🔥ZĽAVA až 10% na celú kategóriu Chudnutie! Podrobnosti o akcii nájdete tu.
🚚 Doprava ZADARMO pri nákupe nad 80 €!

4 účinné spôsoby, ako sa rýchlo zbaviť opitosti a na čo si dať pozor

Ak počas večera vypijete príliš veľa alkoholu, určite viete, čo vás môže čakať nasledujúce ráno. Nevoľnosť, bolesť hlavy, sucho v ústach a únava sú jasnými príznakmi toho, že máte poriadnu “opicu”. Každý z týchto príznakov má inú príčinu. Alkohol narúša spánok a ráno vás zanecháva ospalé. Rozširuje cievy, čo môže vyvolať bolesti hlavy. Alkohol tiež dráždi sliznicu žalúdka, čo vedie k nevoľnosti a niekedy aj k hnačke. Opitosti sa snažíme zbaviť prostriedkami, ktoré siahajú od vitamínov až po šťavu z uhoriek. Niektoré však fungujú lepšie ako iné. Tu je niekoľko účinných spôsobov, ktoré môžete vyskúšať.

1. Voda 

Veľký pohár vody môže byť najjednoduchším riešením opitosti. Alkohol vás dehydruje tým, že zvyšuje množstvo moču, ktorý produkujú vaše obličky. Tekutiny tiež strácate, keď sa potíte alebo vraciate po prebdenej noci. Dehydratácia spôsobuje príznaky, ako je sucho v ústach a bolesť hlavy. 

Pokiaľ ste večer pili alkohol, napite sa pred spaním vody. Obmedzíte tak účinky alkoholu ráno, kedy pokračujte v pití vody, aby ste sa udržali hydratovaní. 

TIP: Skúste si dať športový nápoj plný elektrolytov, sodíka, draslíka a ďalších minerálov, ktoré telo potrebuje pri “opici” doplniť. Odporúčame napríklad zmes Pure Hydration, ktorá obsahuje všetky spomínané živiny navyše s vitamínmi a aminokyselinami na podporu bunkovej hydratácie. 

2. Raňajky 

Keď telo odbúrava alkohol, zvyšuje sa hladina kyseliny mliečnej. To spôsobuje pokles hladiny cukru v krvi, čo môže prispieť k opitosti. Raňajky môžu pomôcť hladinu cukru v krvi obnoviť na správnu úroveň a zlepšiť niektoré príznaky “opice”. 

Telo potrebuje výživné potraviny, ktoré obsahujú kvalitné bielkoviny, sacharidy, zdravé tuky a vitamíny, aby sa mohlo zotaviť. 

Zaujímavosť: Potraviny bohaté na aminokyselinu zvanú "cysteín" môžu znížiť množstvo toxickej chemickej látky "acetaldehyd", ktorá vzniká pri metabolizme alkoholu v tele. Cysteín sa nachádza vo väčšine potravín s vysokým obsahom bielkovín, ako je červené mäso, kuracie mäso, vajcia, morčacie mäso, jogurt, syr, slnečnicové semienka a strukoviny - možno práve odtiaľ pochádza myšlienka vyprážané raňajky. 

3. Antioxidanty 

Alkohol spôsobuje oxidačný stres, ktorý vedie k produkcii voľných radikálov v tele. S tým môžu pomôcť antioxidanty, čo sú zlúčeniny, ktoré pomáhajú tieto voľné radikály likvidovať. Konzumácia potravín s vysokým obsahom antioxidantov môže tak pomôcť znížiť negatívne účinky pitia alkoholu. 

Medzi dobré zdroje antioxidantov v strave patria: 

  • bobuľovité ovocie, 

  • čerešne, višne, hrozno, granátové jablká, 

  • zelenina ako mrkva, špenát, 

  • zázvor, 

  •  horká čokoláda, 

  • orechy a semienka, 

  • zelené a čierne čaje. 

TIP: Vyskúšajte ultra účinný glutatión, kráľa antioxidantov a ďalšie silné antioxidanty, ktoré pomôžu znížiť oxidačný stres v tele. 

4. Vitamíny a minerály pri opici 

  • Vitamíny skupiny B - Alkohol vyčerpáva z tela množstvo živín, ale najmä vitamíny skupiny B, ktoré sú rozpustné vo vode (takže sa vyplavujú zvýšeným močením spôsobeným pitím). Vyskúšajte kvalitný B-komplex, ktorý sa maximálne vstrebe v tele a doplní zásoby. 

  • Zinok - Odbúravanie alkoholu je závislé aj od zinku. Použitie zinku pomôže telu zotaviť sa z vyčerpania a podporí imunitu. 

  • Horčík - Pri metabolizme alkoholu v tele dochádza aj k zvýšenej strate horčíka. Doplnením tohto dôležitého minerálu si môžete pomôcť pri zotavení sa z opitosti. Zásadné je načasovanie – ráno už je totiž neskoro. Ideálne je užiť horčík ešte pred spaním. 

  • Vitamín C – Ide o antioxidant, ktorý pomôže podporiť prirodzenú obranyschopnosť tela proti voľným radikálom spôsobených po nadmernom požití alkoholu. 

Na čo si dať pozor 

1. “Vyrovnanie hladinky” 

Starý trik odporúča dať si ráno ďalší pohárik, aby ste "vyrovnali hladinu". Neexistujú žiadne solídne vedecké štúdie, ktoré by hodnotili, či to funguje. Pretože príznaky opitosti sú dôsledkom odbúravania alkoholu v tele, teória tohto triku spočíva v tom, že opätovným pitím alkoholu tieto príznaky zmiernime. 

Nakoniec ale aj tak príde moment, keď alkohol prestanete piť, jeho hladina v krvi klesne na nulu a príznaky opitosti sa vrátia. Dalo by sa teda povedať, že týmto spôsobom príznaky “opice” iba odďaľujeme. 

2. Káva 

Ak pijete kávu, pravdepodobne veríte v silu svojej rannej šálky. Ale ak ide o opitosť, káva nie je práve na mieste. Pitie kávy môže v skutočnosti spomaliť proces rehydratácie. Káva je rovnako ako alkohol aj diuretikum, ktoré vás núti viac močiť – čo znamená, že vám príliš nepomôže doplniť vyčerpané zásoby. 

Kofeín obsiahnutý v káve nemusí byť šetrný ani k vašim bolestiam hlavy pri “opici”. Zužuje totiž cievy a zvyšuje krvný tlak, čo môže zosilniť nepríjemné búšenie vo vnútri hlavy. Kofeínom docielite maximálne povzbudenie, dočasné dávky energie a zvýšenie bdelosti, ale neznížite ním opitosť. 

Samozrejme, ak ste zvyknutí si dávať rannú kávu a vynecháte ju, potom riskujete abstinenčnú bolesť hlavy spôsobenú kofeínom. Ak je teda káva súčasťou vašej obvyklej rutiny, dajte si malú šálku, ale nepreháňajte to :) 

 

Najlepšie by bolo však sa “opici” vyvarovať primeraným pitím alkoholu. Raz za čas sa ale samozrejme nič nestane a vy teraz máte plné vrecko zbraní, ako proti “opici” bojovať :)