Stres, nervozita a podráždenosť
Stres, nervozita a podráždenosť nie sú pre telo vôbec nič príjemné a pozitívne, naopak. O to viac, ak ide napríklad o chronický stres, za ktorým môžu byť zvýšené stresové hormóny. Vôbec však nemusí ísť iba o jav, ktorý sa týka workoholizmu.
Práve naopak, dlhodobý stres či nervozita môžu byť aj u detí alebo v tehotenstve a sú za tým viaceré príčiny a faktory. Čo všetko ich spôsobuje, čo je najlepšie na stres, nervozitu a podráždenosť, ako na ne prirodzene pôsobiť a má zmysel dopĺňať vitamíny či magnézium cez tabletky alebo piť bylinkový sirup a čaj? Poďte sa spolu s nami na to pozrieť!
Čo je to stres, nervozita a podráždenosť, ich príčiny a príznaky
Stres je vo svojej podstate fyziologická a psychologická reakcia organizmu na podnety alebo situácie, ktoré môže vaše telo vnímať ako ohrozenie alebo narušenie bežného fungovania. Ide o prirodzený mechanizmus, ktorý pomáha zvládať náročné situácie.
Na druhú stranu, ak je však stres dlhodobý alebo intenzívny, môže negatívne ovplyvniť fyzické aj duševné zdravie a jeho následkom sú nervozita či podráždenosť.
Príčiny stresu môžu byť rozličné, no v zásade ide buď o vonkajšie alebo vnútorné faktory. Medzi tie prvé patria práca, sociálne vzťahy, finančné problémy, životné udalosti či tlak v práci, napríklad v hlučnom alebo na psychiku náročnom prostredí. Do druhej skupiny patria osobné očakávania, emočné faktory a zdravotné problémy, najmä choroby.
Stres ako taký ovplyvňuje telo, myseľ aj správanie. Medzi najčastejšie príznaky stresu zaraďujeme zvýšený tep a krvný tlak, búšenie srdca, bolesti hlavy, svalové napätie, poruchy trávenia, zníženie imunity, problémy so spánkom alebo vyčerpanie.
Objaviť sa môžu aj hnev, podráždenosť, nervozita, úzkosť, depresívne nálady, smútok či znížená schopnosť sústredenia sa. Ak ide o komplexnejšie a dlhodobejšie prejavy, patria sem prejedanie sa alebo strata chuti do jedla, zvýšená konzumácia alkoholu, agresívne správanie či vyhýbanie sa povinnostiam a s tým spojený chronický pokles výkonu.
Objavte, ako účinne podporiť telo aj myseľ pri náročnejších situáciách pomocou vitamínov, minerálov, byliniek a ďalších prírodných pomocníkov, zlepšite svoj životný štýl a získajte praktické tipy, ako uľaviť telu aj mysli - pokračujte v čítaní kliknutím tu a zistite, čo vám môže pomôcť!
Najpredávanejšie
Ako na dlhodobý a chronický stres? Pozor na stresové hormóny
Stres aktivuje sympatický nervový systém a ten uvoľňuje stresové hormóny. Ide o kortizol zvyšujúci hladinu cukru a adrenalín s noradrenalínom zvyšujúce tep srdca.
To najlepšie, čo na stres pomáha, sú nasledovné látky:
Vitamíny: Ak do svojho jedálnička zaradíte vo zvýšenej miere vitamíny B1, B5, B6, B9, B12, C, D a E, pomôžu na reguláciu stresových hormónov aj so znížením príznakov stresu. U nás ich máme v podobe kapsúl aj olejov a to aj ako lipozomálne.
Minerály: Na zvládanie stresu, upokojenie nervového systému aj na rovnováhu neurotransmiterov majú pozitívny vplyv tiež minerály. Najlepšími sú horčík, zinok, draslík a selén, ktoré nájdete v zelenine, ovocí a orechoch, ale aj u nás vo forme suplementov.
Aminokyseliny: Pozitívny vplyv na telo počas obdobia stresu majú aj aminokyseliny. L-tryptofán, GABA, L-tyrozín, L-glutamín či L-theanín nájdete vo viacerých potravinách, od rýb, cez fermentované potraviny až po zelený čaj, no aj v doplnkoch.
Omega-3: EPA a DHA, dve mastné zdravé omega-3 tuky, majú tiež pozitívny vplyv na mozog a nervový systém v období zvýšeného stresu, napätia a nervozity. Sú najmä v rybách, orechoch a semiačkach, no u nás aj ako kvapky, oleje a kapsuly.
Bylinky, sirupy, čaj, antioxidanty aj adaptogény
Podpora nervového systému, zmiernenie stresu, nervozity a napätia a celkové zlepšenie odolnosti, presne na to sa zameriava náš sortiment doplnkov výživy. Obsahuje nielen spomínané vitamíny, minerály a ďalšie látky, ale aj mnoho iného.
Ponuka je široká s ohľadom na formy aj účinné zložky:
- Okrem vitamínov a minerálov sú dôležité aj všeobecne antioxidanty, napríklad glutathion, methylfolát, kurkumín, koenzým Q10 či zelený čaj.
- Pokiaľ ide o byliny proti stresu, tie u nás majú podobu sirupov, čajov aj kvapiek, napríklad bazalka posvätná (tulsi), listy z konope, verbena alebo koriander.
- Ak ide o ďalšie tekuté formy, ktoré sú vhodné aj pre deti, nájdete u nás napríklad rastlinné železo, bylinkové kvapky či upokojujúce kvapky.
- Máme tiež komplexné doplnky výživy v kombinácii rôznych zložiek, napríklad adaptogénne byliny typu ženšen, rhodiola či schizandra.
- Medzi zaujímavé doplnky patria aj prášky, napríklad v kombinácii aminokyselín a byliniek typu ashwagandha a brahmi, prípadne iba s macou.
- Prospešný vplyv majú aj viaceré vitálne huby, napríklad cordyceps, hericium alebo chaga, ktoré máme ako kapsuly, tinktúry aj kvapky.
- Za zmienku stoja aj doplnky obsahujúce spirulinu, zelený jačmeň či sušené hovädzie nadobličky alebo zlaté mlieko v prášku s obsahom probiotík.
Ako na stres a nervozitu u detí a v tehotenstve a aké má príznaky?
Nielen dospelí, ale aj deti môžu zažívať stres. Ten vzniká ako reakcia na situácie, ktoré pociťujú ako náročné či ako hrozbu, napríklad ak ide o rodinné vzťahy, vzťahy s rovesníkmi alebo náročnosť v škole. Vplyv majú aj hormóny, najmä v puberte.
Medzi príznaky patria bolesti hlavy a brucha, poruchy spánku a príjmu potravy, nadmerná únava a slabosť, podráždenosť, výbuchy hnevu, úzkosť, strach či plačlivosť. Ak ide o riešenie tohto stavu, dôležité je pôsobiť na príčiny, komunikovať s dieťaťom, podporiť ho a skúsiť doplnky vyššie, najmä ak ide o magnézium a vitamíny.
Čo sa týka stresu a nervozity v tehotenstve, ide o bežný a celkovo aj prirodzený jav. Gravidita prináša množstvo fyzických, emocionálnych a hormonálnych zmien a stres je reakciou tela, ktoré pomáha tieto zmeny zvládnuť. S tým súvisia aj mnohé javy.
Typické sú zvýšený tep, svalové napätie, únava, poruchy spánku, nevoľnosti, tráviace ťažkosti, striedanie nálad, prejedanie sa alebo strata chuti do jedla a zvýšená závislosť od vonkajšej podpory. Aj tu spočíva riešenie v pôsobení na tieto faktory a príznaky, pomôcť môžu aj vitamíny B, horčík, omega-3 kyseliny a obmedzenie kofeínu.
Čo je najlepšie na stres, nervozitu a podráždenosť? Tu sú tipy
Okrem cieleného dopĺňania vitamínov, minerálov, adaptogénov a ďalších látok, ktoré vplývajú na stresové hormóny aj telo, je dôležitá zmena životného štýlu.
Tu sú oblasti, na ktoré by ste sa mali zamerať najviac:
Cvičenia a techniky: Ak pociťujete stres, skúste dychové cvičenia, meditáciu, jogu alebo mindfulness cvičenia zamerané na upokojenie nervového systému, spomalenie dýchania a tepovej frekvencie a celkové uvoľnenie. Pomôžu aj na nervozitu.
Osvetlenie aj hudba: Vedeli ste o tom, že ostré biele svetlo môže byť pre nervový systém nepríjemné a dráždivé? Skúste jemnejšie svetlá v miestnosti, kde ste a nebojte sa ani upokojujúcej hudby, ktorú striedajte s pravidelnými úsekmi ticha.
Relax a spánok: V rámci oddychu počas dňa si pokojne doprajte masáž s upokojujúcim olejom, kúpeľ, aromaterapiu alebo oddych pre myseľ v podobe dobrej knihy, či už náučnej alebo beletriu. Samozrejmosťou musí byť aspoň 7 až 8 hodín spánku, pre ženy ešte o hodinu viac.
Plánovanie a podpora: Mať plán na nasledujúci deň, týždeň či mesiac, aspoň v hrubých obrysoch, môže významne znížiť stres z práce aj nedostatku času. Pomôcť môže aj sociálna podpora, najmä rozhovor s blízkym, kedy sa z problémov vyrozprávate.