🔥ZĽAVA až 10% na celú kategóriu Chudnutie! Podrobnosti o akcii nájdete tu.
🚚 Doprava ZADARMO pri nákupe nad 80 €!

Rastlinné bielkoviny a ako si vybrať najlepší rastlinný proteín

Pre koho je proteínový prášok vhodný? Aké kritériá by mal spĺňať rastlinný proteínový prášok a ako vybrať ten správny? Ako sa líšia živočíšne bielkoviny od rastlinných? Typy rastlinných proteínov. Je hrachový proteín lepší ako sójový?

Čo sa v dnešnom článku dozviete.

Pre koho je proteínový prášok vhodný?
Aké kritériá by mal spĺňať rastlinný proteínový prášok a ako vybrať ten správny?
Ako sa líšia živočíšne bielkoviny od rastlinných?
Typy rastlinných proteínov.
Je hrachový proteín lepší ako sójový?
Ktorý rastlinný proteín z puravia.sk odporúčame a prečo?

My v Puravia sme zástancami skutočného plnohodnotného jedla. Pôvod ingrediencií a spôsob spracovania sú pre nás úplne zásadné. Pokiaľ sa teda zameriame na proteínové prášky, nemožno o nich povedať, že samy o sebe zaručujú pevné zdravie. Na druhej strane sú dobrou voľbou v situácii, keď sme v zhone a nemôžeme doplniť bielkoviny z celistvých potravín.

V akých ďalších prípadoch by sme mali zvážiť suplementáciu bielkovín proteínovými práškami?

  1. Hektický životný štýl – pokiaľ vám nabitý program a zhon neumožňujú prijímať kvalitné bielkoviny v každom jedle alebo pokiaľ chcete mať variabilnejšiu a pestrejšiu stravu.
  2. Kalorická reštrikcia – mnoho žien, ale aj mužov sa snaží schudnúť. Koľko z nich však vie, že s väčším množstvom bielkovín to ide oveľa lepšie? Predstavte si lahodný čokoládový proteín, ktorý vás nielen zasýti, ale aj zaženie chute na sladké. Áno, aj také vlastnosti majú bielkoviny.
  3. Ťažké tréningy – určite poznáte aspoň jedného človeka, ktorý chodí do posilňovne a zakaždým vychádza s „našejkovaným“ proteínom v ruke. Áno, bielkoviny sú dôležité pre tvorbu svalovej hmoty. Avšak nielen pre športovcov v posilňovni. Prečo? Ak dodáme telu dostatočné množstvo bielkovín, podporíme svalovú syntézu, tým regeneráciu a ďalší výkon. Nielen, že budeme silnejší, ale aj výkonnejší. A to rozhodne stojí za to.
  4. Vek – s prichádzajúcim vekom ide ruka v ruke tzv. sarkopénia alebo ochabovanie svalovej hmoty. Je to dôsledok príjmu živín a bielkovín spôsobeného zhoršenou schopnosťou potravu rozžuť a správne tráviť.

Ďalším faktorom je nedostatok pohybu a s tým spojená schopnosť budovať svalovú hmotu, ktorá jednoducho povedané drží naše telo pohromade. Aby sme mohli sarkopénii predísť, alebo ju aspoň pozastaviť a eliminovať bez tráviacich či žuvacích problémov, je na mieste zaradiť do jedálnička rastlinný proteínový nápoj, ktorý je veľmi dobre stráviteľný takmer pre všetkých.

Aké kritériá by mal spĺňať rastlinný proteínový prášok a ako vybrať ten správny?

Ak patríte medzi vegánov, vegetariánov alebo občas preferujete rastlinnú stravu, môže byť pre vás veľmi ťažké orientovať sa v dnešnej „veľkoponuke“ rastlinných i živočíšnych proteínov.

Poďme sa teda pozrieť na základné kritériá, ktoré by sme mali pred nákupom takého proteínového prášku zvážiť. Pamätajte si, že len kvalitná bielkovina bude pre vaše telo dobre vstrebateľná a využiteľná.

  1. Čím menej ingrediencií, tým lepšie – zloženie je vždy hlavným gró, ktorému sa rozhodne oplatí venovať pozornosť. Vyhnite sa výrobkom, ktoré obsahujú plnidlá, sladidlá, chemické látky a ďalšie konzervanty.
  2. Kvalita predurčuje kvantitu – vyberajte proteínové prášky od výrobcov, ktorí dokazujú pôvod ingrediencií, z ktorých je produkt vyrobený.
  3. Skvelá chuť - áno, aj na tomto záleží, čítajte recenzie a vyberajte neumelé príchute, ktoré vám naozaj budú chutiť.
  4. Dbajte na to, aby boli obsiahnuté bielkoviny tzv. kompletné, dočítate sa nižšie.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo niektorí ľudia uprednostňujú živočíšne bielkoviny, je obsah tzv. aminokyselín. Kvalitný a kompletný proteín sa skladá z 20 aminokyselín, z ktorých všetky sú nevyhnutné pre správnu telesnú funkciu. Aj napriek tomu, že naše telo potrebuje pre svoje fungovanie všetky z nich, tak deväť z nich si samo bohužiaľ nevie vyrobiť. Tieto aminokyseliny nazývame tzv. esenciálne a patria medzi ne histidín, izoleucín, leucín, lyzín, metionín, fenylalanín, treonín, tryptofán a valín.

Práve tieto esenciálne aminokyseliny častokrát v rastlinných bielkovinách chýbajú.

Mnoho bežných zdrojov živočíšnych bielkovín, ako sú vajcia, mliečne výrobky a mäso, sú kompletným zdrojom bielkovín, zatiaľ čo väčšina rastlinných bielkovín (s výnimkou niektorých, ako je napríklad quinoa) je neúplná.

Pokiaľ nedodávame telu kompletné aminokyseliny, naše telo trpí a nevytvára nové životu dôležité bielkoviny, ktoré sú súčasťou väčšiny procesov v našom organizme. Vedľajšími a viditeľnými príznakmi potom môže byť strata svalovej hmoty, chute na sladké či neuspokojiteľný hlad. Preto je dôležité pre vegánov, vegetariánov a tých, ktorí preferujú rastlinnú stravu, dbať na kombináciu rôznych potravín s rôznym obsahom aminokyselín.

proteinovy prasek


Rastlinný, sójový, ryžový, konopný alebo hrachový?

V našom e-shope nájdete predovšetkým ten hrachový. Prečo? Poďme sa na to pozrieť trošku vedecky.

Hrach ako strukovina je výbornou alternatívou k živočíšnym proteínom, ktoré majú vynikajúcu vstrebateľnosť. Je prirodzeným zdrojom vlákniny, ale aj významnej aminokyseliny LEUICINU, ktorá v mnohých proteínových práškoch chýba. Vďaka nej je hrachový proteín často nazývaný nemliečnym budovateľom svalov. Svojím zložením sa hrachový proteín blíži ku kompletným bielkovinám. Až na jednu obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny. Avšak aj napriek malým nedostatkom sa hrachový proteín javí ako najlepší a najlepšie vstrebateľný variant rastlinných bielkovín!

Veľa výrobcov mieša hrachový proteín s ďalšími rastlinnými proteínmi za účelom vytvorenia kompletného spektra aminokyselín – kompletného proteínu. Je to tak napríklad aj pri Sprout Living proteíne.

Ďalším významným faktorom je vysoký obsah železa, ktoré je dokonca lepšie vstrebateľné ako zo živočíšnych produktov. Práve železo podporuje zníženie miery únavy a vyčerpania, podporuje imunitný systém, tvorbu červených krviniek, ale aj správny prenos kyslíka v tele.

Sójový proteín patrí medzi najčastejšie predávaný rastlinný proteín. Vďaka obsahu jednotlivých aminokyselín sa najviac podobá živočíšnym zdrojom proteínu. Ale pozor! Aminokyseliny nie sú všetko, čo sójový proteín obsahuje. Medzi ďalšie zložky patria izoflavóny a látky podobajúce sa ženským hormónom estrogénom – fytoestrogény. Nielen, že sa im podobajú, ale dokonca majú podobnú, aj keď nie tak silnú, funkciu. Izoflavóny nájdeme v mnohých druhoch rastlín, ako sú ďatelina, hrach, fazuľa, obilniny, jablká, čerešne, kokosové orechy, arašidy, mrkva, petržlen aj cesnak. Najvyššie koncentrácie sa napriek tomu vyskytujú práve v sóji.

Mnohé štúdie naznačujú, že izoflavóny môžu spôsobovať zmeny hormonálneho systému. Pokiaľ konzumujete sóju s mierou a nič nepreháňate, máte tzv. pestrú a vyváženú stravu, potom sa nemusíme báť ani zníženia testosterónu v krvi či neplodnosti. Napriek tomu existujú sójové proteínové prášky, na ktoré by sme si mali dávať pozor.

sojovy protein


U nás v e-shope môžete nájsť vysoko kvalitné, fermentované hrachové proteíny vo svojej najčistejšej podobe.

Hrachový proteín s celým spektrom esenciálnych aminokyselín od firmy Nuzest, ktorý je porovnateľný s vaječnou a srvátkovou bielkovinou.

Hrachový proteín od firmy Amazonia je unikátom vďaka svojmu obsahu ďalších kľúčových minerálov, superpotravín a vitamínov z najrôznejších rastlinných extraktov.

Ďalším skutočným unikátom je proteínový prášok od Sprout Living, ktorý obsahuje kompletné spektrum esenciálnych, tak aj neesenciálnych aminokyselín. A to všetko vďaka obsahu bielkovín nielen z hrachu, ale aj zo slnečnice, tekvice a tiež napríklad z brusnicových semienok.

Na výber máte z mnohých vynikajúcich proteínov, ktoré vám nielen zachutia, ale vďaka nám si môžete byť istí, že svojim výberom podporíte vaše telo a určite nešliapnete vedľa :)

Kľúčové slová: V čom sú bielkoviny, Rastlinné bielkoviny, Čo obsahuje bielkoviny, Zdroje bielkovín, Živočíšne bielkoviny, Potraviny bohaté na bielkoviny, hrachový proteín