🔥ZĽAVA až 10% na celú kategóriu Chudnutie! Podrobnosti o akcii nájdete tu.
🚚 Doprava ZADARMO pri nákupe nad 80 €!

Naozaj vitamín C podporuje imunitu? Časť I.

Viete akú úlohu zohráva pri podpore imunitného systému a aké škody môže napáchať jeho nedostatok v ľudskom organizme?

Ruku na srdce, koľkokrát ste si položili túto otázku?

V dnešnom článku vám odpovieme nielen na ňu. Dozviete sa, ako je to s ukladaním tohto vitamínu na horšie časy, ale aj akú úlohu zohráva pri podpore imunitného systému a aké škody môže napáchať jeho nedostatok v ľudskom organizme.

Vitamín C je vo vode rozpustný vitamín, ktorý je jedným z najznámejších a veľmi dôležitých antioxidantov. Aké sú jeho hlavné benefity?

  • pomáha ochraňovať tkanivá a hojiť rany
  • podporuje absorpciu železa v organizme
  • podporuje zdravie srdca a znižuje množstvo riskantného LDL cholesterolu a triglyceridov v krvi

Vie si ľudský organizmus sám tento dôležitý vitamín vyrobiť?

Na rozdiel od 4 000 iných druhov cicavcov, žiaľ, nie. Napríklad hlodavce sú schopné syntetizovať vysoké množstvo vitamínu C, a to až 100 mg na kilogram telesnej váhy za deň. Kozy sú dokonca schopné denne syntetizovať až 200 mg/kg, a to v závislosti od ich stresového rozpoloženia.
Predstavme si teda, že by človek vedel syntetizovať rovnaké množstvo vitamínu C ako tieto zvieratá. Znamená to teda, že človek vážiaci 70 kg by bol schopný vytvoriť 7 g vitamínu C denne. Neuveriteľné, že?
A nie sme sami, kto si túto jedinečnú živinu nevie vyrobiť. Samovytváranie vymizlo aj u morčiat a netopierov. Čím to je, že sme túto schopnosť stratili? Teórií je mnoho. Avšak všetky poukazujú na tzv. „vrodenú chybu metabolizmu“. Ide o mutáciu v géne, ktorý kóduje enzým L-gulonolaktónoxidáza (GLO). Práve táto mutácia nám bráni katalyzovať posledný krok syntézy vitamínu C z glukózy.

Ako je to s ukladaním vitamínu C na „horšie časy“?

Ani touto vlastnosťou človek práve nevyniká. Ľudia majú schopnosť udržať zásoby tohto vitamínu iba na 30 dní. Preto je bezpodmienečne nutné denne prijímať tento vitamín z externých zdrojov stravy.
Aké škody môže napáchať nedostatok vitamínu C v ľudskom organizme?

  • únavu
  • svalovú slabosť
  • bolesti kĺbov a svalov
  • krvácajúce ďasná a častejšie infekčné ochorenie

Každý z nás určite už počul o hlavnej funkcii vitamínu C, ktorou je PODPORA IMUNITNÉHO SYSTÉMU.

Ale ako je to naozaj?

Akými mechanizmami vitamín C alebo askorbát podporuje našu obranyschopnosť?

Koža a sliznica

Koža a sliznica zohrávajú základnú úlohu v správnom fungovaní imunitného systému. Pokiaľ ide o kožu, najdôležitejšou imunitnou funkciou je ochrana pred prienikom patogénnych mikroorganizmov. Tu je potrebné spomenúť v poslednej dobe toľko propagovaný kolagén. Ide o akési štrukturálne lepidlo, ktoré nás ako ľudské bytosti držia pohromade. Je základným kameňom všetkých spojivových tkanív, stavia a zároveň posilňuje kožu, kosti, zuby, cievy, väzy a šľachy.

Aby mohli tieto bunky správne fungovať a tvoriť adekvátne množstvo potrebného kolagénu, je nepostrádateľná dostatočne vysoká koncentrácia vitamínu C, ktorý tieto bunky aktívne akumulujú. Pokiaľ ale dôjde k deficitu vitamínu C v týchto bunkách, môže dochádzať k estetickým problémom kože.

Zápal a infekcia

Aby si naše telo poradilo so zápalmi, napríklad pri infekciách, je potrebná adekvátna funkcia bielych krviniek. Tie sa zúčastňujú boja s patogénmi a podporujú ich odstránenie z tela. Avšak preto, aby tieto bunky mohli správne fungovať, je potrebný vitamín C, ktorý ich chráni pred poškodením oxidatívnym stresom a pomáha regenerovať aj iné vnútrobunkové antioxidanty.

Antioxidačná aktivita

Antioxidačná aktivita znamená schopnosť chrániť náš organizmus pred poškodením voľnými radikálmi. Práve biele krvinky sa podieľajú na odstránení patogénnych mikróbov v mieste infekcie. Avšak antioxidačná sila vitamínu C nebojuje iba proti patogénom, ale chráni všetky naše bunkové štruktúry, ako sú proteíny, tuky, DNA, RNA, mitochondrie a bunkové membrány, pred poškodením oxidáciou.

Alergia

Aj v tejto súvislosti je potrebné spomenúť úlohu vitamínu C. Alergie môžeme súhrnne považovať za patologické reakcie imunitného systému na vonkajšie faktory. Vitamín C má priamy vplyv na alergie, a to cez pôsobenie na oxidatívny stres, ktorý pri tomto ochorení prebieha. Dôležitá je však dostatočne vysoká dávka a správna forma zaisťujúca optimálnu biologickú dostupnosť.

V budúcom nadväzujúcom článku sa dozviete, ako sa líši vitamín C od kyseliny askorbovej, ktoré potraviny obsahujú najviac vitamínu C a či sa oplatí vnútrožilové dávkovanie.