Omega 3 mastné kyseliny: 5 najväčších mýtov
Omega 3 patrí medzi esenciálne mastné kyseliny (tuky). Esenciálne znamená, že ich ľudské telo nedokáže samo vyrobiť a musíme ich získavať z potravy. Medzi hlavné druhy omega-3 patria: tučné morské ryby, riasy, oriešky a niektoré druhy zeleniny.
V článku sa dočítate:
- Aké sú účinky EPA a DHA
- Aký je rozdiel medzi omega 3-6-9
- Potraviny bohaté na omega 3
- Aký je rozdiel medzi omega mastnými kyselinami a rybím olejom
- 5 najväčších mýtu o omega 3
Existujú 3 druhy omega 3: kyselina eikosapentaénová (EPA), kyselina dokosahexaenová (DHA) a kyselina alfa-linolénová (ALA). Z ALA telo vie vyrobiť EPA aj DHA, ale premena je veľmi neefektívna, a preto skoro nemá význam. Ďaleko lepšie je prijímať cielene EPA a DHA, ktoré telo rovno využije. Základom správneho príjmu je vyvážený jedálniček, ale môžete si pomôcť aj našimi omega 3 z voľne žijúcich rýb alebo krillovým olejom.
Pokiaľ ide o účinky týchto dvoch látok, EPA a DHA sú nepostrádateľnou zložkou bunkových membrán. Omega 3 majú navyše neodmysliteľné účinky v starostlivosti o pleť. Pokožku udržujú hydratovanú a sviežo vyzerajúcu.
Účinky EPA a DHA:
- Prispieva k udržaniu normálnej činnosti mozgu.
- DHA Prispieva k udržaniu normálneho stavu zraku.
- DHA prispieva k udržaniu normálnej hladiny triglyceridov v krvi pri užívaní v kombinácii s EPA.
- EPA a DHA prispievajú k normálnej činnosti srdca a krvného tlaku.
Vedeli ste, že omega 3 MK tvoria až 40% šedej mozgovej kôry?
Omega 3-6-9
Ako sa vyznať v názvosloví? Mimo omega 3 totiž narazíte aj na omega 6 a omega 9. Aký je medzi nimi rozdiel? A ako sú vzájomne previazané ich účinky?
- Omega 3: Sú dôležitou súčasťou metabolizmu lipidov a hrajú významnú úlohu v strave človeka a normálnom fungovaní organizmu.
- Omega 6: Predstavujú zdroj energie pre ľudský organizmus. Tvoria súčasť bunkových štruktúr a ovplyvňujú rôzne procesy v tele. Vytvárajú sa z nich ďalšie látky, ako prostaglandíny a signálne molekuly. Patrí sem kyselina linolová (LA), kyselina gama-linolénová (GLA), kyselina arachidónová (ARA) a kyselina eikosatrienová.
- Omega 9: Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch, omega 9 nie sú esenciálne mastné kyseliny. To znamená, že si ich telo vie v prípade potreby vyrobiť ľahko samo. Ovplyvňujú mozog, srdce aj kožu. Patria sem kyseliny ako kyselina myristolejová, kyselina palmitolejová, kyselina olejová a kyselina eruková.
Úplne zásadný je pomer v príjme omega 3 a omega 6. Bežne sa totiž stretávame s nedostatkom omega 3, a zároveň nadbytočným príjmom omega 6 v strave. O odporúčanom pomere n-6 a n-3 v strave sme písali v tomto článku.
Omega 3: potraviny, v ktorých ich nájdete
Omega 3 sú syntetizované morskými riasami a fytoplanktónom. Riasy aj planktón slúžia ako potrava pre ryby a vodné cicavce, ktorým sa mastné kyseliny ukladajú do podkožného tuku. Práve preto sú na tento typ mastných kyselín najbohatšie tučné morské ryby (sardinky, tuniak, makrely, losos, tresčia pečeň). Ideálne by sme ich do jedálnička mali pravidelne zaraďovať 2x týždenne.
Medzi rastlinné zdroje omega 3 patrí ružový kel, vlašské orechy, tekvica, avokádo, chia a konopné semienka, oleje a sójové bôby. Práve v orieškoch, rastlinných olejoch a zelenej zelenine sa vyskytuje najviac ALA, ktorej konverzia na EPA a DHA nie je veľmi efektívna.
TIP: V tomto článku vám prakticky poradíme, ako efektívne zvýšiť príjem omega 3.
Aký je rozdiel medzi omega mastnými kyselinami a rybím olejom?
Na obale produktov vás môže zmiasť zloženie omega 3 MK. Aj do našej Puravia poradne prišli také otázky ohľadom našich vlastných Puravia Labs Omega 3, v ktorých nájdete 1000 mg rybieho oleja, ale “len” 500 mg DHA a EPA. Je to tým, že rybí olej je zdrojom omega 3 mastných kyselín, ale obsahuje aj ďalšie látky (vitamín A a D), ktoré zosilňujú celkové účinky oleja.
Omega 3 mastné kyseliny: 5 najväčších mýtu
Mýtus 1: Kontaminácia rýb
Rybí tuk naozaj môže byť kontaminovaný toxínmi z prostredia. Najčastejšie sa jedná o dioxíny a polychrómované bifenyly. To sa týka rýb z Baltského mora, kde je vysoká miera znečistenia kvôli intenzívnej lodnej doprave a radu potopených lodí, z ktorých boli úniky chemických látok. Ale tresky voľne žijúce v nórskom mori - to je úplne iná liga. Nórsko sa pýši panenskou prírodou a prísnymi normami pre udržateľnosť. Medzi najrizikovejšie ryby patria žraloky, mečiare, kráľovská makrela, pretože obsahujú vysoké množstvo ortuti. Lepšiu voľbu predstavujú drobné morské ryby ku koncu potravinového reťazca, preto z týchto drobných voľne žijúcich rýb vyrábame aj naše omega 3. Aby sme sa mohli naozaj zaručiť za ich čistotu, rybí tuk prechádza pri procese spracovania špeciálnym čistením, aby sa k vám dostal iba kvalitný a čistý produkt.
Mýtus 2: Nepríjemná rybina
Pokiaľ vám nevyhovuje tekutá forma, ľahko to vyriešite kapsulovou formou, ktorá má neutrálnu chuť. Staviť môžete aj na krill, ktorý je úplne bez rybej chuti, a navyše obsahuje veľmi silný antioxidant astaxantín! Pancierovka krilová je drobný morský kôrovec, ktorý žije v oceánoch polárneho kruhu a živí sa morskými riasami bohatými na omega 3. Stojí na konci potravinového reťazca, a preto je** riziko jeho kontaminácie minimálne. Naše Omega 3 Puravia Labs sú od rybej chuti špeciálne očistené, takže nie je potrebné sa báť nepríjmného zápachu.
Mýtus 3: Vegáni nemajú omega 3
Vôbec nie! Ako spomíname vyššie. V dnešnej dobe existujú vegánske zdroje veľmi kvalitných omega 3 MK! Ich zdrojom sú vodné riasy. Niektoré voľne žijú v oceáne, iné sú pestované vo vodných nádržiach s prísnymi kontrolami. S toxínmi a znečisteným prostredím sa nemajú šancu stretnúť, a preto sú v prémiovej BIO kvalite.
Vyskúšajte omega 3 pre vegánov v spreji s astaxantínom alebo kapsuly DHA z morských rias.
Mýtus 4: Omega 3 pre tehotné a deti ako riziko
Naopak. Počas tehotenstva a dojčenia je správny príjem omega 3 (DHA) dôležitý, pretože podporuje správny vývoj mozgu a očí u detí. Ženy sa často obávajú oleja z rýb kvôli kontaminácii ťažkými kovmi. Dôležité je postrážiť si kvalitný zdroj, ktorý je prísne testovaný. Siahnuť môžete aj po unikátnom oleji z divokých rias v BIO kvalite. Esenciálne mastné kyseliny by nemali chýbať ani v jedálničku malých detí, vyskúšajte omega 3 pre deti.
Mýtus 5: Omega 3 rýchlo žltnú
EPA aj DHA sú náchylné na oxidáciu, ktorá ich znehodnotí. K poškodeniu oleja môže dôjsť nevhodným skladovaním. Ale oleje môžu oxidovať aj po tom, čo ich zjete (kontakt s voľnými radikálmi tela). Skvelé sú preto omega 3, ktoré obsahujú aj ochranné antioxidanty (astaxantín, polyfenoly, vitamín E, tokoferoly).
Ako si vybrať najlepšie omega 3?
- Vždy kontrolujte množstvo EPA a DHA.
- Overujte si, či výrobca uvádza informácie o pôvode rýb
- Pozrite sa, čo udržuje stabilitu oleja.
- Uistite sa, že výrobca vykonáva testovanie na kontamináciu ťažkými kovmi a chemikáliami.
- Niektorí ľudia sa suplementácii omega 3 vyhýbajú kvôli nepríjemnej vôni a rybej chuti. Obom sa pritom už dá ľahko vyhnúť. U našich nových Omega 3 Puravia Labs napríklad využívame špeciálnu technológiu, vďaka ktorej sa rybej vône vôbec nemusíte báť!