Olivy - perly stredozemia. Ako rozpoznať kvalitný olivový olej
Veľmi dôležitou informáciou je krajina pôvodu, zberu a výroby. Tie by totižto mali byť rovnaké. Ak je krajinou pôvodu konkrétny štát, potom to znamená, že tam boli olivy, ako zozbierané, tak lisované. Údaj o pôvode sa povinne uvádza na etiketách extra panenského a panenského olivového oleja. Dobré je poznať odrodu olív ...
Všetci milovníci stredomorskej kuchyne nám dajú za pravdu, že mediteriánska strava je považovaná za jednu z najzdravších a najlepšie stráviteľných. Základom sú ryby, syry, všetky druhy paradajok, čerstvá zelenina, bylinky a predovšetkým OLIVOVÝ OLEJ. Nejeden výskum už potvrdil, že ľudia žijúci v tejto oblasti trpia oveľa menej chorobami obehovej sústavy.
Jedinečné účinky olivového oleja
Prínosy olivového oleja spočívajú predovšetkým v obsahu prírodných antioxidantov (polyfenolov), ktoré olivy a poťažmo olivový olej obsahujú. Ich prítomnosť výrazne ovplyvňuje starnutie a degeneráciu buniek. Podľa MUDr. Marie Kunešovej z Endokrinologického ústavu v Prahe patrí medzi najvýraznejšie účinky olivového oleja na naše zdravie:
- zníženie krvného tlaku
- je antioxidantom
- podpora správných hladín cukru v krvi
- podpora správnej činnosti tráviaceho traktu
- podpora obranyschopnosti – odolnosti
- prispieva ku správným funkciám dýchacieho systému
- podporuje vylučovanie – obličky, močové cesty
Štúdie naznačujú, že hydroxytyrosol (HT) má na cieľové bunky, vrátane adipocytov, hepatocytov a svalových buniek, účinky podobné inzulínu a vykazuje významný antidiabetický efekt (štúdie na zvieratách).
Pokiaľ žijete v strese, cítíte se vyčerpaní a preťažení, rozhodne dajte olivovému oleji šancu.
Ako rozpoznať kvalitný olivový olej
V tomto prípade nesúhlasíme s tvrdením, že vyššia cena rovná sa vyššia kvalita. Naozaj kvalitný olivový olej rozhodne nehľadajte v bežných supermarketoch. Na túto skutočnosť upozornilo hneď niekoľko káuz nielen v ČR (program A dosť! z roku 2012), ale v Európe všeobecne. Najväčším producentom olivového oleja je EÚ, kde sa ročne vyrobí okolo 70% svetovej produkcie. Hlavný podiel na tom má Španielsko, kde sa vyprodukuje takmer polovica olivového oleja na svete.
Na čo sa teda zamerať pri výbere?
Veľmi dôležitou informáciou je krajina pôvodu, zberu a výroby. Tie by totižto mali byť rovnaké. Ak je krajinou pôvodu konkrétny štát, potom to znamená, že tam boli olivy, ako zozbierané, tak lisované. Údaj o pôvode sa povinne uvádza na etiketách extra panenského a panenského olivového oleja. Dobré je poznať odrodu olív.
Na etikete musí byť uvedené, že ide o zmes z EÚ, prípadne mimo EÚ, alebo zmes EÚ/mimo EÚ. Ak je krajinou pôvodu konkrétny štát, potom to znamená, že tam boli olivy ako zozbierané, tak lisované.
Kvalitný olivový olej vydrží maximálne 18 mesiacov, ak je teda správne zabalený a uskladnený. Po otvorení ho spotrebujte najlepšie do 3 mesiacov. Nie vždy je dostačujúci dátum expirácie (výrobcovia nemusí vždy podať pravdivé informácie). Zamerajte sa na dátum zberu či výroby oleja.
Z etikety by sme mali zistiť, aký spôsob spracovania bol pri výrobe oleja použitý. Či mechanickými postupmi za studena, alebo chemicky rafináciou. A tiež, či je priamo z olív alebo až z výliskov, teda zo zvyškov po predchádzajúcom lisovaní. Najviac cenený je extra panenský olej; za studena a len mechanicky lisovaná šťava z najkvalitnejších olív, ktoré nesmú byť poškodené, ani prezreté.
Balenie ponúkané spotrebiteľom smie mať maximálny obsah 5 l a musí byť opatrené uzáverom, ktorý nie je možné znovu použiť.
Bio olivový olej musí pochádzať z ekologicky vypestovaných olív bez chemických hnojív a pesticídov proti škodcom. Musí byť spracovaný nechemickými postupmi. Istotu, že to tak naozaj je, potvrdzuje na etikete certifikát pre biopotraviny v podobe lístočku zloženého z 12 únijných hviezdičiek.
Každý výrobca, ktorý si stojí za kvalitou svojich olejov, by vám mal poskytnú laboratórnu analýzu, ktorá obsahuje informácie o množstve polyfenolov, konkrétne aj hydroxytyrosolov. Čím vyššie množstvo, tým lepšie.
Čistota a postup výroby. Olivový olej hľadajte len v bio kvalite a opäť si vyžiadajte analýzu na množstvo pesticídov a ťažkých kovov. Spracovanie oleja je veľmi dôležité. Označenie extra virgin (extra panenský) totiž nemusí znamenať, že je naozaj extra virgin.
Zistite si farmu, kde sa olivy pestujú. Vodítkom môžu byť ocenenia získané v súťažiach o najlepší olivový olej, ktoré sa organizujú celosvetovo, a to nielen v tradične olivových krajinách. Môžu byť lokálne, ale aj medzinárodné. K najprestížnejším patria súťaže v USA, Japonsku alebo vo Veľkej Británii. Zamerajte sa na skutočnosť, či je vami vybraná značka súčasťou katalógu najlepších olivových olejov.
Olivový olej, ktorý se opiera o zdravotné tvrdenia
U nás jednoznačne zvíťazila značka ACAIA. A to nielen u nás. Olivový olej ACAIA sa môže pýšiť hneď niekoľkými oceneniami, jedná sa o absolútnu špičku. Pre svoju jedinečnú chuť a konzistenciu dostala táto značka extra panenského olivového oleja mnoho medzinárodných cien. Kompletný zoznam najdete tu.
A v čom je ešte tento olivový olej jedinečný? Obsahuje 564 mg / kg (dohromady hydroxytyrosolov, tyrosolov a oleuropeinov) a celkovo 620 mg / kg fenolov. Podľa legislatívy EÚ 432/2012, ktorá stanovuje množstvo hydroxytyrosolov, tyrosolov a oleuropeinov na 250 mg / kg, tak ACAIA olivový olej patrí do klasifikácie olejov, pri ktorých je možné stanoviť zdravotné tvrdenia.
Koľko olivového oleja by sme mali týždenne skonzumovať, aby sme pocítili účinky?
Ideálna dávka nebola stanovená. Všeobecne však platí, že čím kvalitnejší olej s vyšším obsahom hydroxytyrosolov konzumujete, tým menej ho potrebujete. Klasického olivového oleja sa odporúča 500ml týždenne, čo sa môže zdať na jednu osobu naozaj dosť.
Našťastie môžeme kvalitný olivový olej využiť v studenej kuchyni, ale má uplatnenie aj v tej teplej. Hoci ACAIA olivový olej má dymový bod 210 stupňov, odporúčame používať čo najnižšie možné teploty a krátke varenie. ACAIA olej môžete kúpiť tu.
Poznáte ďalšie kvalitné olivové oleje, ktoré majú podobné vlastnosti, kvalitu a čistotu? Ak áno, dajte nám tipy, ďakujeme.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4237885/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6073890/
https://translational-medicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12967-014-0219-9
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6616959/
https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ%3AL%3A2012%3A136%3A0001%3A0040%3Aen%3APDF&fbclid=IwAR0_CBl9R-f5Ht9M4OuhMv5G2xlRCpKL2TySbOFrWabTGVKUAI-PvzT1tE4
https://www.televizeseznam.cz/video/adost/olivove-oleje-s-ddt-a-polycyklickymi-uhlovodiky-195412
https://www.dtest.cz/clanek-2470/jak-vybrat-olivovy-olej