Aromaterapia: cesta k lepšej fyzickej a psychickej pohode
Vydajte sa s nami na voňavú cestu aromaterapie, ktorá už dávno nie je záležitosťou alternatívne založených žien, a doprajte si prírodný spôsob, ako podporiť dobrú náladu a uľaviť si od mnohých neduhov.
V článku sa dozviete:
- Ako poznať skutočne kvalitný éterický olej?
- Spôsoby, ktorými môžete aromaterapiu využiť u vás doma
- Ako aromaterapiu používať bezpečne?
- Ako vybrať správnu vôňu?
- Čo o aromaterapii hovoria odborné vedecké štúdie?
Aromaterapia nie sú len malé olejčeky, ktoré parádne prevoňajú váš domov. V kvalitných éterických olejoch máme oveľa väčší poklad! Za kúzelnou vôňou sa skrývajú prírodné chemické látky, ktoré môžu pomôcť s rôznymi neduhmi. Vedecké štúdie dokazujú efekt jednotlivých olejov, a preto už aromalampa alebo difuzér dávno nie sú len ženskými bytovými doplnkami. Viete, ako esenciálne oleje účinkujú, na čo si dať pozor, a ktoré zaobstarať do svojej aromaterapeutickej lekárničky?
Aromaterapia – v histórii aj vo svete
Dnešná spoločnosť chápe aromaterapiu ako alternatívnu liečebnú techniku, ktorá má blízko k relaxácii, masážam a wellness procedúram. Účinky olejov si však cenili už v starovekom Egypte a vo Francúzsku sa aromaterapia bežne študuje na lekárskych fakultách. Ostatne, benefity esenciálnych olejov už niekoľko rokov preukazujú aj odborné vedecké štúdie.
1. Ako používať éterické oleje doma?
Oleje môžeme používať mnohými spôsobmi a podľa toho sa líši ich mechanizmus účinkov. Pre komplexný efekt sa používajú synergie (kombinácia) jednotlivých olejov, ktoré sa vzájomne podporujú alebo dopĺňajú.
- Inhalácia a očista priestoru
Najznámejší spôsob použitia presne vystihuje preklad slova aromaterapia = liečba vôní. Pár kvapiek obľúbeného oleja do aromalampy či difuzéra, pohodová knižka a dobrý čaj. Týmto spôsobom si doprajeme aromaterapiu v podobe difúzie, ktorá je príjemná, nenáročná a nádherne prevonia byt. Mnoho olejov má potvrdenú antimikrobiálnu aktivitu a vie si poradiť s poletujúcimi votrelcami v priestore. Inhalujte 30-60 minút a potom telu doprajte podobne dlhú pauzu. Je to bezpečnejší a efektívnejší spôsob ako nepretržité používanie.
Keby sme chceli zacieliť na konkrétne účinky jednotlivých olejov, lepšie nám zafunguje aktívna inhalácia, pri ktorej sa nadychujeme vône priamo z fľaštičky po dobu približne 10 sekúnd. Je to praktická a rýchla pomoc na cesty, deťom do školy, do nemocnice alebo do práce.
- Aromaterapeutická masáž
Pohladenie všetkých zmyslov prepája príjemnú vôňu a príjemné uvoľnenie svalov. Ak sa chystáme na masáž v domácom prostredí, potrebujeme nielen éterický olej, ale aj nosič. Tým môže byť rastlinný za studena lisovaný olej (mandľový, sezamový, marhuľový, olivový, kokosový), do ktorého si nakvapkáme vybraný éterický olej vo vhodnej koncentrácii. Priama aplikácia neriedeného oleja na kožu je nielen nevhodná, ale aj nebezpečná. Výsledkom môžu byť nepekné popáleniny alebo fototoxické reakcie.
- Relaxačný kúpeľ
Večerný voňavý relax si ľahko doprajete priamo u vás v kúpeľni. Do vane sa môžete ponoriť celí, a pokiaľ vaňu nemáte, určite oceníte aj aromaterapeutický kúpeľ nôh. Tá uľaví po celom dni státia v práci, dlhom výlete aj pri problémoch so studenými končatinami. Platia však rovnaké pravidlá. Nikdy si nekvapkáme do kúpeľa olej neriedený. Éterické oleje sa rozpúšťajú v tukoch, preto do vane potrebujeme okrem éterického oleja pridať opäť rastlinný olej. V základovom oleji rozmiešajte 5-20 kvapiek éterického oleja, vlejte do vody a v horúcej vani si odpočiňte pokojne 20-30 voňavých minútach. Pozor dajte na výber konkrétneho oleja. Napríklad klinčeky, škorica, tymián síce lákajú svojou hrejivosťou, ale aj pri menšom množstve môžu byť pre pokožku veľmi dráždivé.
- Tvorba parfumov a domácej kozmetiky
Miešanie svojho originálneho parfumu je skvelý relax. Prebúdza zmysly, intuíciu a kreativitu. Aromaterapeuti dokonca vedia namiešať aj parfum so zámerom. Esenciálne oleje využijete pri miešaní domácich krémov, šampónov aj balzamov na pery.
- Vnútorné použitie
Éterické oleje nie sú vhodné na vnútorné použitie, hoci niektoré spoločnosti to propagujú. Kvalitné oleje sú vysoko koncentrované látky, ktoré sú aj stonásobne silnejšie ako usušená bylina. Chemickou povahou môžu v čistej forme spôsobiť poleptanie slizníc, alergické reakcie, otravy, poruchy zažívania či zhoršenie existujúcich ťažkostí. Nepomôže ani odporúčané riedenie vo vode, pretože oleje vo vode nie sú rozpustné. Niektoré oleje (rovnako ako rastliny) sú jedovaté a ich použitie by malo byť v rukách odborného aromaterapeuta.
TIP: Nechce sa vám riešiť koncentrácia a nosiče? Siahnite po prírodných kúpeľových soliach s éterickými olejmi.
2. Ako funguje aromaterapia?
Éterický olej obsahuje chemické zlúčeniny (monoterpény, triterpény, seskviterpény, aldehydy, ketóny, a i), ktorým súhrnne hovoríme chemotypy. Tieto prírodné látky sa cez nos dostávajú na sliznice, kde sa rovnako ako napríklad liečivá viažu na receptory, enzýmy, peptídy a dostávajú sa do krvného obehu. Cievnym systémom potom priamo do miest, kde pôsobia na bunkovej úrovni. Vedia aktivovať, prerušiť kontakt bunky s okolím, deaktivovať – priamo teda ovplyvňujú deje v našom tele. Preto oleje nie sú iba príjemným potešením duše, a preto je dôležité postrážiť si ich kvalitu.
Aromaterapia funguje aj na psychickej úrovni. Esenciálne oleje sú prchavé látky, ktoré môžeme registrovať čuchovým orgánom. Tento vnem si mozog preberie po svojom, a preto sú psychologické efekty subjektívne. Niektorým ľuďom jeden olej vonia, iným sa z neho robí nevoľno. Rovnako vám nemusí jeden olej voňať navždy, čo neznamená, že sa s olejom stalo čokoľvek zlé. Čuchové centrum v mozgu je úzko prepojené s emocionálnou oblasťou mozgu, našimi zážitkami a spomienkami. Aromaterapeutický efekt na psychiku sa teda odvíja u každého z nás inak.
Kvalita je zásadná - Nie je olej ako olej
Pre aromaterapiu nepoužívame kadejaký voňavý olejček, ale 100% prírodný (esenciálny) éterický olej. Ten sa získava z rastlín rôznymi spôsobmi (destilácia, extrakcia CO2, …). Rôzne rastliny sú inak nákladné na spracovanie aj samotnú výťažnosť, čo vysvetľuje finálny rozdiel v cene medzi jednotlivými druhmi olejov.
V obchode často stretávame 'vonný olej' za pár desiatok korún. Po preskúmaní zloženia zistíme, že sa jedná o syntetickú záležitosť, ktorou s voňavou bulharskou ružou nemala nikdy nič spoločné a chýba mu pestrá paleta chemotypov, ktorú by sme našli pri prírodnom oleji. Syntetické oleje sú vyrobené z látok, ktoré sa v prírode nevyskytujú, a sú chemicky vyrobené v laboratóriu. Niekedy navyše obsahujú klasickú parfumáciu (Parfum v zložení). Pod týmto luxusným označením sa skrývajú napríklad ropné deriváty a s tradičnou aromaterapiou nemajú nič spoločné.
TIP: Kvapkate si voňavé olejčeky do práčky, aby ste prevoňali bielizeň? Skontrolujte zloženie... Parfumácia môže pokožku iritovať a narúšať činnosť hormonálneho systému.
Obľúbené oleje a potvrdené účinky vedeckými štúdiami:
- Citrusové plody
Šťavnaté a energické pomaranče, bigarádie, svieži citrón a jemná mandarínka? To sú oleje na dobrú náladu! Sú ako hrejivý dotyk niekoho blízkeho, čo potvrdzuje aj štúdia z roku 2020, podľa ktorej inhalácia esenciálneho oleja z pomaranča zvyšuje hladinu oxytocínu. Pomaranč sa osvedčil aj pri pôrode, keď ženám celkovo zlepšuje náladu a emocionálnu náročnosť. Pozitívny efekt na našu náladu pomaranč má cez ovplyvnenie koenzýmov NADPH a produkciu oxidu dusnatého v mozgu.
Možno ste nevedeli, že svieži bergamot patrí k rodine citrusov. Citrónová vôňa vás poteší v aromalampe aj pri výrobe parfumu, pretože vie zafixovať výslednú vôňu. Pomôže ale aj v boji s nepriateľskými patogénmi.
- Kvetové vône
Jazmín, ruža, neroli, geranium sú luxusné a drahé oleje, pretože pôvodné rastliny majú nízku výťažnosť. Na výrobu 1 litra éterického oleja je potrebných až niekoľko ton kvetov. Jazmín ocenia nastávajúce mamičky, ktoré ho môžu pridať do výbavičky na pôrod. Efektívne znižuje bolesti počas prvej doby pôrodnej, čo preukázala nejedna odborná štúdia. Jazmín je navyše meditačným a duchovným olejom, takže podporuje celkové pôrodné flow a ladenie ženy na jej telo a rodiace sa bábätko. Ruže a geranium zase využijete (okrem nezabudnuteľného parfumu) pri bolestivej menštruácii a hormonálnej nerovnováhe.
- Oleje proti bacilom
Snáď najčastejšie využívaná oblasť aromaterapie je boj proti nepriateľom nášho imunitného systému. Niektoré látky v olejoch zastavujú množenie patogénu v organizme, iné oleje záškodníkov rovno zahubia porušením obalu alebo zmenou vo vnútornom prostredí nepriateľských buniek. Štúdie skúmajú éterické oleje pre ich fungicídnu, antibakteriálnu a antivirotickú aktivitu.
Výskum tejto oblasti prebieha neuveriteľnou rýchlosťou aj vzhľadom na riziko antibiotickej rezistencie, na ktorú opakovane varuje AVČR i WHO.
Medzi hlavné oleje tejto skupiny patria eukalyptus (radiatá, globulus), klinčeky, tymian, šalvia a tea tree. O antimikrobiálnych účinkoch jednotlivých olejov si môžete prečítať rozsiahlu štúdiu v angličtine. Sú to veľmi silné oleje, a preto ich používajte s veľkou opatrnosťou.
- Relaxačné a upokojujúce oleje
Zle spíte? Doprajte si pred spaním voňavý rituál a siahnite po levandule alebo harmančeku. Levanduľový olej testoval rad vedcov u zdravých ľudí i pacientov s najrôznejšími chorobami. Jemná a upokojujúca vôňa vytvorí relaxačnú atmosféru a vy budete spať ako bábätko.
Podľa tejto štúdie má levanduľa svoje miesto aj ako nefarmakologická pomoc pri bolestivej menštruácii, po operáciách aj pri bolestiach pohybového aparátu.
TIP: Nebojte sa medzi sebou jednotlivé oleje miešať a vytvoriť si jedinečnú synergiu. Pomaranč s levanduľou, eukalyptus s klinčekmi, neroli s jazmínom. V lete vyskúšajte chladivú mätu a levanduľu, proti komárom bergamot s citronellou, na Vianoce škoricové listy a borovicu. Fantázii sa medze nekladú!
- Aromaterapia u detí
Správne zvolené olejčeky môžu harmonizovať detskú psychiku a byť dobrými pomocníkmi v chladnejšej časti roka, kedy v kolektívoch vyčíňajú bacily. Vedci ale tiež zistili, že inhalácia levanduľového oleja pomáha deťom lepšie zvládnuť návštevu a ošetrenie u zubára.
Niektoré oleje sú však pre deti do 10 rokov úplne nevhodné. U malých detí do 3 mesiacov by sme sa mali olejom vyhnúť radšej úplne. Konkrétne sa bezpečnosťou éterických olejov zaoberá veľká kniha vedca a terapeuta Roberta Tisseranda a Rodneyho Younga Essential Oil Safety.
3. Ako používať esenciálne oleje bezpečne?
Z vyššie popísaných dôvodov je bezpečnosť zásadná. Olejčeky nielen voňajú, ale majú aj priame účinky na naše telo. Neplatí, že ak nepomôžu, tak tiež neublížia.
Zhrňme si zásady:
- Neaplikujte oleje priamo na kožu v neriedenom stave.
- Oleje neužívajte vnútorne.
- Strážte si kvalitu olejov a zloženia.
- Nekvapkajte oleje do uší, ani do očí.
- Nepreháňajte to s koncentráciou olejov. Viac o vhodných koncentráciách nájdete tu.
- Po aplikácii citrusových olejov pozor na fototoxicitu (pobyt na slniečku), ktorá môže spôsobiť začervenanie pokožky.
- Využitie aromaterapie u detí je veľkou kapitolou, buďte opatrní a u detí uprednostnite kvalitné a jemnejšie hydroláty, prípadne výber olejov konzultujte s odborníkom.
V akej koncentrácii oleja používať?
Zvoliť správnu koncentráciu oleja je základ. Zatiaľ čo pre parfumy použijeme koncentrácie vyššie, pre masáže aj do aromalampy a difuzéra stačí menej. Koľko kvapiek použiť do aromalampy alebo difuzéra? Potrebujeme zvážiť intenzitu oleja, veľkosť miestnosti, množstvo vody v difuzéri aj našu citlivosť. Odporúčame začať menším množstvom a prípadne kvapky pridávať.
Všeobecne podľa Tisserauda platia tieto koncentrácie.
Telové oleje |
1-3 % |
Kúpele |
2-4 % |
Pleťová kozmetika, deodoranty |
0,2-1,5 % |
Parfumky, roll-on parfumy |
3-10 % |
Aromalampa |
3-5 kvapiek/100 ml |
Aromaterapia je príjemný spôsob alternatívnej medicíny, ktorý sa v zahraničí môže študovať na vysokej škole. Okrem pozitívneho vplyvu na našu psychickú pohodu účinkuje aj na fyzickej úrovni a vie ovplyvniť niektoré fyziologické deje v organizme. Účinky priamo závisia od kvality oleja, jeho zložení, spracovaní rastliny (BIO) i bezpečnosti pri používaní. U detí si na výbere oleja dávame záležať a dodržujeme bezpečné množstvo, prípadne radšej volíme jemnejšie kvetové vody, ktoré môžeme použiť pokojne rovno do difuzéra.
Autor článku: Mgr. Alžběta Motlová