🔥ZĽAVA až 10% na celú kategóriu Chudnutie! Podrobnosti o akcii nájdete tu.
🚚 Doprava ZADARMO pri nákupe nad 80 €!

Probiotiká a prebiotiká

Probiotiká zďaleka nie sú určené iba na trávenie alebo na črevnú mikroflóru. Ich účinky sú pomerne komplexné, napríklad pomáhajú aj na imunitu alebo na akné, čiže na zdravie a fungovanie obranyschopnosti organizmu alebo stav pokožky.

Tak probiotiká, ako aj prebiotiká či symbiotiká, majú svoj význam prakticky pre každého. Či už ide o deti, tehotné a dojčiace ženy, dospelých alebo seniorov, sú mimoriadne dôležité pre zdravie celého tela. Ako ich ale dopĺňať, stačia na to iba potraviny a prečo je dôležité aj užívanie doplnkov výživy? A môžu mať aj nežiaduce účinky?

Čo sú probiotiká, prebiotiká a synbiotiká a rozdiel medzi nimi

Probiotiká živé kultúry baktérií alebo kvasiniek, ktoré pôsobia primárne v tráviacom trakte človeka, konkrétne v črevách, pričom ich hlavným cieľom je chrániť ich vnútornú sliznicu a udržiavať črevnú mikroflóru v rovnováhe. To pomáha na trávenie aj na imunitu.

Ako doplnok pôsobenia probiotík fungujú prebiotiká. Kým probiotiká sú prospešné baktérie, prebiotiká sú potrava pre tieto baktérie, čím podporujú ich rast a aktivitu. Tráviaci trakt ich nedokáže stráviť, no v hrubom čreve ich vedia črevné baktérie fermentovať. Medzi prebiotiká patria rozpustná vláknina (například inulín, pektín) a nerozpustná vláknina (napríklad škrob). Ako synbiotiká sa potom označuje kombinácia probiotík a prebiotík v jednom obsahu súčasne, či už ide o potravinu, jedlo alebo o nejaký doplnok výživy.

Ak ide práve o doplnky, tu treba rozlišovať viaceré typy probiotík. Najčastejšie ide o jednokmeňové obsahujúce iba jeden kmeň probiotickej baktérie a kvasinky, alebo o viackmeňové, ktoré majú viac mikroorganizmov. Tie prvé sú určené na špecifický problém typu tráviace ťažkosti či imunita, tie druhé komplexne na trávenie.

Podľa zloženia poznáme orálne probiotiká zamerané na mikroflóru ústnej dutiny, pôdne obsahujúce mikroorganizmy z pôdy prospešné na zdravie čriev, bakteriálne so zameraním všestranne na trávenie aj imunitu a kvasinkové ideálne po antibiotikách.

Ak chcete zistiť, ako prírodné probiotiká a prebiotiká v potravinách podporujú vaše zdravie, vrátane trávenia, imunity a krásnej pleti, a ako vybrať ten správny doplnok stravy pre vaše potreby, čítajte ďalej kliknutím tu alebo zíďte na koniec tejto stránky. Dozviete sa, ktoré potraviny obsahujú najviac prospešných látok a ako ich efektívne užívať.

Najpredávanejšie

Stránka 1 z 2 - 22 položiek celkom
Hore
Ďalšie produkty

Najlepšie prírodné probiotiká a prebiotiká? Potraviny ako ideálny zdroj

Hoci v kvalitných doplnkoch výživy sú obsiahnuté obvykle veľmi koncentrované a prírodné probiotiká, najviac prirodzeným zdrojom pre človeka sú potraviny.

Tu sú kategórie, ktoré obsahujú týchto látok najviac:

Mliečne produkty: Tradičným zdrojom probiotík sú fermentované mliečne produkty. Medzi najlepšie patria kefír s obsahom viacerých probiotík, acidofilné mlieko, probiotické jogurty a fermentované syry bez pasterizácie, najmä gouda, cheddar a parmazán. Pokiaľ mliečne výrobky netolerujete, vyskúšajte nemliečne alternatívy týchto produktov - hľadajte ale fermentované.

Fermentované potraviny: Skvelým zdrojom sú aj fermentované potraviny obsahujúce živé kultúry. Do jedálnička tak zahrňte nepasterizovanú kyslú kapustu, kimchi, tempeh, miso a fermentované uhorky, kokosové jogurty alebo kváskový chlieb.

Fermentované nápoje: Nielen v podobe klasických potravín, ale aj v podobe nápojov, ktoré prešli fermentáciou, je možné prijímať dostatok probiotík. Ich vysoký obsah majú napríklad cmar, kombucha, kvasené ovocné šťavy a kvasené zeleninové šťavy.

Zelenina, ovocie, obilniny a strukoviny: Ak ide o prebiotiká, tie sa nachádzajú hlavne v celozrnných obilninách, strukovinách a niektorých druhoch ovocia a zeleniny. Ide napríklad o cesnak, cibuľu, pór, paradajky, jablká, špargľu, ovsené vločky či otruby.

U nás máme iba kvalitné probiotiká, prebiotiká a synbiotiká

Prírodné, rastlinné, ako kvapky, prášok aj kapsuly, bez laktózy či aj prebiotiká a probiotiká v jednom. Áno, výber u nás je naozaj veľmi široký, či už ide o formu, zloženie, komplexnosť účinku alebo určenie špeciálne pre mužov, ženy, tehotné či deti.

Najžiadanejšie a najzaujímavejšie produkty sú tieto:

  • Probiotiká na trávenie s účinkom na črevá aj črevnú mikroflóru, či už všeobecne pre dospelých, alebo aj pre deti, napríklad ako žuvacie tablety (gummies).
  • Probiotiká na imunitu a jej podporu so zložením, ktoré je vhodné pre mužov, pre ženy, pre seniorov, prípadne probiotiká a prebiotiká v jednom.
  • Špeciálne probiotiká v prášku pre citlivejší tráviaci trakt, ktoré obsahujú špecifické kmene a majú veľmi dobrú znášanlivosť v črevách.
  • Probiotiká pre mužov, najmä na močové cesty a prostatu a ich podporu, alebo aj probiotiká pre ženy, napríklad na vaginálnu starostlivosť.
  • Probiotiká určené pre ženy v citlivom období, napríklad pre tehotné ženy, pre dojčiace ženy alebo pre ženy s problémami dolných močových ciest.
  • Osobitnou kategóriou u nás sú pôdne probiotiká v podobe perorálnych kapsúl, vrátane doplnkov s obsahom rastlín aloe vera a proskúrnik lekársky.
  • Čo sa týka synbiotík, tie ponúkame najčastejšie ako kapsule, či už v rámci rady Your flora, prípadne ako ultimátne synbiotiká pre mužov aj ženy.

Iba na akné, na imunitu, na trávenie a na črevnú mikroflóru?

Probiotiká ako pojem je príliš všeobecný, no zároveň platí, že ich účinky sú komplexné. Podľa konkrétnej probiotickej baktérie alebo kvasinky si však môžete vybrať probiotiká, ktoré sú zamerané viac alebo špecificky na konkrétnu oblasť zdravia.

Na celkovú podporu imunity napríklad pomáhajú najviac tri probiotické kultúry a to Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium breve a Bacillus subtilis. Ak chcete komplexne podporiť skôr trávenie, tráviaci trakt a črevnú mikroflóru, zamerajte sa na probiotiká obsahujúce Lactobacillus acidophilus či Lactobacillus Plantarum.

Ak idete na dovolenku a chcete cielene podporiť črevá, pomôžu kmene Lactobacillus rhamnosus, Saccharomyces boulardii a Bifidobacterium bifidum. Na rýchlu podporu čriev sú ideálne Lactobacillus reuteri, Bifidobacterium longum a Saccharomyces boulardii.

Na dlhodobú podporu čriev najviac pomáhajú kmene Lactobacillus plantarum, Bifidobacterium infantis a Bacillus coagulans. Ak chcete mať krásnu a zdravú kožu, najlepšie baktérie sú Bifidobacterium breve, Lactobacillus rhamnosus. Špeciálne pre deti, najmä pre dojčatá a bábätká, pomáha najviac kmeň Lactobacillus reuteri.

Ako ich vyberať, kedy užívať, dávkovanie a nežiaduce účinky

Či už ide o probiotiká, prebiotiká alebo synbiotiká, dôležité je pozerať na ich zloženie, zameranie, užívanie a možné nežiaduce účinky alebo kontraindikácie.

Tu sú v skratke aspoň základné informácie na tieto témy:

Zloženie: Bez ohľadu na značku, pozerajte pri zložení na to, aby v doplnku neboli aditíva, cukor, konzervačné látky či chemické zložky zaťažujúce nadmerne organizmus. U nás nájdete aj probiotiká bez lepku, bez mlieka, bez sóje a samozrejme bez toxínov.

Pre deti vs. pre dospelých: Okrem probiotík pre dospelých existujú aj probiotiká špeciálne pre deti. Niektoré sú určené pre novorodencov a dojčatá, najmä vývoj črevnej mikroflóry, iné pre deti od 3 rokov všeobecne na trávenie alebo na imunitu.

Užívanie a dávkovanie: Najlepšie je užívať probiotiká buď na lačno ešte pred jedlom, prípadne ak pôjde o synbiotiká, tak potom súčasne s jedlom. Po antibiotikách by sa mali užívať s odstupom 2 až 3 hodín a ideálne až 2 týždne po skončení liečby.

Vedľajšie účinky: Probiotiká nemusia byť vždy dobre tolerované všetkými. Odporúča sa začať s malými dávkami, sledovať reakcie svojho tela a dávku postupne zvyšovať na odporúčané množstvo. Pokiaľ pociťujete diskomfort, môže byť užitočné vyskúšať iný kmeň probiotík.

Pokiaľ vás zaujímajú ďalšie informácie a podrobnosti - navštívte náš blog! Nájdete tam ďalšie články na túto tému: