Sme „v tom” s Vami – Prievodca tehotenstvom nielen pre tehotné - II. trimester
Či už sa nachádzate v období plánovania bábätka alebo ste už v očakávaní, pripravili sme si pre vás v spolupráci s našimi odborníkmi päťdielnu sériu užitočných článkov, ktoré vám uľahčia a spríjemnia túto úžasnú a neopakovateľnú etapu vášho života.
Či už sa nachádzate v období plánovania bábätka alebo ste už v očakávaní, pripravili sme si pre vás v spolupráci s našimi odborníkmi päťdielnu sériu užitočných článkov, ktoré vám uľahčia a spríjemnia túto úžasnú a neopakovateľnú etapu vášho života. Postupne sa zameriame na týchto päť období:
Obdobie pred počatím bábätka
Obdobie 1. trimestra
Obdobie 2. trimestra
Obdobie 3. trimestra
Šestonedelie
Obdobie II. trimestra – najkľudnejšie obdobie tehotenstva je tu. Užívajte si ho!
V predchádzajúcom článku sme si pripomenuli niektoré neduhy spojené so začínajúcim tehotenstvom. Dnes sa zameriame na zlomové okamihy 2. trimestra a poradíme vám, ako riešiť problémy súvisiace s týmto obdobím z pohľadu funkčnej medicíny.
Druhý trimester začíná 14. týždeň a končí 27. týždňom tehotenstva
V druhom semestri sa plod bábätka výrazne vyvíja a rastie. Na konci I. trimestra meral plod zhruba 8 centimetrov, na konci II. trimestra, teda 27. týždeň, dosahuje úctyhodných 28-35 cm. Váha sa z pôvodných 40 gramov navýši takmer na 1 kilogram.
Počas druhého trimestra sa bábätko úplne sformuje, má vyvinuté všetky orgány, plne vyvinuté ruky i nohy. Dieťatko v tomto období už reaguje, prehĺta aj počuje, dotýka sa pupočnej šnúry a vníma matkin hlas.
A čo mamička? Prvorodičky začínajú medzi 18. a 22. týždňom tehotenstva registrovať prvé pohyby bábätka. Nevoľnosť pomaly mizne, niektoré neduhy spojené s rastúcou maternicou však môžu pretrvávať. Zvýšená potreba močenia, opuchy a kŕče nôh, zápcha, hemoroidy či kŕčové žily. Častejšie sa objavujú bolesti chrbta, ktoré sú spôsobené nielen tehotenskými hormóny, ale aj iným držaním tela z dôvodu rastúceho bruška. Ale nebojte sa, na všetko sa spoločne pozrieme a poradíme, ako tieto ťažkosti minimalizovať.
Druhosemestrálny screening, mám se báť?
Okolo 20. týždňa podstupuje každá mamička druhý veľký skreening, ktorý je narozdiel od toho predchádzajúceho (môžete sa dočítať v minulom článku) plne hradený poisťovňou.
Jedná sa o brušný ultrazvuk, ktorý trvá zhruba 20 minút. Počas tohto vyšetrenia lekár meria rozmery hlavičky a kostí, vyšetrí mozog, pľúca, obličky, srdce, spočíta prstíky, skontroluje noštek. A navyše spresní dátum pôrodu, veľkosť a váhu bábätka. Toto sledovanie môže byť skvelým zážitkom pre oboch partnerov.
Obávaný test na tehotenskú cukrovku - orálny glukózový tolerančný test
Áno, aj mamičky v mnohých prípadoch trpia cukrovkou, jedná sa o tzv. gestačný diabetes. Práve v tehotenstve, viac ako inokedy, je potrebné onú prirodzenú hladinu krvného cukru skutočne postrážiť. Prečo? Zárodok a neskôr plod by musel sám zápasiť s vysokými výkyvmi glykémie (hladiny cukru v krvi) a svojim vlastným inzulínom vyrovnávať rozbúrenú hladinu krvného cukru. Prípadne by mohol trpieť v priepastných hypoglykémiách, ktoré mu uberajú životodarnú silu. A čo viac? Je vedecky dokázané, že bábätká, ktorá sa vyvíjajú u mamičky s neodsledovaným gestačným diabetom, sú neskôr v dospelosti viac náchylná na ochorenia cukrovky. A to predsa svojmu bábätku nechceme urobiť.
Gestačný diabetes je zradný. Prejavuje sa celkom náhle, okolo 20. týždňa tehotenstva. Preto je dobré gestačný diabetes odhaliť napríklad nepovinným orálnom glukózovým testom, ktorý sa vykonáva približne v 24. týždni tehotenstva, ak lekár neurčí inak. Vyšetrenie začína odberom vzorky žilovej krvi nalačno. Následne sa mamička napije 250 ml sladkej tekutiny, v ktorej je rozpustených 75 g glukózy. Ďalšia vzorka krvi je potom odoberaná presne po 120 minútach po požití tekutiny. Takže sa nie je čoho báť! V prípade pozitívneho nálezu býva mamičkám odporučená diabetická diéta, či inzulínový režim.
Dá sa tehotenskej cukrovke predísť?
Každá mamička si môže postrážiť správnu hladinu cukru a predísť tak prípadným komplikáciám plynúcim z tejto diagnózy. Strava je základ! Vyvážená, pravidelná, bez rafinovaných cukrov a saturovaných tukov. Zamerajte sa teda na kvalitný jedálniček plný vlákniny a polysacharidov v kombinácii so správnymi tukmi. Nezabúdajte na mikronutrienty, ktoré hrajú v tehotenstve významnú úlohu. Dostatočný prísun vápnika, železa, omega 3 mastných kyselín, ale aj zinku a ďalších prvkov je pre matku i bábätko zásadný. Viac sa o tejto téme dočítate v našom prvom článku.
Strava s nízkym glykemickým indexom
Jedálniček mamičky by mal byť zostavený s rozvahou. Glykemický index, laicky povedané, udáva, ako rýchlo telo využije glukózu z určitej potraviny. Čím vyšší glykemický index, tým nižšie výkyvy hladiny cukru v krvi a tým nižšie riziko gestačného diabetu. Aké jednoduché, že? Poďme sa teda pozrieť na potraviny s vysokým a nízkym glykemickým indexom.
Vysoký glykemický index majú predovšetkým potraviny s vysokým podielom cukrov. Zamerajte sa teda na dostatočný príjem zeleniny a ovocia, fermentovaných potravín, ľahko stráviteľných bielkovín a kvalitných nenasýtených tukov. Vyvarujte sa rafinovaným cukrom, vyprážaným potravinám, sladkým nápojom, príliš slaným potravinám, konzervovaným pokrmom a nadmerne spracovaným potravinám.
A čo umelé sladidlá? S tými opatrne!
Aspartam, sacharín, acesulfam K, sorbit alebo sukralóza? U väčšiny z nich neexistuje dostatok nezvratných dôkazov o ich "neškodlivosti".
- Aspartam – toto sladidlo sa užíva v nápojoch, diétnych jogurtoch, mrazených výrobkoch, zákuskoch a iných spracovaných potravinách. Nemá vysokú tepelnú stálosť, a preto ho nie je možné využívať pri varení a pečení. Doterajšie štúdie síce nedokazujú jeho škodlivosť na plod, lekári ale napriek tomu nabádajú k opatrnosti. Rozhodne nie je vhodný pre ženy trpiace fenylketonúriou, teda dedičnou poruchou látkovej premeny bielkovín. Pravidelná konzumácia týchto "diétnych" potravín nie je na mieste normálne, nieto v tehotenstve.
- Sukralóza– v posledných rokoch sa stala veľmi obľúbenou, pretože je 500 až 600-krát sladšia ako cukor. Aj keď je sukralóza veľmi sladká, jej chemické zloženie nedovoľuje žalúdočným šťavám ju rozložiť. Z čajovej lyžičky sukralózy sa až 86% neabsorbuje do tela. Štúdia o jej bezpečnosti a zvyšovaniu hladiny cukru (napríklad u diabetikov) sa stále rozchádzajú. Najpravdepodobnejšie závisí na tom, či je človek sukralózu zvyknutý konzumovať. Hoci výskumy ukazujú, že sukralóza nemá nepriaznivé účinky na tehotné alebo dojčiace matky a nie sú známe vedľajšie účinky po jej konzumácii, nemali by sme to s týmto sladidlom preháňať a mali by sme byť obozretné.
- Sacharín– po konzumácii tohto sladidla bol preukázaný zvýšený výskyt rakoviny u potomkov gravidných zvierat, avšak u človeka sa zatiaľ toto nepotvrdilo. Treba brať do úvahy, že výskum nebol rozsiahly. Myslite teda na skutočnosť, že sacharín prechádza placentou a len veľmi ťažko sa vylučuje tkanivami plodu. Preto je na mieste vysoká opatrnosť.
- Acesulfam K– je veľmi blízkym príbuzným cukru, vyskytuje sa aj v niektorých druhoch ovocia. Keďže je o polovicu menej sladký ako cukor, pridáva sa do nápojov a potravín. V primeranom množstve je bezpečný aj pre tehotné ženy. Napriek tomu majte na mysli, že s ničím sa to nemá preháňať.
Vitamíny a minerály – doplňovať?
O tejto problematike sme sa zmienili už v predchádzajúcom článku.
Všetky vyššie spomenuté potrebnej mikronutrienty (a mnoho ďalšieho!) môžete nájsť v tehotenských balíčkoch, ktoré pre vás zostavili dve mamičky a odborníčky, Eva Hájková s Lenkou Ptáčníkovou. Môžete si vybrať medzi variantmi ZÁKLADNÝ a MAXI. Odporúčame vám začať s balíkom MAXI, ktorý obsahuje ďalšie produkty na dlhšie používanie. Potom je vhodné doplniť ho základným, ktorý vychádza na 1 mesiac.
Kvasinková infekcia
Práve v období tehotenstva veľmi často dochádza k premnoženiu kvasiniek, čo sa prejavuje výtokom a svrbením. Na vine je zmena pošvového prostredia, ktorá je úplne prirodzená. Existuje podporná chemická liečba, ak sa však chcete vydať prírodnou cestou, skúste sa zamerať na tieto body:
- vynechajte rafinovaný cukor
- doprajte si denne dva tučnejšie jogurty
- dostatočne pite
- používajte prírodné, nedráždivé mydlo
- nohavičky po vypraní prežehlite
Nemažte sa ničím, čo by ste nikdy nezjedli!
Už od začiatku tehotenstva je dobré myslieť na jemnú masáž kože, predovšetkým v oblasti bruška, stehien, ale aj poprsia. Nezabúdajte na to, že koža je veľmi priepustný orgán. Všetko, čo na ňu nanesieme, sa tiež vstrebe. Existuje jedno pravidlo, ktorého by ste sa mali držať. Nemažte sa ničím, čo by ste nikdy nezjedli. Zamerajte sa na prírodnú kozmetiku, bez chemických prímesí, alebo využite silu kokosového oleja v bio kvalite, ktorý vám pokožku krásne zvláčni.
Čo na pálenie záhy?
Uprostred II. trimestra sa môže u mnohých žien objaviť nepríjemný pocit pálenia záhy, ktorý je úplne prirodzený. Ale čo s tým?
- zásaditá strava s elimináciou bielej múky, cukru a cukornatých sladkostí
- výborný je harmančekový čaj, ktorý po ránu uľaví celému tráveniu
- na noc je skvelé vyvýšiť hlavu a vyvarovať sa konzumácii sladkosti pred spaním
Spánok, spánok a zase ten spánok
Ako sme si už povedali v predchádzajúcom článku, spánok je proces, vďaka ktorému naše telo regeneruje a obnovuje sa. Iba odpočinuté telo plné energie ju môže dopriať aj svojmu plodu.
Počas tehotenstva sa spánok o trochu zhorší, čo je pochopiteľné. Avšak práve preto by sme o svoj spánok mali dbať dvojnásobne.
Chodievajte každý deň spať a vstávajte v rovnakom čase. Vaše telo sú vaše vlastné hodiny, ktorých synchronizáciou maximálne podporíte prirodzenú očistou vášho tela. Vyhnite sa modrému svetlu aspoň hodinu a pol pred spánkom, tzn. nepozerajte do telefónu či na televíziu, používajte jemnejší svetlo či sviečky, čítajte si alebo si užívajte prítomnosť partnera.
Ale ako najvhodnejšie spať s narastajúcim prírastkom vnútri?
Poloha má zásadný vplyv na kvalitu spánku.
Tie z vás, ktoré zaspávajú na boku, si môžu vydýchnuť. Táto poloha je vhodná počas celého obdobia gravidity. V priebehu druhého a tretieho trimestra sa odporúča spať na ľavom boku. V tejto polohe sa živiny lepšie dostávajú cez placentu k dieťaťu a plod sa účinnejšie zásobuje krvou.
Obličky sú odľahčené a ľahšie odvádzajú toxíny z tela von. Avšak do polohy na ľavom boku by sme sa nemali nútiť, vždy je najprirodzenejšie strany striedať.
Tehotné ženy by mali spať v takej polohe, v ktorej sa cítia najpohodlnejšie. Na bruchu môžeme zaspávať dovtedy, kým nám je táto pozícia príjemná. Ak patríte k ženám, ktoré uprednostňujú spanie na bruchu, vyskúšajte hneď na začiatku tehotenstva iné polohy spánku, aby ste tak predišli problémom v neskoršej fáze tehotenstva.
Ďalšia polohou je poloha na chrbte, ktorá však nie je predovšetkým v druhej polovici tehotenstva vhodná. Pri tejto polohe zväčšená maternica tlačí na dolnú dutú žilu a znižuje sa návrat žilnej krvi do srdca a zároveň aj jej výdaj. Dochádza k vzniku nízkeho krvného tlaku, pri ktorom môže žena pociťovať nevoľnosť, v niektorých prípadoch môže dôjsť až k strate vedomia. Veľkým rizikom je tiež zníženie zásobenie plodu krvou. V prípade, že vás láka spánok na chrbte, stojí za to zvážiť kúpu tehotenského vankúša.