🐣 Veľkonočné ZĽAVY až 20 € s kódom – viac tu.

Najlepšia detoxikácia tela i pečene

Reklamy na jarnú detoxikáciu a jarné očistenie sú všade okolo nás. Ale sú naozaj detoxikačné diéty a hladovky potrebné, alebo sú len zbytočnosťou?

Čo sa v článku dozviete?

  • Ktoré orgány patria do detoxikačného systému tela?
  • Prečo si môžete detoxom viac uškodiť?
  • Ako funguje detoxikácia pečene?
  • Komplexná podpora detoxikácie - návod

 

❓ Je očista tela na pár týždňov, alebo je to dlhodobá záležitosť?

Určite každý z nás počul o očiste tela pitím najrôznejších štiav ako je zelerový džús, mladý jačmeň a mnoho ďalších. Mnoho ľudí, ktorí tieto diéty bezhlavo vyskúšajú je presvedčených, že konzumácia iba týchto “zázračných potravín” ich spasí a pomôže tak telu zbaviť sa nepotrebných látok. Tieto potraviny naozaj môžu byť prospešné, ale vždy treba ku všetkému pristupovať s určitou obozretnosťou k nášmu telu. Extrémne DETOX kúry môžu v tele narobiť viac škody ako úžitku.

Naše telo je samo schopné procesu regenerácie a detoxikácie, a to 24/7. Každý má iný názor na túto problematiku, avšak u nás v Inštitúte funkčnej medicíny a výživy sme zástancami podporovania prirodzenej autofágie vrátane podpory správnych funkcií našich detoxikačných orgánov.

 

Orgány zapojené do detoxikácie

Najčastejšie sa stretávame s očistou pečene. Pečeň je v procese očisty organizmu dôležitá, ale na detoxikácii sa každodenne podieľajú aj ďalšie orgány.

  • Pečeň (detoxikačná fáza I, II a III, produkujú žlč na elimináciu toxínov črevom).
  • Obličky (filtrácia a vylučovanie, odstraňujú toxíny rozpustné vo vode močom a regulujú pH a iónovú rovnováhu).
  • Pľúca (eliminácia prchavých látok, ťažkých kovov).
  • Črevá (žlčou vylučujú toxíny, ktoré sú odvádzané stolicou. Črevný mikrobióm pomáha neutralizovať toxické látky).
  • Lymfa (odvod odpadových látok, transport metabolického odpadu z tkanív a filtrácia v lymfatických uzlinách.
  • Koža (vylučovanie potom, odstránenie toxínov cez potné žľazy).

Je preto dôležité nepodľahnúť marketingovým ťahom a zamyslieť sa nad tým, čo nielen naše orgány, ale celé telo a myseľ naozaj potrebujú. Navyše v súčasnej dobe, kedy prechádzame abnormálnou stresovou záťažou, je očista organizmu viac než na mieste, ale nielen krátkodobá, ale skôr dlhodobá. Prinášame vám niekoľko tipov, ako nenásilne podporiť prirodzené detoxikačné procesy nášho tela.

 

Detoxikácia pečene

Pečeň zohráva pri očiste vnútorného prostredia neodmysliteľnú úlohu. Ako to funguje?

  • Prvá fáza detoxikácie sa stará o rozklad škodlivín pochádzajúcich ako z tela samotného, tak z okolitého prostredia – napríklad pesticídov, toxínov, konzervantov alebo alkoholu. V tejto fáze dochádza k ich premene na menej škodlivé a reaktívne látky. Počas tohto procesu však môžu vznikať voľné radikály, ktoré predstavujú oxidačný stres. Pre ich neutralizáciu telo využíva antioxidanty, ako je vitamín C. Okrem antioxidantov sú v tejto fáze dôležité aj vitamíny skupiny B a silný antioxidant glutatión, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v ochrane buniek.
  • V druhej fáze detoxikácie pečeň premieňa tieto upravené látky na formy, ktoré je telo schopné bezpečne vylúčiť – a to močom, žlčou alebo stolicou. K tomuto procesu telo využíva opäť antioxidanty a tiež látky ako vitamín B6, kurkumín (z kurkumy), silymarín (z pestreca mariánskeho), síru (napr. z hlúbovitej zeleniny) a dôležité aminokyseliny – cysteín, metionín alebo glycín.
  • Tretia fáza detoxikácie sa zameriava priamo na vylúčenie nežiaducich látok z tela von. Pre jej efektivitu je kľúčové, aby mal organizmus dostatok tekutín – teda správna hydratácia.

 

Ako na detoxikáciu komplexne?

Očistu tela zabezpečuje mnoho telesných systémov 24 hodín, 7 dní v týždni. Ide o komplexný dej, ktorý rovnako tak potrebuje komplexnú podporu. Ukážeme vám, na aké kľúčové oblasti sa zamerať.

.
.

 

🥑 Kvalitná strava

Pestrá, lokálna a nespracovaná strava. Využite to a hrajte sa.

  • Zamerajte sa na variabilnú, nespracovanú a lokálnu stravu.
  • Jedzte len vtedy, keď máte naozaj hlad.
  • Neprejedajte sa a počúvajte svoje telo.
  • Zvýšte príjem zeleniny a ovocia.
  • Vyhýbajte sa tučným, vyprážaným jedlám, cukru, bielej múke a alkoholu.
  • Vyhnite sa polotovarom a snažte sa nakupovať u farmárov.
  • Z mliečnych výrobkov sa predovšetkým zamerajte na tie kyslé a probiotické.
  • Ak vám to telo dovoľuje, zaraďte prerušovaný pôst.
  • Uprednostnite kvalitu pred kvantitou.

 

🌿 Byliny na detox

Príroda je všemocná, a to aj byliny a rastliny, ktoré sú nielen plné vitamínov a minerálov, ale obsahujú aj užitočnú vlákninu, enzýmy a mnohé ďalšie prospešné látky vrátane fytonutrientov pomáhajúce procesom v našom tele a našej psychickej pohode. Vychutnajte si napríklad výborný čaj z harmančeka, alebo kávu z púpavy.

  • Medzi najznámejšie bylinky pre podporu pečene patrí práve koreň púpavy, žihľava a pestrec mariánsky.
  • Môžete však tiež využiť aj doplnky stravy s obsahom celíka zlatobyľa, brezy bielej, artičoky, zeleného čaju či tamarindu.
  • Vaše telo určite ocení aj slivkovú šťavu, alebo šťavu z plodov arónie.
  • Pečeň podporí aj výťažok z kurkumy, presnejšie jej obsiahnutá látka tzv. kurkumín (1).

 

🚰 Hydratácia

Pitný režim, voda. Viete, že sa naše telo skladá z viac ako 75 % z vody? A práve voda pomáha našim orgánom s vylučovaním odpadových látok z tela.

  • Pite filtrovanú vodu tak, aby ste redukovali toxické látky.
  • Zaraďte bylinné čaje.
  • Ak vám robí konzumácia zeleniny a ovocia problémy, hrajte sa a vytvorte si zeleninovo-ovocné smoothie. Čím viac listovej zeleniny zaradíte, tým lepšie. Tmavá listová zelenina obsahuje chlorofyl, ktorý je veľmi prospešný.

 

⚠️ Pozor na toxíny okolo nás

Na zložení záleží aj pri kozmetike a hygienických prostriedkoch. Stále častejšie môžeme naraziť na štúdie týkajúce sa negatívneho dopadu mnohých bežne používaných syntetických látok obsiahnutých v bežnej kozmetike. Niektoré z nich sa správajú ako hormonálne disruptory a môžu negatívne ovplyvniť náš reprodukčný a imunitný systém (2). Elimináciou týchto látok teda podporíme ako naše zdravie, tak zároveň cielenú očistu nášho tela. Nezabudnite sa zamerať aj na vzťahy s ľuďmi okolo vás. Aj vzťahy môžu byť toxické, a preto je dobré precítiť, ktoré vzťahy je treba udržiavať a ktorým sa radšej vyhnúť.

 

🧠 Detox myslenie sa tiež počíta

K rozumu štipka vcítenia...

Skúsili ste za posledných pár dní aspoň na chvíľku počas dňa vypnúť všetky technológie a jednoducho BYŤ (offline)? Jednoducho byť v danom okamihu, prežívať a užívať si daný okamih teraz a tu? V tej chvíli je to akoby sa zastavil svet, zrazu vidíte, čo všetko vás obklopuje a máte zrazu čas nielen na svoje okolie, ale aj na seba samú.

  • Zastavte sa. Aspoň na maličkú chvíľku, každý deň.
  • Meditujte a zamerajte sa na svoj dych.
  • Dychové cvičenia.

Ak neviete, kde začať, skúste pre začiatok napríklad tzv. Box breathing - dýchate v akomsi pomyselnom štvorci. Napr. 4 sekundy nádych - 4 sekundy držím dych - 4 sekundy výdych - 4 sekundy držím dych. Opakujte niekoľkokrát za sebou a ak si budete istí, môžete zvýšiť počet sekúnd. Meditácia nie je len o sedení v tureckom sede a vydávaní zvuku “ohmmm”. Je to ďalší skvelý spôsob ako na chvíľku “vypnúť”. Niekomu dokonca pravidelná meditácia a sústredenie sa na seba samého pomáha s problémami so zaspávaním. Ak s meditáciou nemáte skúsenosti skúste na začiatok napríklad riadené meditácie, na youtube ich nájdete nespočet. Napríklad tzv. body scan, kedy skenujete časti svojho tela a sústredíte sa na ne.

 

😴 Spánok: Očista v snoch

Spánok je proces, vďaka ktorému sa naše telo obnovuje a regeneruje. Spánok je jednou z častí veľkého hybateľa nášho života tzv. cirkadiánneho rytmu. Doprajte telu nielen dostatok spánku, ale choďte každý deň spať a vstávajte v rovnakú dobu. Vaše telo sú vaše vlastné hodiny, ktoré keď synchronizujete, tak vám pomôžu s prirodzenou očistou vášho tela.

 

🏃🏻‍♂️‍➡️ Rozhýbte telo

Pohyb ako hybateľ nášho zdravia..

Zdravá očista, už ste určite z tohto článku vycítili, že nejde iba o jednorazovú očistu, ale o celkovú cestu k nášmu zdraviu. Primeraný zdravý pohyb je pre každého vhodný v inom meradle, avšak veľmi dôležitý. Každý si medze musí stanoviť sám, ale nesmieme na pohyb zabúdať. Minimálne prechádzka v prírode vám nielen vyčistí hlavu, ale nastaví telo do psychickej pohody.

Avšak všetci sme len ľudia a nikdy nie je všetko perfektné! Nezabúdajte preto, že sa nemá nič lámať cez koleno. Vcíťte sa do svojho tela spoznajte, čo práve vám robí dobre a čo nie. Zvykajte si na novo nastavený režim po malých krôčkoch, pretože nič nie je o kvantite, ale o kvalite. Nemusíte všetko zaraďovať ihneď. Čím starostlivejšie budem svojmu telu načúvať a čím viac mu budem dopriavať kvalitnú starostlivosť, tým viac sa mi potom odmení. Ak si budete zvykať pomaly a s rozvahou, je možné že sa tieto nové návyky zaradia plynule do vášho bežného života navždy.

Pre inšpiráciu mrknite na video s Mgr. Evou Hájkovou, MPH, MBA z našej kliniky Inštitútu funkčnej medicíny a výživy na tému detoxikácie.

.
.
.
.

 

Autoři:
Mgr. Kristýna Jelínková
Mgr. Eva Hájková, MPH, MBA  

1. Hájková E, Dobišarová A.: Doplňky stravy v klinické praxi, IFMV, 2019
2. Barrett, Julia R. “The ugly side of beauty products.” Environmental health perspectives vol. 113,1 (2005): A24. doi:10.1289/ehp.113-a24

Sledujte nás na našom Instagrame

🥣 Domácí semínkové krekry, které si zamiluje celá rodina 💚 Ideální jako zdravý snack k oblíbenému dipu 🥑 📌 Co potřebujete:...
📅 28.4. – Webinář ZDARMA: DOPLŇKY STRAVY: Opravdu je potřebujeme? A jak je užívat správně? 🌊 V záplavě doplňků stravy je...
🎨 Přírodní barvení velikonočních vajíček, které zvládnete i s dětmi – snadno, bez chemie a jen z toho, co máte doma v...
🧠 Dospělí potřebují pauzu stejně jako děti. Už jste slyšeli o NASA nap? 26 minut spánku po obědě dokáže s mozkem zázraky –...
🌿 Chcete mít doma zdravější prostředí a méně alergenů? Vyzkoušejte 5 jednoduchých tipů na efektivní úklid: 1️⃣ Prach...
🍫 Rychlý a zdravý čokoládový dezert do 5 minut? Ingredience: 🫘 1 balení silk tofu 🍫 90 g hořké čokolády 🤎 2 lžičky kakaa 🍁...
Cítíte se unavení nebo oteklí? 🌱 Zkuste rozhýbat svůj lymfatický systém! Masírujte hlavní lymfatické uzliny na krku, za...
📱 Kradou sociální sítě dětem štěstí? Odpoví psycholožka a specialistka na preventivní a funkční výživu Mgr. Veronika...
🧽 Domácí tablety do myčky – snadno, levně a ekologicky! 🌿 Chcete ušetřit a zároveň snížit množství chemie v domácnosti?...