Sú probiotiká v prášku účinné? Dostanú sa baktérie živé až do čriev cez žalúdočné kyseliny?
Často sa nás pýtate na účinnosť probiotík, či sa prospešné baktérie dostanú živé až do črevného mikrobiómu, kde môžu pôsobiť. Obavy sa točia predovšetkým okolo kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku a jej vplyvu na prežitie baktérií. Probiotické kmene sú však schopné prežiť náročné podmienky v tráviacom trakte. Hrá tu rolu predovšetkým strava a načasovanie. Po prečítaní tohto článku, ktorý vychádza z podložených informácií, sa dozviete, kedy a ako probiotiká užívať na zachovanie ich maximálnej účinnosti.
Pre úplné pochopenie problematiky sa najskôr zameriame na dôležitosť črevného mikrobiómu, od ktorého sa dostaneme až k samotným probiotikám.
Črevný mikrobióm a jeho dôležitosť pre zdravie
Mikrobióm je súbor všetkých mikroorganizmov (baktérií, kvasiniek, plesní, vírusov), ktoré osídľujú ľudské telo vo vnútri aj na povrchu. Vo vašom tele je v skutočnosti viac bakteriálnych buniek ako ľudských - zhruba 40 biliónov bakteriálnych buniek (to je 40 a za tým dvanásť núl) a iba 30 biliónov ľudských buniek.[1]
V ľudskom črevnom mikrobióme je až 1000 druhov baktérií, kde každá z nich hrá v tele inú rolu. Väčšina z nich je pre zdravie nesmierne dôležitá, zatiaľ čo iné môžu spôsobovať problémy. [2]
Črevný mikrobióm ovplyvňuje zdravie čriev [3], môže pomôcť kontrolovať hladinu cukru v krvi [4], a môže dokonca ovplyvňovať zdravie srdca [5].
Črevá sú navyše fyzicky prepojené s mozgom prostredníctvom miliónov nervov. Toto spojenie sa nazýva os črevo-mozog. Črevný mikrobióm tak prospieva aj zdraviu mozgu v mnohých ohľadoch. Napríklad pomáha produkovať neurotransmitery [6] ako je serotonín, hormón šťastia.
Čo sú probiotiká a ako sú prospešné?
Probiotiká sú mikroorganizmy žijúce v ľudskom tele, najmä na stenách hrubého čreva. Sú dôležité pri rozkladaní prijatej potravy a získavaní z nej živín, taktiež pri udržiavaní patogénnych baktérií v rovnovážnom množstve. Pokiaľ tieto patogénne baktérie prevládajú, nastane v črevnej mikroflóre nerovnováha (napríklad pri užívaní antibiotík), ktorá môže spôsobiť zdravotné problémy. Probiotiká tak ovplyvňujú najmä náš imunitný systém, zažívanie a psychiku.
Pojem probiotiká pochádza z gréckeho pre biotic, v preklade pre život.
Ako užívať probiotiká, aby prežili cez žalúdočnú kyselinu?
Je zrejmé, že žalúdok je náročné prostredie, ktoré vystavuje všetky prijaté probiotiká nízkemu (kyslému) pH. Presné pH sa však neustále mení v závislosti od dennej doby a prítomnosti či neprítomnosti potravy.
Odporúčame užívať probiotiká každý deň s raňajkami, pretože ráno je žalúdočná kyselina prirodzene najslabšia a je potom ďalej riedená prítomnosťou potravy v žalúdku. Užívanie probiotických doplnkov ráno s jedlom vám tak ponúka najväčšie percento prežitia baktérií, a teda aj najväčší zdravotný prínos výrobku.
V rámci štúdie [7] sa zistilo, že prežívanie všetkých baktérií v prípravku bolo najlepšie, ak boli podávané s jedlom alebo 30 minút pred jedlom - v tomto prípade išlo o varené vločky s mliekom. Probiotiká podávané 30 minút po jedle neprežívali v takom vysokom počte. Prežívanie baktérií v mlieku s 1% mliečneho tuku a ovsenej kaši bolo výrazne lepšie ako v jablčnom džúse alebo pramenitej vode. Obsah bielkovín v pokrme nebol pre prežívanie baktérií taký dôležitý ako obsah tuku.
Na zhrnutie, v najlepšom prípade užívajte probiotiká ráno 30 minút pred raňajkami, ktoré obsahujú tuk napríklad z mliečnych výrobkov.
A čo probiotiká v prášku?
Musíme vziať do úvahy, že nie všetky probiotické kmene majú rovnaké vlastnosti a niektoré kmene môžu mať dokonca schopnosť prežiť intenzívne teplo a kyslosť. Také vlastnosti určitého kmeňa prežiť nepriaznivé prostredie, ako je napríklad to v žalúdku, je teda dôležitejšie ako forma podávania probiotík (v prášku alebo v kapsulách).
Napríklad kmeň Bifidobacterium lactis, ktorý je obsiahnutý práve v práškových probiotikách Smidge pre deti aj pre dospelých, je podľa štúdie odolný voči žalúdočnej šťave. Navyše bolo zistené výrazne lepšie prežitie baktérií pri trávení v mlieku alebo fermentovanom mlieku, ktoré bolo požité pred podaním probiotík. [8]
Probiotiká v prášku sú teda chránené potravinami rôznymi spôsobmi, aby baktérie bezpečne prešli žalúdkom a dostali sa živé až do čreva.
Ak použijeme aj sedliacky rozum, nedávalo by zmysel jesť fermentované potraviny obsahujúce probiotiká, ako je napríklad kimchi alebo kefír, ktoré nám prinášajú mnoho zdravotných benefitov.
Tipy, ako ešte podporiť prežitie probiotík:
-
Cukry zlepšujú toleranciu baktérií voči kyselinám. [9]
-
Sójový proteín pridaný do fermentovaného sójového mlieka vedie k zoskupeniu žlčových solí, čo obmedzuje pôsobenie žlče proti probiotikám. [10]
-
Prebiotiká účinne zlepšujú prežitie probiotík. Medzi prebiotiká môžeme radiť napríklad inulín. [11]
-
V niekoľkých štúdiách sa preukázal ochranný účinok potravín obsahujúcich už spomínaný tuk.[12] U dojčiat je to predovšetkým tuk v materskom mlieku.
Probiotiká Smidge sú naše najobľúbenejšie a najpredávanejšie probiotiká, na ktoré neustále dostávame úžasné spätné väzby, že pomáhajú dospelým aj deťom. Veríme, že prečítaním tohto článku ste o to viac presvedčení o ich účinnosti.
Na našom eshope nájdete aj ďalšie probiotiká, ale aj prebiotiká, synbiotiká i pôdne probiotiká.
Ako pre seba vybrať tie správne? Prečítajte si článok Ako vybrať najlepšie probiotiká. A oveľa viac o samotných probiotikách sa dozviete v článku Probiotiká, prečo ich užívať a ako spoznať tie kvalitné?
Zdroje:
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4991899/
[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25211071/
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4202342/
[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26590418/
[5] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26616538/
[6] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25078296/
[7] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22146689/
[8] https://eprints.lincoln.ac.uk/id/eprint/34323/1/Agnieszka Dudkiewicz - digestive survival of probiotics.pdf
[9] https://journals.asm.org/doi/10.1128/AEM.71.6.3060-3067.2005
[10] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0963996909002749?via%3Dihub
[11] https://eprints.lincoln.ac.uk/id/eprint/34323/1/Agnieszka Dudkiewicz - digestive survival of probiotics.pdf
[12] https://doi.org/10.1208/s12249-013-0027-1