Nedostatok vitamínu B12 - trpia ním len vegetariáni a vegáni?
Kde nájdeme vitamín B12? Ako sa vitamín B12 tvorí? Ako naše telo získava vitamín B12? Ako spoznáme, že máme nedostatok vitamínu B12 Aké množstvo vitamínu B12 by sme mali denne prijímať?
Vitamín B12 patrí jednoznačne medzi základné esenciálne vitamíny. Ovplyvňuje metabolizmus každej bunky nášho tela a tým aj množstvo základných funkcií nášho organizmu. Napriek tomu, že si ho naše telo nevie samo vyrobiť, nedokáže bez neho správne fungovať.
Kde vitamín B12 nájdeme
Medzi najvýznamnejšie zdroje vitamínu B12 patria živočíšne produkty ako sú mäso, vajcia, mlieko a mliečne výrobky. V mäse je potom najviac obsiahnutý v pečeni, obličkách a srdci. V rastlinnej strave sa takmer nenachádza. Čo môže znamenať značné riziko pre vegánov a vegetariánov.
Medzi rastlinné zdroje patrí napríklad spirullina. Ale pozor, ani prírodné zdroje nie sú spoľahlivým zdrojom vitamínu B12. Neobsahujú plnohodnotný vitamín B12, ale iba akýsi analóg tohto vitamínu. Síce sa ako vitamín B12 tvári, ale bohužiaľ nemajú rovnakú funkciu. Dokonca môžu znižovať absorpciu skutočného vitamínu B12.
Ako sa vitamín B12 tvorí
Vitamín B12 je vytváraný baktériami, ktoré žijú v pôde a v črevách zvierat. Napríklad dobytok a ďalšie zvieratá živiace sa prirodzene trávou, získavajú baktérie produkujúce vitamín B12 z chuchvalcov nečistôt okolo koreňov trávy, ktoré vyťahujú a konzumujú. Sliepky a iné vtáky dopĺňajú tento vitamín konzumáciou červov a hmyzu. Tieto zvieratá si potom jednoducho zásoby vitamínu B12 ukladajú prevažne v pečeni a svaloch, časť ide do mlieka a vajec.
S prichádzajúcim moderným hospodárstvom, pesticídmi a umelými hnojivami však ubúdajú živiny získavané z pôdy. A nielen to. Nadužívanie antibiotík, zvieratá zatvorené v budovách a chovných halách bez možnosti žiť prirodzeným spôsobom a konzumovať prirodzenú stravu doslova nabitú potrebnými baktériami… To sú ďalšie z mnohých dôvodov nedostatku prirodzene sa tvoriaceho vitamínu B12. Preto sú potom zvieratá dokrmované krmivom s pridaným synteticky.1
Ako naše telo získava vitamín B12
Väčšina ľudí verí, že preto aby dosiahli správne hladiny vitamínu B12 vo svojom tele, musí konzumovať mäso. Je to naozaj tak? Nemusí. Aby sme pochopili, prečo aj ľudia konzumujúci mäso môžu mať nízke hladiny tohto veľmi významného vitamínu rovnako ako vegáni a vegetariáni, sa musíme zamerať na to, akú formu tohto vitamínu nášmu telo dopĺňame.
Napriek tomu, že živočíšne produkty patria jednoznačne medzi najvýznamnejší zdroj vitamínu B12, je potrebné si uvedomiť, že ich konzumáciou získavame vitamín B12 z pôvodne suplementovanej a syntetickej formy, plnej chemikálií používaných pri výrobe. Čo znamená, že na doplnenie vitamínu B12 už nestačí konzumácia rastlinnej stravy a mäsa. Bohužiaľ ani konzumácia BIO mäsa pochádzajúceho z voľného chovu, nám nemôžeme zaistiť dostatočné množstvo vitamínu B12.
Až 90 % syntetického vitamínu B12 je konzumovaných práve hospodárskymi zvieratami.2
Čo na to štúdie?
Na nedostatočné hladiny vitamínu B12 poukazuje aj jedna zo štúdií, ktorá uvádza, že až 39 % bežnej populácie má nedostatočnú hladinu B12 v krvi. Najzaujímavejším faktom je, že hladiny vitamínu B12 nie sú vyššie alebo v norme ani u ľudí, ktorí konzumujú mäso či ryby. Štúdia zistila, že ľudia s najvyššími hodnotami vitamínu B12 boli tí, ktorí ho dopĺňali doplnkami stravy.3
Nielen 92% vegánov ale aj takmer 40% dospelých ľudí konzumujúcich mäso mladších ako 50 rokov má veľmi nízke hladiny vitamínu B12 v krvi.
Vitamín B12 a jeho vstrebateľnosť
Ďalším orieškom je vstrebávanie tohto vitamínu. Vitamín B12 prijímaný zo živočíšnych produktov, ako je mäso, vnútornosti, ryby, žĺtok, syry či pivovarské kvasnice, je viazaný na obsiahnuté bielkoviny. Aby sa vitamín B12 stal aktívnym a ľahko vstrebateľným do krvi, je nutné ho oddeliť od bielkoviny, a to mnohými zložitými procesmi podmienenými napríklad kyslosťou žalúdka, ale aj ďalšími sekrétmi vylučovanými napríklad pankreasom.
Ak má teda niekto problémy s tvorbou kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku, alebo má nedostatočnú funkciu pankreasu, nemôže dostatočne vstrebávať vitamín B12. Pozor by si mali dať aj starší ľudia, ktorí majú vďaka veku prirodzene zníženú schopnosť vstrebateľnosti.
Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu B12
Zoznam príznakov nedostatku vitamínu B12 je pomerne široký a zahŕňa vážne zdravotné problémy.
Medzi počiatočné príznaky nedostatku vitamínu B12 môže patriť napríklad:
- únava
- slabosť
- brnenie končatín
- anémia
- depresia
- poruchy pamäte či zraku
- Poruchy plodnosti
- strata chuti do jedla
- závraty a dýchavičnosť
Dlhšie trvajúci nedostatok môže viesť k:
- poruchám chôdze
- neuropatiu
- mozgovej príhode
- paralýze
- psychóze
- slepote
- dokonca aj smrti
Ste vegánom či vegetariánom už pár rokov, ale stále sa žiadne príznaky neprejavujú? Vyčerpanie zásob vitamínu B12 z pečene a svalov sa môže prejaviť po 5 aj viac rokoch, ale u niektorých ľudí už po 1 roku.
Vitamín B12 a tehotenstvo
Nedostatok tohto vitamínu v tehotenstve a skorom detstve môže viesť k nezvratnému poškodeniu plodu a kognitívneho vývoja dieťaťa, ako je vývoj mozgu. Preto je suplementácia vitamínu B12 u tehotných a dojčiacich žien absolútne nutná. A to nielen u nich.
Nedostatok vitamínu B12 môže zvýšiť hladiny homocysteínu v krvi – aminokyseliny, ktorá je považovaná za silný rizikový faktor pre srdcové ochorenia a mŕtvicu. Štúdie ďalej naznačujú, že vysoké hladiny homocysteínu môžu v priebehu času podporovať upchatie tepien, čo vedie k ochoreniu srdca a mŕtvici.
Aké množstvo vitamínu B12 by sme mali denne prijímať?
Odporúčaná denná dávka vitamínu B12 je 2,4 μg (mikrogramov) denne.
Poďme sa zamyslieť nad potrebami nášho tela, respektíve nad našimi zásobami v tele a stratou vitamínu B12. Priemerný človek každý deň stratí močom asi 0,1% zásob vitamínu B12. Čím viac zásob tohto vitamínu máme, tým viac strácame.4 Aj tehotné a dojčiace ženy vitamín B12 strácajú, a to v podobe jeho ukladania do placenty a materského mlieka.
Priemerný dospelý človek, ktorý je schopný plnohodnotne absorbovať vitamín B12, má vo svojom tele asi 2 až 5 mg zásob. Denná spotreba dospelého človeka je od 2,5 do 7 μg za deň.
Aby sme vstrebali 4 až 7 μg, je potrebné prijať aspoň 250 μg denne. To znamená, že doplnky stravy s dennou poskytnutou dávkou 1000 μg by vám mali bohato stačiť. Avšak dávkovanie je vždy individuálne, a preto by ste sa mali vždy riadiť svojimi výsledkami krvných testov alebo poradiť so svojim nutričným terapeutom.
Doplnky stravy a ich rola pri doplňovaní vitamínu B12
Dôležitá je správna forma, kvalita a čistota. Viac o čistých doplnkoch stravy sa dozviete v tomto článku.
Na našom e-shope nájdete iba najkvalitnejší a najčistejší vitamín B12:
- Vegánsky vitamín B12 vo forme vysoko dostupného metylkobalamínu navyše doplnená o folát, od firmy Cymbiotika. Dávkovanie je veľmi jednoduché a chutné v podobe spreja.
- RAW vitamín B12 vo vysoko dostupnej forme metylkobalamínu v podobe kapsúl od firmy Garden of Life.
- Či z inej z produktov, ktoré obsahujú aj ďalšie pre telo potrebné vitamíny skupiny B.
Infúzia a ich rola pri doplňovaní vitamínu B 12
Ďalšou možnosťou, ktorá zaistí zaručené doplnenie vitamínu B12 do krvi a príslušných buniek je jeho intravenózne podanie v podobe infúzií. Vďaka podaniu priamo do krvi nemusí vitamín B12 prechádzať cez tráviaci trakt a je tak úplne telom absorbovaný. Infúzie vitamínov B sú dostupné v Inštitúte funkčnej medicíny a výživy.
Záverom...
Zastávame názor, že by sme vždy mali primárne získavať minerály a vitamíny z celistvých potravín, avšak s vitamínom B12 si nemôžeme byť nikdy istí, že naše telo dostane množstvo, ktoré skutočne potrebuje. Preto je vhodné obrátiť sa na príslušné doplnky stravy.
- Mineral Supplements for Beef Cattle | UGA Cooperative Extension. Extension | UGA Cooperative Extension [online]. Copyright © 2017 [cit. 08.12.2018]. Dostupné z: http://extension.uga.edu/publications/detail.html?number=B895&title=Mineral%20Supplemen ts%20for%20Beef%20Cattle
- Katherine L Tucker, Sharron Rich, Irwin Rosenberg, Paul Jacques, Gerard Dallal, Peter WF Wilson, Jacob Selhub, Plasma vitamin B-12 concentrations relate to intake source in the Framingham Offspring Study, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 71, Issue 2, February 2000, Pages 514–522, https://doi.org/10.1093/ajcn/71.2.514
- R. M. HEYSSEL, R. C. BOZAN, W. J. DARBY, M. C. BELL, Vitamin B12 Turnover in Man: The Assimulation of Vitamin B12 from Natural Foodstuff by Man and Estimates of Minimal Daily Dietary Requirements, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 18, Issue 3, March 1966, Pages 176–184, https://doi.org/10.1093/ajcn/18.3.176