🔥ZĽAVA až 10% na celú kategóriu Chudnutie! Podrobnosti o akcii nájdete tu.
🚚 Doprava ZADARMO pri nákupe nad 80 €!

Ako súvisí lymfatický systém s chudnutím?

Väčšina z nás už niekedy o lymfatickom systéme počula, ale kto skutočne vie, čo všetko táto sústava riadi?

V článku sa dozviete:

  • Čo je to lymfatický systém a aká je jeho funkcia
  • Ako lymfa súvisí s chudnutím a detoxikáciou
  • Tipy, ako lymfu rozpohybovať

Lymfatický systém

Lymfa (miazga) je číra tekutina, ktorá preteká lymfatickými cievami v tele. Stojí na pomedzí niekoľkých telesných sústav a spolupracuje s vylučovaním, cievnym systémom, imunitou aj trávením.

Miazgový systém sa rozbieha do celého tela a v priebehu jeho drobných cievok tesne pod povrchom kože sa nachádzajú lymfatické uzliny (miazgové uzliny), ktoré fungujú ako kontrolné stanice. Tento prepracovaný, a často zabúdaný systém, z tela odstraňuje toxíny, mŕtve bunky, vírusy aj iné patogény, čím nás udržuje v bezpečí. Do lymfatického systému patrí aj týmus, pečeň, mandle, kostná dreň a slezina.

Funkcia lymfatického systému


Tento záhadný systém, ktorý v tele plní množstvo dôležitých funkcií:

  • Transport živín: Lymfa je prepojená s metabolizmom tukov, pretože práve cez lymfu sa prijaté tuky dostávajú do krvi a potom do pečene.
  • Detoxikácia organizmu: V lymfatických uzlinách dochádza k filtrácii lymfy, ktorá cez ne prúdi. V týchto drobných uzlíkoch sa zachytávajú patogény, s ktorými si potom hravo poradí imunitný systém (prípadne povolá do akcie ďalšiu pomoc).
  • Transport tekutín z periférie späť k srdcu: Lymfa vzniká filtráciou krvnej plazmy v periférnych tkanivách (napríklad noha). Cez lymfatický systém sa vracia späť do tela, k srdcu a tesne pred ním sa opäť stáva súčasťou krvi. Týmto spôsobom z periférie odvádza odpadové produkty metabolizmu, a tak prirodzene v tele udržuje zdravé prostredie a acidobázickú rovnováhu.
  • Imunitné funkcie: Vďaka lymfatickému systému sa imunitné bunky dostávajú na miesto, kde sú práve potrebné. Lymfatické uzliny sú miestom, kde vznikajú niektoré bunky imunitného systému, a kde sa zároveň ukladajú pamäťové bunky imunity, ktoré nastupujú do boja, pokiaľ sa s ohrozením stretávame znova.

Čo znamenajú zväčšené uzliny? Keď sa v lymfatických uzlinách niečo deje, môžu začervenať, zväčšiť sa a byť teplejšie. Netreba sa hneď desiť. K zväčšeniu uzlín môže dochádzať vplyvom hromadenia bielych krviniek v lymfatických uzlinách, ktoré sa snažia zničiť patogény. Lymfatická uzlina sa môže zväčšiť aj po škrabnutí pri holení nôh alebo zádere okolo nechtu. Dlhodobo zväčšené uzliny však vždy konzultujte s lekárom.

Ako rozprúdiť lymfu?


Rozpohybovať lymfu potrebujeme, ak sa chceme detoxikovať, snažíme sa schudnúť, alebo by sme chceli mať krajšiu pokožku (nielen) nôh. Keď totiž lymfa neprúdi, ľahko to ovplyvní pružnosť pokožky, krásu pleti (akné), ale aj celkovú kondíciu obranyschopnosti a vylučovania. Aj preto podpora lymfy patrí aj k detoxikácii a chudnutiu.

 

  1. Bez vody to nepôjde: aby telo mohlo detoxikovať a rozpohybovať lymfu v tele, potrebuje dostatok vody, ideálne čistej a neperlivej. Zaradiť môžete aj bylinkové čaje na podporu lymfy alebo bylinné tinktúry, ale bez čistej vody lymfa prúdiť lepšie nebude, nech si zaobstaráte najlepšie produkty.
  2. Lymfatická masáž alebo domáca masáž v sprche, olejové zmesi z rastlinného oleja a kvalitného éterického oleja z pomaranča, ktorý podporuje lymfatický systém (do 10 ml oleja, 3-5 kvapiek kvalitného EO pomaranča)
  3. Pravidelný pohyb: pracujúce svaly vytvoria mikropumpu, ktorá popoháňa cirkuláciu v cievach. Vyrazte na svižnú prechádzku, zvezte sa na rotopede - zapojte nohy, z ktorých sa všeobecne krv aj lymfa vracia náročnejšie.
  4. Zaraďte antioxidanty: Ochrana pred oxidačným stresom sa hodí. Keď telo detoxikuje alebo sa zbavuje prebytočných kíl, vyplavuje sa mnoho látok, s ktorými má systém veľa práce.
  5. Krása, voľnosť a výživa: Sem patrí nielen kvalitná výživa pokožky, ale aj nosenie voľnejšieho oblečenia. Keď si vezmete veľmi tesné legíny, alebo náš hrudník zareže podprsenka, narúšame prúdenie lymfy. Oživenie mikrocirkulácie v nohách môže napríklad olej s korením, čili a kávou.
  6. Dychové cvičenia: Fungujú podobne ako pohyb. Pomáhajú pomocou zmien tlaku v hrudníku a bruchu cirkuláciu lymfy. Cvičenie dychovej vlny odporúčajú aj špecialisti v lymfologických ordináciách, kde sa špecializujú na poruchy lymfatického systému.


PRAKTICKÝ TIP: Niekoľkokrát denne zdvihnite ruky nad hlavu aspoň na 30 sekúnd. Naše babičky predtým pracovali s rukami nad hlavou oveľa častejšie (trhanie ovocia, vešanie bielizne), čím každodenne podporovali návrat lymfy z rúk späť do tela. Dnes ruky nad hlavu zdvíhame málokedy. Tým má tendenciu lymfa prúdiť pomalšie, čo zhoršuje jej celkovú funkciu a zvyšuje riziko mnohých ochorení.

O lymfatický systém sa potrebujeme starať dlhodobo. Jednorazové očisty mu síce odľahčia, ale lymfa sa tvorí každý deň, a preto sa pokúsme o drobné kroky, ktoré zvládneme udržať dlhodobo. Odmenou nám bude viac energie, radosť zo života, krásna pleť a prirodzená obranyschopnosť.