🍄 ZĽAVA 10 % na produkty MycoMedica! Objavte silu vitálnych húb🌿 Podrobnosti o akcii nájdete tu.

Omega 3 mastné kyseliny

Mastné kyseliny, ktorých účinky na zdravie môžu využívať deti, dospelí, seniori aj ženy v tehotenstve. Reč je o omega-3, ktoré sú známe napríklad cez rybí olej či kapsule s jeho obsahom. Samozrejme, ich najviac prirodzeným zdrojom sú potraviny.

V súvislosti so zdravými mastnými kyselinami sa často spomínajú nielen omega 3, ale aj omega 6 a omega 9 tuky. Veľký je aj rozdiel medzi jednotlivými formami, čiže EPA, DHA a ALA. Na čo sú všetky tieto omega kyseliny dobré, aké pozitíva majú, kde v potravinách ich nájsť a aké doplnky s ich obsahom sú najkvalitnejšie a najlepšie?

Čo sú omega 3 mastné kyseliny, EPA, DHA a ALA

Omega-3 mastné kyseliny sú esenciálne nenasýtené tuky, ktoré sú nevyhnutné pre ľudský organizmus. Existujú tri typy omega 3 kyselín a to EPA, DHA a ALA.

EPA je eikozapentaénová kyselina, ktorá je známa najmä svojimi protizápalovými a kardiovaskulárnymi benefitmi. Pomáha regulovať zápalové procesy v tele, znižuje hladinu triglyceridov v krvi a podporuje srdce aj zdravé hodnoty krvného tlaku.

DHA, čiže dokozapentaénová kyselina, je druhým typom omega 3 mastných tukov. Táto kyselina prospieva najmä zdraviu mozgu, nakoľko tvorí hlavný stavebný prvok mozgového tkaniva, okrem toho prispieva aj k fungovaniu kognitívnych schopností a je dôležitá pre zdravie očí. Vplýva aj na správny vývoj mozgu a to u plodu aj dojčiat.

ALA, alfa-linolénová kyselina, je posledným typom omega-3 kyselín. Pre telo predstavuje v obmedzenom množstve zásobáreň pre ostatné mastné kyseliny, nakoľko si ju vie premeniť na prvé dva typy. Ako súčasť stravy tak prispieva k celkovému príjmu omega-3.

Veľmi známym zdrojom omega-3 tukov sú rybí olej, olej z tresčej pečene a krill olej. Najlepším a najčistejším zdrojom je krillový olej, má najlepšiu vstrebateľnosť, je bez znečistenia a obsahuje EPA a DHA. Olej z treščej pečene má zas vysoký objem vitamínov A a D. Ak si zvolíte rybí olej, získate veľa antioxidantov a stabilné omega-3.

Pre pokračovanie v čítaní tohto článku zíďte na koniec tejto stránky alebo kliknite tu. Dozviete sa nielen v akých potravinách omega 3 nájsť, ale aj aký je rozdiel medzi vajcami od sliepok vo voľnom výbehu alebo v klietkach a aké doplnky stravy sú najlepšie.

Zobrazit více

Najpredávanejšie

Stránka 1 z 3 - 27 položiek celkom
Dětské omega 3 & vitamín D3 + K2, 31 ml - hlavní
Novinka
Novinka
2692
Dětské omega 3 & vitamín D3 + K2 - neochucené, 31 ml - hlavní
Novinka
Novinka
2708
Dětské omega 3 VEGAN, 31 ml - hlavní
Novinka CLEAN LABEL
Novinka
Detské omega 3 VEGAN - citron, 31 ml
€27,96
Skladom (>5 ks)
2693
Krillový olej Plus, 180 kapslí - hlavní
Novinka CLEAN LABEL
Novinka
Krillový olej Plus, 180 kapsúl
€79,88
Skladom (3 ks)
2696
Antarctica krill olej, 805 mg, 180 kapslí - hlavní
CLEAN LABEL
2636
Antarctica krill olej, 805 mg, 60 kapslí - hlavní
CLEAN LABEL
2635
Prémiový olej z tresčích jater, 250 ml - hlavní
CLEAN LABEL
2351
Hlavní obrázek
CLEAN LABEL
312
Hlavní obrázek
1385
Hore
Ďalšie produkty

Potraviny ako najlepšie zdroje, kde sa v nich nachádzajú?

Keďže človek si nevie omega-3 mastné kyseliny vyrobiť, musí ich prijímať externe. Najviac prirodzenou cestou je strava a jedlo, kde existuje niekoľko druhov možností.

Omega 3 sa v potravinách nachádzajú napríklad:

Tučné ryby a morské plody: Losos, makrela či sardinky, tieto ryby sú skvelým zdrojom zdravých omega 3 tukov. Okrem nich obsahujú zdravé tuky aj sleď, tuniak, pstruh či halibut. Z morských plodov môžete skúsiť konzumovať krevety alebo ustrice.

Orechy a semiačka: Ak chcete doplniť zdravé tuky, do jedálnička môžete zaradiť vo zvýšenom množstve aj niektoré semiačka alebo orechy. Ide napríklad o konopné, ľanové alebo chia semiačka, z orechov skúste vlašské, pekanové a makadamiové.

Vajcia a mäso: Ak ide o živočíšne zdroje, najviac omega 3 kyselín je vo vajíčkach, ideálne od sliepok, ktoré sú chované vo voľnom výbehu. Ak zvolíte mäso, najviac omega 3 obsahuje hovädzie mäso zo zvierat, ktoré sa voľne pásli a boli kŕmené trávou.

Riasy, oleje, zelenina a strukoviny: Z rastlinných zdrojov stoja za zmienku riasy, napríklad chlorella, wakame alebo nori, rovnako tak oleje, napríklad chia, ľanový či konopný. Ako doplnok poslúžia aj špenát, sója, hnedá ryža, rukola a ovsené vločky. Tieto sú ale iba malé doplnenie v strave, nespoliehajte sa na ne ako na zdroj omega mastných kyselín.

U nás máme najlepšie, ako kapsule, rybí olej aj ďalšie doplnky

Omega-3 mastné kyselíny môžete doplniť do tela aj cez výživové doplnky. V našej ponuke máme najčastejšie tri formy a to kapsule, tekutý olej alebo kvapky. Tieto doplnky sú vhodné pre dospelých, deti aj tehotné ženy.

Za zmienku stoja najmä nasledovné doplnky výživy:

  • Rybí olej v podobe kapsúl, ktoré sú príjemné na užívanie, odporúčame si vybrať kvalitné omega 3 z morských rýb s objemom až 500 mg kyselín.
  • Okrem toho u nás nájdete aj štandardnú tekutú formu oleja, kde máte na výber nielen klasický rybí olej, ale napríklad aj olej z pečene chiméry podivnej.
  • Výborné sú aj kapsule obsahujúce krillový olej, tu odporúčame doplnky s obsahom až 805 mg a výrazným zastúpením DHA a EPA s lepším vstrebaním.
  • Siahnuť môžete aj po omega tukoch z treščej pečene, ktoré máme tak ako perorálne kapsule, ale aj ako tekutú formu oleja a to aj vo výhodných baleniach.
  • Nájdete u nás tiež špeciálne doplnky vhodné v období tehotenstva, omega 3 so zmesou prémiových olejov alebo vegánske omega z divokých rias.
  • Ak ide o deti, pre tie máme v ponuke rybí olej v kapsulách, v tekutej forme oleja aj ako kvapky s dávkovačom, napríklad obohatený o olej z pomaranča, škoricu a hrozno.
  • Zaujímavosťou našej ponuky sú aj rastlinné omega 3 doplnky, kde sa tieto zdravé mastné kyseliny získavajú z morských rias a sú vhodné aj pre deti.

Účinky na zdravie a porovnanie omega 6 a omega 9 kyselín

Na čo sú omega-3 mastné tuky dobré? V prvom rade, ich pozitívne účinky vedia využiť deti, dospelí, seniori aj ženy v tehotenstve. Najdôležitejšími oblasťami, kde omega-3 pôsobia, sú podpora normálnej funkcie očí, zraku, srdca a mozgovej činnosti.

Pokiaľ ide o DHA, tie prispievajú v prípade príjmu aspoň 250 mg denne tak k normálnej činnosti mozgu, ako aj k udržaniu normálneho zraku. Spoločne s EPA majú pozitívny vplyv aj na srdce, kardiovaskulárny systém a optimálny krvný tlak. V prípade príjmu 2 g denne pomáha DHA aj na hladinu triglyceridov v krvi v normálnych hodnotách.

Celkovo sú omega 3 dôležité pre slizničnú imunitu a majú protizápalové účinky. Na druhú stranu, omega 6 mastné kyseliny pôsobia opačne a majú skôr prozápalový vplyv, pričom človek ich priemerne v bežnej strave prijíma viac, ako omega 3.

Dobrým príkladom sú vajcia. Ak boli sliepky kŕmené trávou a mali voľný výbeh, pomer omega 3 a omega 6 kyselín môže byť aj 1:1, v opačnom prípade je to v neprospech omega 3 a pomer môže byť až 1:29. Omega 6 a omega 9 kyseliny však nemajú až také pozitívne účinky, práve naopak, ich nadbytok zvyšuje riziko zápalov, chronických chorôb alebo obezity.

Dávkovanie, predávkovanie, nežiaduce účinky a omega 3 v tehotenstve

Ak chcete dosiahnuť všetky spomínané benefity a pozitívne účinky omega-3, treba vedieť, ako na ich užívanie, čoho sa vyvarovať a ako ich využiť v tehotenstve.

Preto sme sa pozreli na tie najdôležitejšie otázky:

Užívanie: Štandardná dávka pre dospelého človeka predstavuje od 1 g do 3 g omega 3 mastných kyselín. V prípade kapsúl to zodpovedá väčšinou 2 kapsulám denne, pri oleji je to 1 čajová lyžička. U detí a dojčiat je to menej, obvykle 1 až 3 kvapky denne.

V tehotenstve: Omega 3 majú v tehotenstve zásadný význam a to najmä pre správny vývoj plodu. Vplývajú na vývoj mozgu, nervovej sústavy a očí, pozitívne vplývajú na obdobie pred pôrodom, na zdravú pôrodnú hmotnosť dieťaťa aj zdravie srdca matky.

Predávkovanie: Z bežnej stravy sa predávkovať omega-3 tukmi nemôžete, no pri prekročení dennej dávky u doplnkov výživy to možné je. Celkový príjem EPA a DHA nesmie prekročiť 5 g denne.

Vedľajšie účinky: Vo všeobecnosti nemajú omega 3 žiadne negatívne účinky, no ich nadmerné užívanie alebo nekvalitný pôvod môžu priniesť niektoré javy. Ide o tráviace problémy, problémy so zrážanlivosťou krvi či príliš nízkym tlakom krvi.

Sledujte nás na našom Instagrame

Cítíte se unavení nebo oteklí? 🌱 Zkuste rozhýbat svůj lymfatický systém! Masírujte hlavní lymfatické uzliny na krku, za...
📱 Kradou sociální sítě dětem štěstí? Odpoví psycholožka a specialistka na preventivní a funkční výživu Mgr. Veronika...
🧽 Domácí tablety do myčky – snadno, levně a ekologicky! 🌿 Chcete ušetřit a zároveň snížit množství chemie v domácnosti?...
🔎 Který hořčík si vybrat? Ne všechny formy hořčíku působí stejně! Vyberte si tu, která nejlépe odpovídá vašim potřebám: 💤...
👀 Vidíte ve vzduchu malé průhledné tečky? Nejde o prach ani hmyz – jsou přímo ve vašem oku! 😲 Jmenují se sklivcové zákalky...
Víte, co vám vaše krevní testy mohou prozradit o zdraví? 🩸 Díky službě Vitamíny na míru získáte na základě interpretace...
📅 13.3. – Webinář ZDARMA: Je možné se zbavit alergií pomocí funkční medicíny a výživy? 🤧 Trápí vás alergie? Možná řešení...
Barva očí a melanin – věděli jste, že množství tohoto pigmentu rozhoduje o tom, jestli máte hnědé, modré nebo zelené oči?...
Víte, které přírodní složky pomáhají udržet močové cesty v rovnováze? 🍒 Brusinky – zabraňují bakteriím uchytit se na stěny...