Ako si vybrať najlepšie probiotiká?
Aký je rozdiel medzi probiotikami, prebiotikami a synbiotikami? Prečo je dobré zamerať sa na kvalitnejšie probiotiká namiesto lacných z lekární a supermarketov? Ako si vybrať naozaj funkčné probiotiká? Stojí tzv. pôdne probiotiká za to? Sú probiotiká prospešné iba pri užívaní antibiotík, alebo ich môžeme konzumovať dlhodobo? Nielen na tieto otázky nájdete odpoveď v tomto článku.
Vedeli ste...
Aký je rozdiel medzi probiotikami, prebiotikami a synbiotikami?
Prečo je dobré zamerať sa na kvalitnejšie probiotiká namiesto lacných z lekární a supermarketov?
Ako si vybrať naozaj funkčné probiotiká?
Stojí tzv. pôdne probiotiká za to?
Sú probiotiká prospešné iba pri užívaní antibiotík, alebo ich môžeme konzumovať dlhodobo?
Nielen na tieto otázky nájdete odpoveď v tomto článku.
Kde sa vzali, tu sa vzali baktérie...
Vedeli ste, že črevný mikrobióm, čiže tzv. črevná mikroflóra, tvorí cca 70–80 % nášho imunitného systému? Je osídlený stovkami triliónov baktérií, ktoré tvoria asi 2 kg hmotnosti nášho tela. Okrem zdraviu prospešných baktérií, ktorých počet sa pohybuje okolo 2000, sa v črevách nachádzajú aj baktérie patogénne. Tie môžu človeku za určitých podmienok naopak ublížiť.
Je preto nevyhnutné udržať rovnováhu medzi „dobrými“ a „zlými“ baktériami, čo vedie k správnemu vstrebávaniu živín a celkovému zdraviu. Túto črevnú rovnováhu ovplyvňujú probiotiká a prebiotiká, prípadne kombinácia oboch - synbiotiká. Ale ako sa vo všetkých tých pro-, pre- a syn- pojmoch vyznať a ako si udržať pevné zdravie?
ČO SÚ TO PROBIOTIKA?
Rozložením slova probiotikum na latinské pro a bios pochopíme jeho význam - priaznivý pre život. Jednoznačne teda môžeme povedať, že probiotiká, čiže živé mikroorganizmy, sú prospešné pre mikrobióm. A kde ich nájdeme? Významným a zároveň najprirodzenejším zdrojom sú mliečne výrobky, kvasená zelenina, misu, kimchi, kyslá kapusta a niektoré nápoje, napríklad tzv. kombucha.
Pokiaľ teda chceme mať kontrolu nad tým, aké baktérie prijímame a či sú naozaj funkčné a netoxické (napríklad kvasené potraviny môžu chytiť plesne, ktoré nám v závere môžu uškodiť), je vhodné zamerať sa na suplementy kvalitných probiotík vo forme doplnkov stravy.
Ale pozor! Aj na doplnky stravy si musíme dávať pozor. Kvalita je základ a pri probiotikách to platí dvojnásobne.
Nedávny výskum zaoberajúci sa touto problematikou hovorí, že najdôležitejšími parametrami účinnosti sú výber kmeňa baktérií, zdravotný stav človeka, zloženie výrobku, dávka a predovšetkým kvalita výrobku.
Obozretní by sme mali byť najmä pri výbere probiotík. Probiotiká sú stále považované za doplnky stravy, nie za lieky. To znamená, že je u nich posudzovaná iba zdravotná nezávadnosť, ale nie účinnosť a bezpečnosť. Štátny zdravotný ústav (SZÚ) posudzuje iba to, či údaje na etikete zodpovedajú skutočnému obsahu a či je dávkovanie pre spotrebiteľa bezpečné. Preto by sme nemali veriť účinnosti každého probiotika, ktoré môžeme zakúpiť v lekárni alebo supermarkete – nekvalitné probiotiká môžu napríklad vyvolať hnačky.
Ako si vybrať naozaj funkčné a kvalitné probiotiká?
1. Skontrolujte dávku, alebo rozmanitosť je najlepším priateľom
- Vždy si skontrolujte množstvo živých kmeňov v každej dávke, teda tzv. prítomnej jednotky tvoriacej kolónie (CFU), z anglického „Colony forming units”. Rozsah je daný počtom kmeňov – čím viac kmeňov, tým vyššia CFU.
Naša rada: Milióny znie ako veľa, ale nie v súvislosti s probiotickými produktmi. Miliardy sú lepšie. Probiotická dávka sa môže pohybovať v širokom rozmedzí od 5 do 100 miliárd živých zárodkov.
- Kvalitné probiotické doplnky by mali mať vyšší počet CFU v každej kapsule. Tiež musí vždy uvádzať informáciu o typoch prítomných baktérií a/alebo kvasiniek.
- Najčastejšie sa jedná o tzv. laktobacily a bifidobaktérie. Medzi probiotiká sú v súčasnej dobe radené laktobacily, bifidobaktérie, streptokoky, enterobaktérie a Saccharomyces boulardii.
2. Množstvo ide ruka v ruke so životnosťou
- Vždy na obale výrobku hľadajte dátum výroby alebo dátum vypršania platnosti.
- Probiotiká sú živé organizmy, ktoré môžu zomrieť. Počet živých organizmov teda môže v priebehu skladovania alebo pri vyšších teplotách klesnúť až o polovicu (50–90 %).
- Väčšina probiotík vydrží dva roky od dátumu výroby, avšak každý doplnok sa líši a niektoré probiotiká pre svoju životnosť potrebujú chladenie.
3. Dajte si pozor na určité spojivá a plnivá
- Čítajte štítky a venujte pozornosť aj ostatným obsiahnutým prísadám.
- Niektoré komerčné probiotické doplnky obsahujú nežiaduce spojivá a plnivá, vrátane laktózy alebo kukuričného škrobu. Tie môžu mať nepríjemné účinky, ako je nadúvanie. Na nás v Puravia sa môžete 100% spoľahnúť, vyberáme totiž iba čisté a nezávadné produkty, ktoré vaše telo rozhodne nezaťažia.
4. Zamerajte sa na dôveryhodnú značku
- Výroba probiotík je zložitá, výrobca musí vypestovať požadované kmene baktérií (alebo ich kúpiť z iného zdroja) a potom citlivé baktérie zapuzdriť bez toho, aby ich poškodil.
- Vyberajte tých výrobcov, ktorí vám zaručujú kvalitu, prípadne disponujú príslušnými certifikátmi. U nás v Puravia nájdete dôveryhodné značky, ktoré si sami precízne vyberáme. A ktoré to sú? Dočítate sa nižšie.
5. Nielen s antibiotikami
- Nenechajte sa presvedčiť, že probiotiká sa užívajú iba s antibiotikami. Probiotiká je možné užívať dlhodobo.
- Každý je iný, a preto je potrebné si vyskúšať, ktoré dávky vám sedia najviac. V našich predchádzajúcich článkoch sa môžete dozvedieť, ktoré probiotické kmene sú práve tie pre vás, či ako sa vyvíja črevný mikrobióm dojčaťa. A pokiaľ potrebujete personalizovane odporučiť určitý doplnok stravy, môžete sa zadarmo obrátiť na našich odborníkov na poradna@puravia.sk
Ktoré probiotiká si u nás v e-shope vybrať?
Aby ste nemuseli zložito vyhľadávať probiotiká, ktoré spĺňajú vyššie uvedené odporúčania, naši odborníci to urobili za vás. Všetky probiotiká a doplnky stravy z nášho e-shopu sme sami preverili a garantujeme ich kvalitu a účinnosť.
SMIDGE
Probiotiká od tejto firmy patria medzi tie najobľúbenejšie a môžete ich nájsť v mnohých podobách. Jedná sa o aktívne lyofilizované (mrazom sušené) baktérie, ktoré na rozdiel od živých baktérií zostávajú nedotknuté a stabilné po dlhšiu dobu. Tieto produkty môžu užívať aj tí najsenzitívnejší jedinci, ktorí mávajú nežiaduce reakcie. Nájdete ich v podobe kapsúl či prášku, ktorý zasielame aj s chladiacou vložkou, aby sa predišlo prípadnému poškodeniu baktérií.
Ďalším typom sú kvasnicové probiotiká, ktoré obsahujú iba kmeň baktérií Saccharomyces boulardii.
Smidge myslí aj na tých najmenších a najcitlivejších z nás, a preto sú tu probiotiká Infant.
GARDEN OF LIFE
Probiotiká značky Garden of Life patria taktiež medzi naše veľmi obľúbené značky. Účinnosť svojich produktov dokladajú príslušnými certifikátmi a za kvalitu obsiahnutých ingrediencií sa rozhodne hanbiť nemusía. Práve naopak. Pochádzajú výhradne z celistvých potravín a obsahujú vybrané kmene baktérií určené pre skupiny ľudí so špecifickými potrebami – probiotiká pre ženy, tehotné ženy, pre mužov či probiotiká pre deti a mnoho ďalších si môžete zakúpiť na našom e-shope.
ČO SÚ TO PREBIOTIKA?
Prebiotikum si môžeme predstaviť ako zdraviu prospešnú vlákninu, ktorá je obsiahnutá nielen v zelenine a ovocí, ale aj v celozrnných výrobkoch. Ide teda o nestráviteľné látky obsiahnuté v nami konzumovaných potravinách, ktoré selektívne podporujú rast a aktivitu črevných baktérií. Jednoducho povedané sa jedná o potravu, ktorú kŕmime a vyživujeme našich črevných kamarátov – baktérie. Tým ovplyvňujeme ich zloženie a pozitívny vplyv na celkové zdravie. Zaujímavosťou je, že probiotiká prijímame aj v materskom mlieku, a to formou tzv. oligosacharidov, ktoré dojčatá následne chránia pred mnohými zdravotnými problémami.
Pokiaľ chcete doplniť prebiotickú zložku (vlákninu) pomocou doplnkov stravy, medzi kvalitné produkty patrí napríklad tento. Obsahuje vlákninu z mastichy - živice, ktorá je cielene získavaná z rečíka lentiška v južnej oblasti ostrova Chios.
ČO SÚ TO SYNBIOTIKA?
Synbiotiká sú doplnky stravy kombinujúce probiotickú zložku s prebiotickou. Vďaka tejto kombinácii dochádza k predĺženiu životaschopnosti probiotickej zložky, ktorá má tak väčšiu šancu dostať sa do hrubého čreva a neskončiť iba v žalúdku alebo v tenkom čreve.
Pre výber synbiotík platia rovnaké pravidlá ako pri probiotikách, viď vyššie. Mnoho probiotík, napríklad od už spomínanej firmy Garden of Life, obsahuje vo svojom zložení aj prebiotickú zložku (jedná sa o prírodné probiotiká a prebiotiká), a preto ich možno považovať za synbiotiká, aj keď ich tak výrobca nenazýva.
Medzi obľúbené kvalitné synbiotiká patria napríklad tieto od firmy Enviromedica, ktoré obsahujú dokonca 1 bilión životaschopných buniek v jednej dávke.
ECCE VITA je českou firmou, ktorá si zakladá na kvalite svojich výrobkov. Napríklad produkt PROBIOMAX kombinuje probiotiká s prebiotikami, konkrétne fruktooligosacharidy (FOS) s inulínom.
A čo pôdne probiotiká? Mali by sme sa ich báť?
Pojem pôdne probiotiká môže niektorým z nás znieť podivne a nie práve dôveryhodne, avšak tieto probiotické organizmy žijúce v pôde majú zásadný vplyv na črevnú mikroflóru.
Čím sa pôdne probiotiká líšia od klasických? Ich neprekonateľnou výhodou je, že väčšina z nich je tvorená tzv. spórami. Spóra je v podstate ulita, do ktorej sa môže baktérie schovať, a v ktorej prežije aj tie najnevhodnejšie podmienky, akými sú nízka vlhkosť, nízke či vyššie teploty, kyslé alebo silne zásadité prostredie či pôsobenie niektorých antibiotík.
Práve preto sú sporulujúce probiotické mikroorganizmy zaujímavé. Dôležité je, že spóry bez ujmy prežívajú prostredie žalúdočných kyselín, a to aj v pomerne malom množstve, ktoré človek zje.
Pôdne probiotiká teda nemusíme konzumovať v tak veľkých množstvách ako napríklad laktobacily alebo bifidobaktérie, ktoré treba prijímať v obrovských počtoch. Do čriev sa pritom dostane iba zlomok z nich.
Medzi najobľúbenejšie pôdne probiotiká patria napríklad už spomínané pôdne probiotiká Teraflora či tieto od firmy Garden of Life.
Pokiaľ by ste sa chceli dozvedieť viac o pôdnych probiotikách, navštívte web ifmv.cz.
Brať či nebrať len s antibiotikami?
Probiotiká, prebiotiká či synbiotiká. Na zdraví nášho mikrobiomu záleží, a to nielen v čase, keď našu črevnú mikroflóru doslova ubíjame antibiotikami. Prebiotiká aj probiotiká by sme mali prijímať každý deň zo správnej a vyváženej stravy. A pokiaľ máme podozrenie, že sa v našej strave nevyskytuje dostatok týchto baktérií či vlákniny , vždy môžeme siahnuť po kvalitných probiotikách či synbiotikách, a to dlhodobo.
Autor článku: Mgr. Kristýna Jelínková & Alena Jugová