Tehotné a dojčiace
Tehotenstvo aj obdobie po ňom môže byť pre ženu síce zrejme jedným z najkrajších období života, no pre jej organizmus je to náročná skúška. Ak sa k tomu pridá zvyšujúca sa hmotnosť, viac stresu alebo narušenie hormonálnej rovnováhy, záťaž je ešte vyššia.
Práve preto je potrebné telo podporiť zvonka a to cez vhodné doplnky výživy. U nás nájdete komplexnú paletu, či už ide o vitamíny, minerály typu horčík a železo, omega 3 mastné kyseliny alebo komplexné prípravky so širším zložením. Nezabudli sme ani na novorodencov a bábätká, pre ktorých máme tiež všetko potrebné.
Multivitamíny, probiotiká, bylinky, omega aj kolagén
Tehotenstvo je obdobím, kedy organizmus prechádza veľkými zmenami. Vyrastá v ňom nový život vo forme plodu, ktorý sa musí vyvíjať a preto telo budúcej matky potrebuje vo zvýšenej miere podporiť, najmä ak ide o doplnenie niektorých zásadných živín.
Prvou kategóriou sú vitamíny, ktoré sú u nás zastúpené doplnkami ako multivitamíny. Dôvod je jednoduchý, tehotné ženy potrebujú celý komplex týchto látok a preto je najlepšou voľbou aj širšie zloženie vitamínových prípravkov. Sú v nich zastúpené prakticky všetky potrebné vitamíny, či už vitamín A, vitamíny skupiny B aj vitamíny C, D a E.
Ak ide o minerály, počas tehotenstva aj počas dojčenia a po ňom sú najzásadnejšie dva a to horčík a železo. Máme ich v podobe kapsúl, gummies aj ako tekuté.
Veľmi dôležitou kategóriou látok potrebných v tehotenstve a pri dojčení sú aj probiotiká. U nás nájdete v kapsulách aj v prášku, pričom ich zloženie je špeciálne určené pre ženský mikrobióm a jeho potreby. Na podporu imunity aj celkovú pohodu ženského organizmu máme potom tiež bylinky, či už ako spreje alebo špeciálne čaje pre tehotné.
V tehotenstve aj počas dojčenia sú tiež dôležité omega-3 mastné kyseliny, ktoré máme v podobe kapsúl, panenského oleja z tresčej pečene aj kokosového MCT oleja v BIO kvalite. Pre pohybový aparát zas odporúčame dopĺňať kolagén v podobe prášku.
Chcete sa stať mamičkou? Objavte kategóriu Podpora otehotnenia
Ste už v očakávaní alebo dojčíte? Pokračujte v čítaní tohto článku kliknutím tu. Na konci pre vás máme ešte blogové články s množstvom informácií!
Najpredávanejšie
V každej fáze sú iné potreby, všetko to začína ešte pred počatím
O všetkom dôležitom, čo ovplyvní tehotenstvo, ale aj o tom, ako bude prebiehať, sa rozhodne už pred jeho začiatkom. Ide o obdobie už 12 mesiacov pred počatím.
Počas tohto obdobia sa treba zamerať na tieto oblasti:
Stravovanie: Prvou oblasťou je zmena jedálničku tak, aby obsahoval najviac potrebné látky. Ide o kyselinu listovú, vitamín E, zinok, železo a omega 3 kyseliny. Okrem toho treba dbať na pitný režim, ideálne cez kvalitnú filtrovanú vodu a bylinné čaje.
Detoxikácia: Hoci zdravá strava je najlepšou formou detoxikácie, veľmi dôležité je očistiť organizmus aj od iných škodlivých vplyvov. Samozrejmosťou by preto malo byť, že žena v tehotenstve nefajčí, nepije alkohol a vyhýba sa toxickým látkam z kozmetiky.
Psychická pohoda: Vašim najväčším nepriateľom počas tehotenstva budú stres, úzkosť, strach a obavy. Všetky tieto faktory majú vplyv aj na reprodukčný systém. Preto sa treba v tomto ohľade zamerať na dostatok spánku aj oddychu počas dňa.
Dostatočný pohyb: Poslednou oblasťou, na ktorú sa treba zamerať vo zvýšenej miere, je fyzická aktivita. Tá pomáha odbúrať spomínaný stres a zlepšuje imunitu a odolnosť organizmu voči záťaži, ktorú budete musieť v tehotenstve zvládnuť.
Čo potrebujete počas tehotenstva v I., II. a III. trimestri?
Po úspešnom otehotnení vstupuje váš organizmus do obdobia gravidity, čiže tehotenstva. To sa delí na tri periódy, pričom každá z nich má dĺžku približne tri mesiace a preto sa aj nazývajú trimestre. V poslednej dobe sa udáva aj tzv. štvrtý trimester, ktorým sa rozumie obdobie po pôrode. V každom z nich má vaše telo odlišné potreby.
Tu je prehľad najdôležitejších charakteristík každého:
- Počas celého obdobia prvého trimestra je dôležité pokračovať v detoxikácii organizmu od všetkých škodlivín a to tak v strave ako aj v kozmetike – respektíve sa takýmto škodlivinám vyhýbať.
- Zároveň treba dopĺňať do tela kyselinu listovú, železo, vápnik, horčík, jód a vitamín D3, z byliniek sú vhodné harmanček, medovka, púpava a žihľava.
- V druhom trimestri je potrebné sa vysporiadať s rizikom tehotenskej cukrovky, strava by preto mala byť s tzv. nízkym glykemickým indexom a pravidelná.
- Veľmi dôležitý je prísun minerálov, konkrétne vápnika, železa a zinku, zabúdať netreba ani na omega 3 mastné kyseliny a vitamíny skupiny B.
- Tretí trimester sa nesie v znamení zásadného vývoja plodu, najmä jeho mozgu a nervovej sústavy, sústreďte sa preto na príjem omega 3 tukov.
- Okrem toho treba pamätať aj na probiotiká, ktoré podporia vaše trávenie, kolagén pre kosti a kožu, dostatok proteínov a horčík pre vás aj pre bábätko.
- Celé toto obdobie je najväčšou zaťažkávajúcou skúškou pre vašu fyzickú aj psychickú kondíciu, sústreďte sa preto aj na dostatok oddychu a spánku.
Šestonedelie ako obdobie regenerácie a doplnenia živín
Po pôrode je vašou najdôležitejšou úlohou pomôcť organizmu k regenerácii a obnove síl, čo zahŕňa aj doplnenie všetkých potrebných živín. Tie sa totiž dostanú do materského mlieka a práve to, čo v ňom bude, ovplyvní vývoj vášho bábätka.
Dôležitá je samozrejme aj starostlivosť o mamičku, na ktorú sa s príchodom bábätka zabúda a všetka starostlivosť je venovaná novorodencovi. Čo je pochopiteľné, keď sa o seba bábätko nemôže samo postarať. Telo aj psychika ženy prešli ale náročným obdobím, ktoré pôrodom nekončí, a preto treba na to nezabúdať.
Absolútne kľúčovým je preto zloženie jedálnička. Ten by mal obsahovať čerstvú zeleninu a ovocie v bio kvalite, najmä ak ide o listovú zeleninu, jahody, maliny, kiwi alebo čerešne. Riadiť sa môžete zoznamom tzv. "dirty dozen" vydávaným EWG (Environmental Working Group), čo je zoznam 12 druhov ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú najviac zvyškov pesticídov, a preto je vhodné ich kupovať v bio kvalite. Typicky ide o plodiny s tenkou šupkou. Dôležité sú aj zdravé tuky, napríklad z kokosového, avokádového, rybieho a olivového oleja. Z mäsa sú najlepšou voľbou vnútornosti, hovädzie a jahňacie.
Veľmi dôležité sú aj ryby s nízkym obsahom ortuti, vývary a probiotické potraviny, napríklad ako jogurt či kefír - ak vaše bábätko toleruje kravskú bielkovinu, prípadne môžete skúsiť kozie alebo ovčie. Pitný režim by mal byť dostatočný aj pre podporu tvorby materského mlieka, ideálne až 15 pohárov čistej vody a k tomu bylinkové čaje. Dostatočný príjem tekutín je naozaj veľmi dôležitý.
Na obdobie po tehotenstve sme mysleli aj my s našou ponukou doplnkov. Pre ženy v tomto období odporúčame predovšetkým multivitamíny, omega-3 mastné kyseliny v podobe olejov, kolagén vo forme prášku a probiotiká. Všetky tieto prípravky sú ideálne na doplnenie potrebných živín a slúžia ako dodatočná podpora k zdravému jedálničku.
Všetko potrebné aj pre novorodencov a bábätká
Ak ide o doplnky výživy, nemysleli sme iba na tehotné alebo na dojčiace ženy, ale aj na novorodencov a bábätká. U nás tak nájdete všetko, čo budú potrebovať.
Výber prípravkov preto zahŕňa nasledovné kategórie:
Vitamíny: Vitamíny, najčastejšie v tekutej podobe kvapiek, ktoré sa veľmi ľahko užívajú, sú pre deti a ich zdravie v prvých mesiacoch a rokoch života dôležité. Z našej ponuky vám dávame do pozornosti najmä dva vitamíny a to vitamín D3 a vitamín K1.
Probiotiká: Ako podpora imunity aj pre celý tráviaci systém a črevnú mikroflóru, probiotiká sú rovnako dôležitým typom látok, ktoré potrebujú deti už od narodenia. U nás ich nájdete vo forme prášku a so špeciálnym zložením, vrátané kolonizačných baktérií.
Omega-3: Pre normálnu činnosť mozgu a nervovej sústavy, podporu imunity, pokožky aj zraku a ako pomoc pre stav kostí a hladinu vápniku, omega-3 kyseliny majú zásadný význam tak pre novorodencov ako aj bábätká. Vyskúšajte našu tekutú formu!
Kozmetika: Okrem produktov určených pre vnútorné použitie u nás nájdete aj tie pre vonkajšie. Pre novorodencov a bábätká ponúkame sprchové gély, telové mlieka, špeciálne bambusové plienky, čistiace utierky ale aj bambucké maslo na kožu.
Prečítajte si ešte naše blogové články od odborníkov, kde sa dozviete podrobnejšie informácie k témam: Strava v tehotenstve, doplnky stravy, vývoj plodu, na čo byť pripravená a oveľa viac.