Detox trochu jinak
Reklamy na jarný detox a jarnú očistu sú všade okolo nás. Ale sú naozaj detoxikačné diéty a hladovky potrebné, alebo sú obyčajnou zbytočnosťou?
Autoři:
Mgr. Kristýna Jelínková
Mgr. Eva Hájková, MPH, MBA
Je očista tela naozaj na pár týždňov, alebo je to dlhodobá záležitosť?
Určite každý z nás počul o očiste tela pitím najrôznejších štiav ako je zelerový džús, mladý jačmeň a mnoho ďalších. Mnoho ľudí, ktorí tieto diéty bezhlavo vyskúša, je presvedčených, že konzumácia iba týchto „zázračných potravín“ ich spasí a pomôže tak telu zbaviť sa nepotrebných látok. Tieto potraviny naozaj môžu byť prospešné, ale vždy je treba ku všetkému pristupovať s určitou obozretnosťou k nášmu telu.
Naše telo je samo schopné procesu regenerácie a detoxikácie, a to 24/7. Každý má iný názor na túto problematiku, avšak u nás v Inštitúte funkčnej medicíny a výživy sme zástancami podporovania prirodzenej autofágie vrátane podpory správnych funkcií našich detoxikačných orgánov. O ktorých orgánoch to ale hovoríme? Aj naša pečeň, obličky, črevá, koža ale aj pľúca nám pomáhajú k prirodzenému procesu regenerácie.
Je preto dôležité nepodľahnúť marketingovým ťahom a zamyslieť sa nad tým, čo nielen naše orgány, ale celé telo a myseľ naozaj potrebujú. Navyše v súčasnej pandemickej dobe, kedy prechádzame abnormálnou stresovou záťažou, je očista organizmu viac než na mieste, ale nielen krátkodobá, ale skôr dlhodobá
Prinášame vám niekoľko tipov, ako nenásilne podporiť prirodzené detoxikačné procesy nášho tela:
Odľahčene, pestro a s rozumom..
Pestrá, lokálna a nespracovaná strava. Táto doba nám viac ako inokedy nahráva na domáce stravovanie, kedy sme odkázaní na domácu prípravu. Využite to a hrajte sa.
- Zamerajte sa na variabilnú, nespracovanú a lokálnu stravu.
- Jedzte iba vtedy, keď máte naozaj hlad.
- Neprejedajte sa a počúvajte svoje telo.
- Zvýšte príjem zeleniny a ovocia.
- Vyhýbajte sa tučným, vyprážaným jedlám, cukru, bielej múke a alkoholu.
- Vynechajte polotovary a snažte sa nakupovať u farmárov.
- Z mliečnych výrobkov sa predovšetkým zamerajte na tie kyslé a probiotické.
- Pokiaľ vám to telo dovoľuje, zaraďte prerušovaný pôst.
- Uprednostnite kvalitu pred kvantitou.
Príroda je všemocná, a to aj byliny a rastliny, ktoré sú nielen plné vitamínov a minerálov, ale ktoré obsahujú aj užitočnú vlákninu, enzýmy a mnohé ďalšie prospešné látky vrátane fytonutrioentov pomáhajúce procesom v našom tele a našej psychickej pohode. Vychutnajte napríklad výborný čaj z harmančeka, alebo kávu z púpavy.
- Medzi najznámejšie bylinky na podporu pečene patrí práve koreň púpavy, žihľava a pestrec mariánsky.
- Môžete však tiež využiť aj doplnky stravy s obsahom celíka zlatobyle, brezy bielej, artičoka, zeleného čaju či tamarindu.
- Vaše telo určite ocenia aj slivkovú šťavu, alebo šťavu z plodov arónie.
- Pečeň podporí aj výťažok z kurkumy, presnejšie jej obsiahnutá látka tzv. kurkumín.1
Pitný režim, voda. Viete, že sa naše telo skladá viac ako zo 75% z vody? A práve voda pomáha našim orgánom s vylučovaním odpadových látok z tela.
- Pite filtrovanú vodu tak, aby ste redukovali toxické látky.
- Zaraďte bylinné čaje.
- Pokiaľ vám robí konzumácia zeleniny a ovocia problémy, hrajte sa a vytvorte si zeleninovo-ovocné smoothie. Čím viac listovej zeleniny zaradíte, tým lepšie. Tmavo listová zelenina obsahuje chlorofyl, ktorý je veľmi prospešný.
Na zložení záleží aj pri kozmetike a hygienických prostriedkoch. Stále častejšie môžeme naraziť na štúdie týkajúce sa negatívneho dopadu mnohých bežne používaných syntetických látok obsiahnutých v bežnej kozmetike. Niektoré z nich sa chovajú ako hormonálne disruptory a môžu negatívne ovplyvniť náš reprodukčný a imunitný systém.2 Elimináciou týchto látok teda podporíme ako naše zdravie, tak aj cielenú očistu nášho tela.
Nezabudnite sa zamerať aj na vzťahy s ľuďmi okolo vás. Aj vzťahy môžu byť toxické, a preto je dobré precítiť, ktoré vzťahy treba udržiavať, a ktorým sa radšej vyhnúť.
K rozumu štipka precítenia.
Skúsili ste za posledných pár dní aspoň na chvíľku počas dňa vypnúť všetky technológie a jednoducho BYŤ (offline)? Jednoducho byť v danom okamihu, prežívať a užívať si daný okamih teraz a tu? V tej chvíli je to akoby sa zastavil svet, zrazu vidíte, čo všetko vás obklopuje a máte zrazu čas nielen na svoje okolie, ale aj na samú seba.
- Zastavte sa. Aspoň na maličkú chvíľku, každý deň.
- Meditujte a zmerajte sa na svoj dych.
Pokiaľ neviete, kde začať, skúste pre začiatok napríklad tzv. Box breathing – dýchate v akomsi pomyselnom štvorci. Napr. 4 sekundy nádych - 4 sekundy držím dych - 4 sekundy výdych - 4 sekundy držím dych. Opakujte niekoľkokrát za sebou a pokiaľ si budete istí, môžete zvýšiť počet sekúnd.
Meditácia nie je len o sedení v tureckom sede a vydávaní zvuku "ohmmm". Je to ďalší skvelý spôsob ako na chvíľku „vypnúť“. Niekomu dokonca pravidelná meditácia a sústredenie sa na samu seba pomáha s problémami so zaspávaním.
Pokiaľ s meditáciou nemáte skúsenosti skúste na začiatok napríklad riadenú meditáciu, na youtube ich nájdete nespočetné množstvo. Napríklad tzv. body scan, kedy skenujete časti svojho tela a sústredite sa na ne.
Očista v snoch.
Spánok je proces, vďaka ktorému sa naše telo obnovuje a regeneruje. Spánok je jednou z častí veľkého hýbateľa nášho života tzv. cirkadiánneho rytmu. Doprajte telu nielen dostatok spánku, ale choďte každý deň spať a vstávajte v rovnakom čase. Vaše telo sú vaše vlastné hodiny, ktoré keď synchronizujete, tak vám pomôžu s prirodzenou očistou vášho tela.
Pohyb ako hýbateľ nášho zdravia.
Zdravá očista, už ste určite z tohto článku vycítili, že nejde iba o jednorazovú očistu, ale o celkovú cestu k nášmu zdraviu. Primeraný zdravý pohyb je pre každého vhodný v inom merítku, avšak je veľmi dôležitý. Každý si medze musí stanoviť sám, ale nesmieme na pohyb zabúdať. Minimálne prechádzka v prírode vám nielen vyčistí hlavu, ale nastaví telo do psychickej pohody.
Avšak všetci sme len ľudia a nikdy nie je všetko perfektné! Nezabúdajte preto, že sa nemá nič lámať cez koleno. Vcíťte sa do svojho tela, spoznajte, čo práve vám robí dobre a čo nie. Zvykajte si na novo nastavený režim po malých krôčikoch, pretože nič nie je o kvantite, ale o kvalite. Nemusíte všetko zaraďovať ihneď. Čím starostlivejšie budem svojmu telu načúvať a čím viac mu doprajem kvalitnú starostlivosť, tým viac sa mi potom odmení.
Pokiaľ si budete zvykať pomaly a s rozvahou, je možné, že sa tieto nové návyky zaradia plynule do vášho bežného života navždy.
Pre inšpiráciu mrknite na video s Mgr. Evou Hájkovou, MPH, MBA z našej kliniky Inštitútu funkčnej medicíny a výživy na tému detoxikácie, ktoré nájdete tu.
1. Hájková E, Dobišarová A.: Doplňky stravy v klinické praxi, IFMV, 2019
2. Barrett, Julia R. “The ugly side of beauty products.” Environmental health perspectives vol. 113,1 (2005): A24. doi:10.1289/ehp.113-a24