Probiotiká, prečo ich užívať a ako spoznať tie kvalitné?
Čo sú probiotiká a prebiotiká? Na ktoré probiotiká sa teda zamerať u novorodencov? A čo prevencia akútnych infekcií a iných ochorení?
Použitie článku je možné po dohovore s autorom.
Črevná mikroflóra alebo črevný mikrobióm, ako sa mu často hovorí, tvorí okolo stovky triliónov baktérií, čo je asi 2kg hmotnosti nášho tela. Črevný mikrobióm tvorí cca 70 – 80 % nášho imunitného systému. Kmeňov nájdeme okolo 2000 a okrem tých prínosných a priateľských baktérií v čreve nájdeme aj patogénne baktérie, ktoré za určitých podmienok môžu svojmu hostiteľovi, teda človeku, ublížiť.
Udržanie rovnováhy medzi „dobrými“ a „zlými“ baktériami je teda nevyhnutné a vedie k správnemu vstrebávaniu živín, čo súvisí so zdravou sliznicou čreva.
Tzv. disbióza je narušená rovnováha črevnej mikroflóry. Nedostatok zdraviu prospešných črevných baktérií nachádzame u väčšiny autoimunitných a zápalových ochorení.
Probiotikám je v posledných rokoch venovaná zvýšená pozornosť. Existuje veľké množstvo prác, ktoré hodnotia ich účinok pri rôznych problémoch, ale len pomerne málo štúdií je skutočne kvalitných. Probiotiká účinkujú niekoľkými spôsobmi - zníženie pH v čreve, znížená kolonizácia patogénnych mikroorganizmov a modifikácia imunitnej odpovede. Bolo zistené, že probiotiká pomáhajú pri gastrointestinálnych problémoch.
Ako dochádza k prvotnému osídľovaniu črevnými baktériami?
K prvotnému osídľovaniu dochádza pri prirodzenom pôrode, keď dieťa počas pôrodu prijme baktérie od matky. Preto je prirodzený pôrod taký dôležitý a nadradený cisárskym rezom. Pokiaľ je dieťa ochudobnené o prirodzený pôrod, potom je jeho črevný mikrobióm hneď od prvopočiatku ochudobnený o prospešné baktérie. Samozrejme to má aj tienistú stránku, pokiaľ je totiž vagína počas pôrodu osídlená patogénnymi mikroorganizmami, ako je napr. premnožená candida albicans, potom tieto patogénne mikroorganizmy odovzdáva žena aj novorodencovi – z tohto dôvodu môžeme vidieť zdravotné problémy už od narodenia.
Dospelý typ črevného mikrobiómu je dosiahnutý vo veku okolo 2 rokov, niektoré štúdie však potvrdzujú, že až okolo 7. roku života. O rozdieloch v zložení črevného mikrobiómu medzi dojčenými deťmi a umelo živenými v dnešnej dobe už niet pochýb. Ovplyvniť črevný mikrobióm možno pomocou prebiotík, probiotík a kombinácií oboch, tj. synbiotík.
Čo sú prebiotiká?
Prebiotiká sú nestráviteľné látky obsiahnuté v potravinách, ktoré selektívne podporujú rast alebo aktivitu jednej baktérie alebo obmedzeného počtu črevných baktérií, tým pozitívne ovplyvňujú zloženie črevného mikrobiómu a to má celkovo pozitívny vplyv na zdravie príslušného jedinca. Oligosacharidy v materskom mlieku hrajú podstatnú prebiotickú rolu - chránia dojčatá.
Čo sú probiotiká?
Probiotiká sú živé mikroorganizmy prospešné pre mikrobióm. Najčastejšie sa jedná o laktobacily a bifidobaktérie. Medzi probiotiká sú v súčasnosti zaradené laktobacily, bifidobaktérie, streptokoky, enterobaktérie a Saccharomyces boulardii (tabuľka 1)
Tabuľka 1
Lactobacily
L. casei, špec. rhamnosus (Lactobacillus GG)
L. Acidophilus L. casei Shirota
L. delbrueckii subsp. Bulggaricus
L. reuteri
L. brevis
L. cellobiosus
L. curvatus
L. fermentum
L. plantarum 299v
Grampozitívne koky
Lactococcus lactis subsp. cremonis
Streptococcus salivarius subsp. thermophilus
Enterococcus faecium
S. diacetylactis
S. intermedius
Enterobaktérie
E. coli (sérotyp O83:K24:H1)
E. coli Nissle 1917 (sérotyp O6:K5:H1)
Bifidobaktérie
B. bifidum
B. adolescentis
B. animalis
B. infantis
B. longum
B. thermophilum
Kvasinky
Saccharomyces boulardii
Aké baktérie osídľujú novorodenecký mikrobióm?
Počas vaginálneho pôrodu dochádza ku kolonizácii mikrobiómu novorodenca anaeróbnymi baktériami, konkríne Escherichia coli, Staphylococcus, a Streptococcus, ktoré produkujú látky potrebné na prežitie kmeňov Bifidobacterium spp.
V materskom mlieku potom nájdeme Staphylococcus, Streptococcus, Serratia, Pseudomonas, Corynebacterium, Ralstonia, Propionibacterium, Sphingomonas, a Bradyrhizobiaceae, Bifidobacterium a Lactobacillus spp.
Na aké probiotiká sa teda zamerať u novorodencov?
Všeobecne by sme sa mali zamerať teda na laktobacily a bifidobaktérie.
Z bifidobaktérií na:
B.breve (M-16V)
B.infantis (M-63)
B.longum (BB-536)
B.lactis
Z lactobacilov na Lactobacillus casei, L. acidophilus, L. plantarum.
Čo sa množstva týka, postačí dávka v rozmedzí 5-7,5 miliardy CFU (USA billion)
Čo používať pri atopických problémoch?
Vo veľkej randomizovanej, placebom kontrolovanej fínskej štúdii bolo preukázané, že podávanie probiotika (Lactobacillus rhamnosus GG) 4 týždne pred pôrodom matke a 6 mesiacov po pôrode dieťaťu významne znižuje výskyt atopického ekzému u dieťaťa v ranom veku. Tieto výsledky bohužiaľ neboli potvrdené v iných klinických štúdiách, takže v súčasnej dobe nie je indikované rutinné podávanie probiotík tehotným ženám a dojčatám ako pomoc pri alergiách. Vysvetlenie rozdielnych výsledkov v týchto štúdiách možno hľadať aj v skutočnostiach, že štúdie sú vykonávané s rôznymi probiotikami, v rôznych obdobiach a v rôznych režimoch podávania rozdielne definovaným rizikovým skupinám. Nie sú tiež definované podmienky podávania, nie je povedané, ktoré kmene sú najvhodnejšie, či podávať jeden alebo viac kmeňov a ako dlho. Výsledky môže ovplyvniť aj geneticky podmienená vnímavosť, geografická oblasť či strava.
Aké sú možnosti na českom a slovenskom trhu?
Pre bežné používanie, ale aj pri konkrétnom zdravotnom probléme a pokiaľ nevieme, či dieťa trpí určitou intoleranciou na laktózu či kazeín, sú vhodné bezmliečne probiotiká. Môžem odporučiť probiotiká z celistvých potravín od Garden of Life, ktoré sú fermentované a vhodné už od 3 mesiacov veku. Sú v bio kvalite a spracované pod 42 stupňov Celzia a obsahujú 5 miliárd CFU a sú v ňom zastúpené kmene L. gasseri, L. plantarum, B. lactis, L. Casei a L. acidophilus. Obsahujú aj prebiotický inulín.
Dávkovanie: 1/4 lyžičky po dobu 5 dní, sledovať stolicu. Pokiaľ je všetko v poriadku postupne navyšovať až na 3/4 lyžičky.
Podporuje imunitný systém a zažívanie.
Konkrétne L. gasseri môže pomôcť regulovať alergické reakcie. Boli pozorované u skupiny detí, kde užívanie L. gasseri viedlo k zníženiu IgE v krvi a k modulácii buniek imunitného systému a to aj na úrovni vrodenej imunity.
Pre tých najmenších sa probiotiká a prebiotiká podávajú buď v prášku (prášok rozmixujeme s materským mliekom a podávame kvapkadlom) alebo priamo vo forme kvapiek. Diskusia, či je účinnejšia kapsula alebo prášok, je teda bezpredmetná.
Referencie
-
Nevoral, J., Prakt. Lékáren. 2012; 8(5): 217-224
-
Kalliomäki M, Salminen S, Poussa T, et al. Probiotics during the fi rst 7 years of life: a cumulative risk creduction of eczema in as randomized placebo-controlled trial. J Allergy Clin Immunol 2007; 119: 1019–1021
-
Rautava S, Salminen S, Isolauri E. Specifi c probiotics in reducing the risk of acute infections in infancy – a randomised, double-blind, placebo-controlled study. Br J Nutr 2009; 101(11): 1722–1726. Epub 2008 Nov 6