8 spôsobov, ako na jeseň posilniť imunitu
Ako silný je náš imunitný systém? Práve jeseň, viac ako ktorékoľvek iné ročné obdobie, preverí jeho odolnosť. Nezabúdajme preto, že posilňovať môžeme nielen fyzické telo, ale predovšetkým svoj imunitný systém. Dnes vám ukážeme 8 tipov, vďaka ktorým zostanete fit vy aj váš imunitný systém.
S prichádzajúcou jeseňou sa môžeme tešiť na krajinu plnú farebného lístia, ale tiež sa pomaly pripravovať na kolísajúce teploty, nepríjemné počasie a časté hmly. Aký silný je náš imunitný systém? Práve jeseň, viac ako ktorékoľvek iné ročné obdobie, preverí jeho odolnosť. Nezabúdajme preto, že posilňovať môžeme nielen fyzické telo, ale predovšetkým svoj imunitný systém. Dnes vám ukážeme 8 tipov, vďaka ktorým zostanete fit vy aj váš imunitný systém.
Ako získať silnejšiu imunitu?
O často chorom človeku hovoríme, že má slabú imunitu, o tom, kto býva maród zriedka, alebo nikdy, že ju má silnú. Čo sa vlastne na „sile“ našej imunity, teda obranyschopnosti organizmu, podieľa?
Čo znamená pojem imunita?
Imunita označuje schopnosť organizmu brániť sa proti patogénom pochádzajúcim ako z vonkajšieho, tak aj z vnútorného prostredia organizmu. Laicky povedané je naším ochranným štítom. Do akej miery nás tento štít ochraňuje, môžeme z veľkej časti ovplyvniť my sami. Nezabúdajme, že nejde o to prežiť, ale kvalitne žiť!
Kvalita, kvalita a zase tá kvalita
Nie je tajomstvom, že strava a živiny sú základom našej imunity. Kvalita denne prijímaných potravín aj doplnkov stravy je veľmi dôležitá. Preto sa zamerajme na také doplnky, ktoré nezaťažujú náš organizmus.
Uveďme si príklad zo života. Viete o tom, že vajíčko, ktoré zniesla sliepočka žijúca vo voľnom výbehu a kŕmená kvalitnou potravou, má oveľa vyšší obsah vitamínov a minerálov, ako je to u vajíčok od sliepočiek z klietok?
Je to presne tak. Zásadný vplyv na kvalitu potravín má ich pôvod. Môžeme si to previesť aj napríklad na také mäso alebo mlieko. Krava, ktorá sa pasie voľne na lúke, je vystavená slnečnému žiareniu, má šťastný život a synchronizovaný cirkadiánny rytmus, bude mať mäso aj mlieko oveľa vyššej kvality.
Avšak nie je to iba o pôvode, ale aj následnom spracovaní či pridaní ďalších aditív či konzervantov. Držme sa teda toho najjednoduchšieho a najprirodzenejšieho a uvedomme si, že „sme to, čo jeme, a predovšetkým, čo vstrebávame“. Doprajme si preto tú najvyššiu kvalitu a uprednostňujme ju pred kvantitou.
Zároveň si ale uvedomme, že optimálna strava pre človeka neexistuje. Každý potrebujeme niečo iné, každý máme iné životné podmienky a každý sme unikát. Existujú však všeobecné zákonitosti a tými sú: kvalita, pestrosť, vyváženosť a striedmosť.
Prerušovaný pôst a detoxikácia organizmu
Počuli ste niekedy už o tzv. procese autofágie? Pri tomto procese sa telo zbavuje nefunkčných buniek, ktoré nám už nič neposkytujú a naopak do tela vypúšťa metabolický odpad. Práve vďaka tomuto procesu sa naše telo stáva oveľa efektívnejším a pracuje tak, ako má. A ako podporiť autofágiu a výmenu za bunky nové a funkčné?
Štúdie dokazujú, že aj napriek tomu, že živiny a stravu nevyhnutne potrebujeme, vynechanie príjmu potravín na určitú dobu sa javí ako pozitívny stres, ktorý telo posilňuje. To znamená, že pôsty podporia nielen autofágiu, ale aj vďaka nim necháme naše črevá a tráviaci systém odpočinú od neustálej práce.
Pôsty sa väčšinou držia na 12-18 hodín počas 24-hodinového cyklu, alebo dlhšie jednorazové napríklad na 32 hodín. Avšak do pôstov a vynechávania stravy by sme sa nemali púšťať, pokiaľ nemáme dostatok informácií a nie sme si istí, že prijímame v intervaloch, kedy jeme, tie najkvalitnejšie živiny.
Doplnky stravy pre imunitu
Povedzme si to na rovinu. Veľa (ak nie väčšina) z nás do seba v priebehu týždňa v rámci stravy nedostane odporúčané denné množstvo všetkých kľúčových minerálov a vitamínov. Poďme sa pozrieť aspoň na tie základné doplnky, ktoré je potrebné v týchto jesenných mesiacoch mať pri sebe...
Vitamín D
Patríte medzi väčšinu populácie, ktorá má nedostatok vitamínu D?
Je všeobecne známe, že iba zo stravy nedokážeme pokryť dennú potrebu vitamínu D. A to predovšetkým v zimných mesiacoch, keď neprijímame tento vitamín zo slnečného žiarenia. Aktuálne štúdie dokonca poukazujú na súvislosť medzi vitamínom D a covid-19.
Zdrojom vitamínu D3 v doplnkoch stravy na Puravia je vo väčšine prípadov ovčia vlna alebo vegánska forma, a to prevažne lišajník. Dôležitým prvkom pre výber vitamínu D3 je obsah kvalitného oleja a z hľadiska vstrebateľnosti vitamínu K2 vo forme MK-7. Viac o vitamíne D a jeho vhodnom dávkovaní sa dočítate v tomto článku.
Vyskúšajte vysoko kvalitný vitamín D3 v olivovom oleji vyrobený našou firmou Puravia Labs, či vitamín D3 v kombinácii nielen s vitamínom K2, ale aj so silným antioxidantom astaxantínom.
Omega 3
Dostatok rýb v jedálničku, alebo suplementácia omega-3 mastných kyselín?
Jete dostatok rýb? Ak ste si vedomí toho, že nie, zbystrite. V súčasnej dobe sa snáď každý z nás stretol s pojmom omega-3 nenasýtené mastné kyseliny (n-3 NMK). Tie by sme na rozdiel od omega-6 nenasýtených mastných kyselín (n-6 NMK) mali pravidelne dopĺňať, a podporiť tak rovnováhu organizmu. EPA (kyselina eikosapentaénová) a DHA (kyselina dokosahexaenová) sú omega-3 NMK, ktorých dostatočný príjem prispieva k udržovaniu normálneho krvného tlaku, hladín triglyceridov v krvi, ale aj k normálnej činnosti srdca.
V súčasnosti sa odporúča pomer n-6/ n-3 NMK 2:1 alebo 3:1. Avšak u väčšiny konvenčne sa stravujúcich osôb je väčšinou nepomer (10:1) spôsobený práve nadmerným príjmom potravín obsahujúcich omega-6 NMK, ako sú konvenčné živočíšne produkty, rastlinné oleje a ďalšie tuky.
Omega-3 mastné kyseliny sa nevyskytujú iba v rybách. Najväčším trhákom v našom e-shope je vysoko kvalitný Rosita olej z tresčej pečene, ale aj krillový olej či vegánske omega-3 z morských rias. Viac o omega-3 z morských rias sa môžete dočítať v tomto článku a o krilovom oleji napríklad na webových stránkach Inštitútu funkčnej medicíny a výživy.
Dostatok vitamínu C
Je veľmi dobre známy fakt, že v dobách minulých, kedy nebol prístup ku kvalitným potravinám, mali ľudia oslabenú imunitu a oveľa častejšie trpeli na tzv. skorbut. Až stovka štúdií dokumentuje prípady, keď vitamín C pomáha s najrôznejšími zdravotnými problémami (predovšetkým prechladnutie).
Aj napriek tomu, že prírodný zdroj je vždy efektívnejší z hľadiska synergického fungovania všetkých obsiahnutých zložiek, pravidelné dopĺňanie syntetického vitamínu C v liposomálnej forme dáva zmysel. U nás na Puravia nájdete v ponuke BIO a RAW ako výborný prírodný zdroj vitamínu C camu camu. Ďalej liposomálny vitamín C a liposomálny vitamín C so zinkom. Liposomálna forma sa javí ako lepšia, čo sa týka vstrebateľnosti.
Zdravé črevá a mikrobióm
Mikrobióm, čiže osídlenie nášho tela mikroorganizmami, je okom neviditeľný a u každého človeka unikátny „ekosystém“ stovky triliónov mikroorganizmov, ktorým naše telo poskytuje vhodné podmienky pre život.
Najprv je potrebné si uvedomiť, že nejde iba o črevny mikrobióm. Áno, je to tak, máme aj ďalšie bakteriálne spoločenstvá, ktoré osídľujú naše telo. Napríklad kožný mikrobióm, ústny mikrobióm alebo vaginálny. O všetky sa treba starať a udržiavať čo najprirodzenejšie zloženie a pH.
V tomto článku sme vám popísali výhody probiotík a ďalších potravín obsahujúcich nielen baktérie, ale aj látky, ktorými sa naši mikrobiálni pomocníci v črevách živia.
Pre starostlivosť o ostatné mikrobiómy by sme sa mali zamerať na prírodnú kozmetiku bez chemikálií a iných aditív, ktorá nenarušuje pH našej pokožky, zbytočne ju nedráždi a zároveň podporuje tie správne mikroorganizmy.
Takú kozmetiku a hygienické potreby môžete nájsť u nás na e-shope, nájdete tu ako šampóny, zubné pasty, balzamy, odličovacie oleje, dezodoranty, regeneračné krémy, tak aj hubky, telové peelingy a oveľa viac!
A pokiaľ si chcete prečítať, ako vyberať naozaj kvalitnú kozmetiku, pozrite sa na tento článok
Šport a otužovanie
Na prechádzku alebo na preteky? Čo tak ľadová sprcha?
Všetci vieme, aký dôležitý je v dnešnej dobe pohyb. Posilňuje našu výdrž, obranyschopnosť a myseľ. Okrem iného podporuje detoxikačné mechanizmy tela. Nie je potrebné behať maratóny. Dôležité je, aby ste sa zapotili. Preto sa každý deň prechádzajte, dýchajte čerstvý vzduch a každý deň sa aspoň 20-30 minút venujte cvičeniu.
Otužovanie je v posledných rokoch veľkým hitom. To neznamená, že musíte kúpiť 20 kg ľadu a naplniť ním sudy alebo bežať so sekerou k prvému zamrznutému rybníku. Štúdie ukazujú, že len 30 sekúnd studenej sprchy zvyšuje vytrvalosť o 29 % a u športovcov dokonca o 54 %! To sú silné výsledky! Studená sprcha nielenže posilní vašu imunitu, ale určite vám dodá aj skvelú náladu a energiu.
Preto pravidelne, ale postupne posilňujte. Zvyknite si na chlad tak, že budete najprv chodiť bosí, sprchovať sa studenou vodou alebo plávať v rybníku.
Duševné zdravie a kvalitný spánok nadovšetko
Dlhodobý alebo chronický stres oslabuje imunitu, či už je to stres psychický, fyzický alebo environmentálny. Tento typ stresu totiž vyčerpáva organizmus a prispieva k chronickým problémom.
Pokiaľ chcete mať istotu, že naozaj nevyčerpávate svoj imunitný systém, ale naopak ho posilňujete, nezabudnite dostatočne odpočívať, spomaliť a len tak byť. Či už len chvíľkou bytia v prírode, meditáciou alebo inou vám príjemnou technikou. Odpočinok prinesie oveľa viac ako náhlenie a stres.
Aktívne sa hýbte a odpočívajte, ale tiež dbajte na pravidelné a dostatočné množstvo kvalitného spánku:
- Dodržujte spánkový režim 7-8 hodín, choďte spať pravidelne v rovnaký čas.
- Nepoužívajte elektronické prístroje dve hodiny pred spánkom. A ak musíte, potom obmedzte modré svetlo červenými okuliarmi.
- Deaktivujte v spálni na noc sieť wifi.
- Nejedzte dve hodiny pred spaním a pred spaním nepite alkohol.
- Spite vo vyvetranej a zatemnenej miestnosti.
- Zamyslite sa nad kvalitou svojho matraca a lôžkovín (čím viac syntetických materiálov, tým väčšie riziko zníženej kvality spánku).
- Ak máte problém zaspať alebo sa pravidelne prebúdzate počas noci, vyhľadajte odbornú pomoc našich terapeutov v Inštitúte funkčnej medicíny a výživy.
Dúfame, že je z tohto článku zreteľné, že nič nie je iba o jednom faktore, ale o súvislosti všetkých aspektov, na ktorých by sme sa mali snažiť pracovať. Myslime na to, že na vybudovanie pevnej imunity je potrebné pevné prepojenie nielen TELA, MYSLE, ale aj DUŠE.