrebné poznať kvalitu, pôvod a formu spracovania.

Základom je vitamín D, omega 3 NMK, horčík, vitamín C, už spomínaný kolagén a mnoho ďalších, ktoré môžete nájsť priamo v špeciálnych balíčkoch zostavených špecialistkou na funkčnú medicínu a výživu Mgr. Evou Hájkovou, MPH, MBA a naturopatkou Mgr. Lenkou Ptáčníkovou. Môžete si vybrať medzi variantmi ZÁKLADNÝ a MAXI. Odporúčame vám začať s balíkom MAXI, ktorý obsahuje ďalšie produkty špeciálne pre novorodencov na dlhšie používanie. Potom je vhodné doplniť ho základným, ktorý vychádza na 1 mesiac.

 

Dojčenie

O prospešnosti dojčenia netreba viesť spory. Vedci už dávno popísali, že práve počas dojčenia dochádza k priamemu prenosu baktérií z materského mlieka do tráviaceho traktu dojčaťa, čo vedie k pestrejšiemu detskému mikrobiomu.1

Čím pestrejší mikrobiom, tým lepšia imunita. Čím lepšia imunita, tým menšie riziko autoimunitných ochorení. Výskum ukazuje, že dojčenie je spojené s nižším výskytom cukrovky, celiakia, roztrúsenej sklerózy a astmy. Práve dojčenie teda môže pomôcť predchádzať rozvoju chorôb v neskoršom veku.2

Je to predsa taká prirodzená vec, priložiť bábätko k prsníku!

Napriek tomu niektoré mamičky môžu pri dojčení prežívať nepríjemné pocity plynúce z bolesti spôsobené popraskanými bradavkami, malým, alebo naopak príliš veľkým množstvom materského mlieka, zápalmi pŕs. Ide o obvyklé problémy sprevádzajúce počiatky dojčenia u väčšiny mamičiek. Nebojte sa v tomto prípade obrátiť na skúsenejšie kamarátky alebo laktačné poradkyne.

Kolika u novorodencov?

Pokiaľ inak zdravé a prospievajúce dieťa trpí dojčenskou kolikou, dokáže plakať bez zjavnej príčiny aj 2–3 hodiny. Trápi ho bolesť brucha, dvíha nožičky k hrudníku, zatína päste a je červené v tvári. O dojčenskú koliku sa nemusí jednať v prípade, že sa záchvatový plač objavuje 3 dni v týždni po dobu najmenej 1 týždňa.

Ako sme už spomenuli vyššie, detské zdravie i zažívanie môže výrazne ovplyvniť strava mamičky, ktorá dojčením poskytuje svojmu bábätku všetky živiny. Práve tu môže byť problém. Pokiaľ vaše bábätko trápia vyššie uvedené problémy, potom sa určite zamerajte na svoju stravu – bez vysoko spracovaných potravín, rafinovaného cukru a prepáleného tuku. Vhodné je zaradiť prípravok probiotík Smidge Infant. V niektorých prípadoch môže tieto ťažkosti spôsobovať aj lekárom predpisovaný vitamín D – vigantol. Preto odporúčame podávať dieťatku to najlepšie a zamerať sa na čisto prírodný vitamín D, ktorý je vyrobený z ovčej vlny.

  1. Van den Elsen LWJ, Garssen J, Burcelin R, Verhasselt V. Shaping the Gut Microbiota by Breastfeeding: The Gateway to Allergy Prevention?. Front Pediatr. 2019;7:47. Published 2019 Feb 27. doi:10.3389/fped.2019.00047
  2. Vieira Borba V, Sharif K, Shoenfeld Y. Breastfeeding and autoimmunity: Programing health from the beginning. Am J Reprod Immunol. 2018 Jan;79(1). doi: 10.1111/aji.12778. Epub 2017 Oct 30. PMID: 29083070.