Stres, nervozita a podráždenosť
Najpredávanejšie
Ako na dlhodobý a chronický stres? Pozor na stresové hormóny
Stres aktivuje sympatický nervový systém a ten uvoľňuje stresové hormóny. Ide o kortizol zvyšujúci hladinu cukru a adrenalín s noradrenalínom zvyšujúce tep srdca.
To najlepšie, čo na stres pomáha, sú nasledovné látky:
Vitamíny: Ak do svojho jedálnička zaradíte vo zvýšenej miere vitamíny B1, B5, B6, B9, B12, C, D a E, pomôžu na reguláciu stresových hormónov aj so znížením príznakov stresu. U nás ich máme v podobe kapsúl aj olejov a to aj ako lipozomálne.
Minerály: Na zvládanie stresu, upokojenie nervového systému aj na rovnováhu neurotransmiterov majú pozitívny vplyv tiež minerály. Najlepšími sú horčík, zinok, draslík a selén, ktoré nájdete v zelenine, ovocí a orechoch, ale aj u nás vo forme suplementov.
Aminokyseliny: Pozitívny vplyv na telo počas obdobia stresu majú aj aminokyseliny. L-tryptofán, GABA, L-tyrozín, L-glutamín či L-theanín nájdete vo viacerých potravinách, od rýb, cez fermentované potraviny až po zelený čaj, no aj v doplnkoch.
Omega-3: EPA a DHA, dve mastné zdravé omega-3 tuky, majú tiež pozitívny vplyv na mozog a nervový systém v období zvýšeného stresu, napätia a nervozity. Sú najmä v rybách, orechoch a semiačkach, no u nás aj ako kvapky, oleje a kapsuly.
Bylinky, sirupy, čaj, antioxidanty aj adaptogény
Podpora nervového systému, zmiernenie stresu, nervozity a napätia a celkové zlepšenie odolnosti, presne na to sa zameriava náš sortiment doplnkov výživy. Obsahuje nielen spomínané vitamíny, minerály a ďalšie látky, ale aj mnoho iného.
Ponuka je široká s ohľadom na formy aj účinné zložky:
- Okrem vitamínov a minerálov sú dôležité aj všeobecne antioxidanty, napríklad glutathion, methylfolát, kurkumín, koenzým Q10 či zelený čaj.
- Pokiaľ ide o byliny proti stresu, tie u nás majú podobu sirupov, čajov aj kvapiek, napríklad bazalka posvätná (tulsi), listy z konope, verbena alebo koriander.
- Ak ide o ďalšie tekuté formy, ktoré sú vhodné aj pre deti, nájdete u nás napríklad rastlinné železo, bylinkové kvapky či upokojujúce kvapky.
- Máme tiež komplexné doplnky výživy v kombinácii rôznych zložiek, napríklad adaptogénne byliny typu ženšen, rhodiola či schizandra.
- Medzi zaujímavé doplnky patria aj prášky, napríklad v kombinácii aminokyselín a byliniek typu ashwagandha a brahmi, prípadne iba s macou.
- Prospešný vplyv majú aj viaceré vitálne huby, napríklad cordyceps, hericium alebo chaga, ktoré máme ako kapsuly, tinktúry aj kvapky.
- Za zmienku stoja aj doplnky obsahujúce spirulinu, zelený jačmeň či sušené hovädzie nadobličky alebo zlaté mlieko v prášku s obsahom probiotík.
Ako na stres a nervozitu u detí a v tehotenstve a aké má príznaky?
Nielen dospelí, ale aj deti môžu zažívať stres. Ten vzniká ako reakcia na situácie, ktoré pociťujú ako náročné či ako hrozbu, napríklad ak ide o rodinné vzťahy, vzťahy s rovesníkmi alebo náročnosť v škole. Vplyv majú aj hormóny, najmä v puberte.
Medzi príznaky patria bolesti hlavy a brucha, poruchy spánku a príjmu potravy, nadmerná únava a slabosť, podráždenosť, výbuchy hnevu, úzkosť, strach či plačlivosť. Ak ide o riešenie tohto stavu, dôležité je pôsobiť na príčiny, komunikovať s dieťaťom, podporiť ho a skúsiť doplnky vyššie, najmä ak ide o magnézium a vitamíny.
Čo sa týka stresu a nervozity v tehotenstve, ide o bežný a celkovo aj prirodzený jav. Gravidita prináša množstvo fyzických, emocionálnych a hormonálnych zmien a stres je reakciou tela, ktoré pomáha tieto zmeny zvládnuť. S tým súvisia aj mnohé javy.
Typické sú zvýšený tep, svalové napätie, únava, poruchy spánku, nevoľnosti, tráviace ťažkosti, striedanie nálad, prejedanie sa alebo strata chuti do jedla a zvýšená závislosť od vonkajšej podpory. Aj tu spočíva riešenie v pôsobení na tieto faktory a príznaky, pomôcť môžu aj vitamíny B, horčík, omega-3 kyseliny a obmedzenie kofeínu.
Čo je najlepšie na stres, nervozitu a podráždenosť? Tu sú tipy
Okrem cieleného dopĺňania vitamínov, minerálov, adaptogénov a ďalších látok, ktoré vplývajú na stresové hormóny aj telo, je dôležitá zmena životného štýlu.
Tu sú oblasti, na ktoré by ste sa mali zamerať najviac:
Cvičenia a techniky: Ak pociťujete stres, skúste dychové cvičenia, meditáciu, jogu alebo mindfulness cvičenia zamerané na upokojenie nervového systému, spomalenie dýchania a tepovej frekvencie a celkové uvoľnenie. Pomôžu aj na nervozitu.
Osvetlenie aj hudba: Vedeli ste o tom, že ostré biele svetlo môže byť pre nervový systém nepríjemné a dráždivé? Skúste jemnejšie svetlá v miestnosti, kde ste a nebojte sa ani upokojujúcej hudby, ktorú striedajte s pravidelnými úsekmi ticha.
Relax a spánok: V rámci oddychu počas dňa si pokojne doprajte masáž s upokojujúcim olejom, kúpeľ, aromaterapiu alebo oddych pre myseľ v podobe dobrej knihy, či už náučnej alebo beletriu. Samozrejmosťou musí byť aspoň 7 až 8 hodín spánku, pre ženy ešte o hodinu viac.
Plánovanie a podpora: Mať plán na nasledujúci deň, týždeň či mesiac, aspoň v hrubých obrysoch, môže významne znížiť stres z práce aj nedostatku času. Pomôcť môže aj sociálna podpora, najmä rozhovor s blízkym, kedy sa z problémov vyrozprávate.