Autoimunita pohľadom funkčnej medicíny – 10 tipov Evy Hájkovej
Autoimunitné ochorenie (AO) je deštrukcia vlastných tkanív. Je to stav, kedy sa imunitný systém z určitých dôvodov „zahltí“. Myslí si, že zdravé tkanivá tela sú „nebezpeční útočníci“ a je potrebné ich napadnúť a zničiť. AO začínajú byť veľmi rozšírené, dokonca aj rozšírenejšie ako onkologické ochorenia. V dnešnej dobe je oficiálne pomenovaných cez 80 autoimunitných ochorení. Veľa jedincov však ani nevie, že nejakou formou autoimunity trpí.
Ako lieči autoimunitné ochorenie bežná medicína?
Cieľom konvenčnej medicíny v liečbe AO je potlačenie symptómov choroby tým, že sa imunosupresívnymi a protizápalovými liekmi utlmí funkcia imunitného systému. Lieky jednoducho oslabia imunitný systém a pacient vo väčšine prípadov skončí tak, že dlhodobo užíva medikamenty Nikto však nezisťuje, ani nerieši, pravú príčinu ochorenia.
Aký je pohľad funkčnej medicíny na autoimunitu?
Z pohľadu špecialistov funkčnej medicíny sa zameriavame na hlavné príčiny vzniku ochorenia.
Sústredíme sa na tieto súvisiace piliere:
- Genetická predispozícia (čo ale neznamená, že napríklad matka s Crohnom bude mať deti, ktoré Crohnovu chorobu zdedia!).
- Environmentálne spúšťače: Na tieto enviromentálne spúšťače a ich kombinácie je v praxi ťažké spoznať. Môže ísť o baktérie, vírusy, parazity, toxické látky z kozmetiky, hygienických a čistiacich prostriedkov, ťažké kovy, nadužívanie liekov), ale aj o vplyv životného štýlu a psychiky (stres, traumy, významné životné udalosti). Uvedené spúšťače kompromitujú črevný mikrobióm a dochádza k nerovnováhe mikrobioty. Zásadný je tiež kumulatívny efekt najrôznejších toxických látok v prenatálnom období z matkinho organizmu, ktorý môže spôsobiť, že sa deti narodia s autoimunitnými poruchami. Ich imunitný systém je už v rannom veku tak prehltený, že sa AO spustí s nečakanou rýchlosťou.
- Črevná disbióza, čiže nerovnováha medzi patogénnymi a esenciálnymi baktériami črevného prostredia, ktoré hrajú významnú úlohu nielen v regulácii imunitnej homeostázy. Dnes už vieme, že na črevné baktérie má obrovský vplyv nielen to, čo prechádza priamo gastrointestinálnym traktom. Vzniknutá disbióza totiž vedie k zvýšenej priepustnosti čreva.
- Zvýšená priepustnosť čriev: Sliznica čreva tvorí jedna vrstva buniek, ktoré medzi sebou majú tesné spoje (predstavte si ich ako pavučinu). Skrze tieto spoje sa do krvného riečišťa dostávajú živiny, ktoré sú zväčšia časti absorbované v tenkom čreve. Zvýšená priepustnosť čreva (leaky gut syndróm) je stav, kedy sa tieto tesné spoje začínajú rozostupovať a do krvi sa dostávajú oveľa väčšie molekuly. Tieto látky ale nemajú v krvi čo robiť a imunitný systém na ne začne reagovať. Tzv. „leaky gut“ overujeme pomocou testov, kde je jedným (ale nie jediným a úplne spoľahlivým) ukazovateľom hladina zonulínu. Jedná sa o bielkovinu regulujúcu tesné spoje v čreve. Keď je jej hladina zvýšená, ešte to nemusí znamenať, že daný jedinec trpí na „leaky gut“. Ďalšou meranou látkou je butyrát, respektíve počet baktérií, produkujúcich butyrát. Pokiaľ je ich málo, a zároveň vidíme zvýšený zonulín, potom je vysokápravdepodobnosť syndrómu priepustného čreva. Ďalším spoľahlivým testom je tzv. LAMA test, čo je absorpčný test nemetabolizovanými cukrami (z moču/krvi na odporúčanie vášho gastroenterológa, v ČR v prípade na podozrenie na celiakiu).
- Systémová reakcia imunitného systému – všetky vyššie uvedené body zahltia náš imunitný systém natoľko, že sa zvýši množstvo protilátok a naše telo začína napádať vlastné tkanivá (napríklad alopécia, kedy vypadávajú vlasy, obočie, riasy; Hashimoto, kedy imunita ničí vlastnú štítnu žľazu; roztrúsená skleróza , kedy imunita napáda nervový systém;
A kombinácia týchto piatich pilierov prispieva k prejaveniu autoimunitného ochorenia.
Univerzálny návod nie je: ide o komplexnosť
Tu musím upozorniť, že neexistuje jeden jediný „recept“ pre všetkých a treba veľmi personalizovať! Dám príklad – dnes veľmi populárny autoimunitný protokol (AIP) je síce fajn, ale aj ten je potrebné personalizovať, pretože „len“ úprava stravovacích návykov vás bohužiaľ nezachráni, a treba ísť oveľa, oveľa viac do hĺbky.
Čo môžete urobiť sami? Pozrite sa na svoj príbeh komplexne
Dám vám niekoľko tipov, na ktoré sa môžete zamerať. Rozhodne však pri riešení ťažkostí odporúčam spoluprácu so skúseným terapeutom voblasti funkčnej medicíny či naturopatie, ktorý rozumie tejto problematike a jej komplexnosti.
1. Vytvorte si časovú os vášho života
Na časovú linku skúste zaznamenať možné environmentálne a psychické záťaže, od prenatálneho obdobia, cez škôlku, školu, pracovné prostredie, až po súčasnosť. Aké medikamenty ste užívali? Aké boli operácie, choroby, traumy?
Túto časovú os môžete prezentovať aj svojmu ošetrujúcemu lekárovi, čo napomôže tomu, že nemusíte story vášho života opakovať všetkým ošetrujúcim lekárom či terapeutom. Je veľmi pravdepodobné, že už pri tomto „cvičení“ identifikujete určité súvislosti.
2. Eliminujte najčastejšie potravinové alergény
Vyraďte iritanty, akými sú glutén (lepok), kazeín, laktóza, priemyselne spracované cukry, škroby a všetky priemyselne spracované potraviny. Vyraďte alkohol. Niektorým ľuďom veľmi prospeje aj vyradenie kávy na určitú dobu. Tu prípadne ešte odporúčam MRT test, ktorý netestuje diskutabilné IgG a IgG4, ale zápalové cytokíny. Oveľa viac vypovedá o tom, ako vaše lymfocyty reagujú na bielkoviny určité potraviny. Už len eliminácia určitých potravín môže veľmi pomôcť so symptómami. Sama o sebe ale nerieši komplexne AO
3. Infekcia
Určite sa otestujte na možné infekcie, predovšetkým na borélie, EBV, chlamýdie a pod.
4. Ťažké kovy
Pokiaľ máte podozrenie a z vašej časovej osi vychádza možná záťaž ťažkými kovmi, nechajte sa otestovať – vhodná je kombinácia moč, krv, vlasy.
5. Zamerajte sa na črevá
Tu je to veľmi individuálne a záleží, čoho je v črevách nadbytok a čo naopak chýba. Môže sa okrem zvýšenej priepustnosti čreva jednať o disbiózu, premnoženie parazitov, najrôznejších plesní, viac baktérií produkujúcich histamín, málo laktobacilov či bifidobaktérií, zlé pH a pod.
6. Funkčná suplementácia: Nutrienty a deficity
Pracujte so svojim terapeutom na identifikácii možných deficitov. U AO pozorujem predovšetkým deficit vitamínu D3 sK2, vitamíny skupiny B, horčík, vitamín C, omega 3, N acetylcysteín, glutatión, zinok…
7. Antioxidanty a byliny
Zamerajte sa na byliny a potraviny s protizápalovými a antioxidačnými účinkami, ako sú: kurkumín, zázvor, zelený čaj, rozmarín, kadidlovník, oregano a ďalšie.
8. Ekodrogéria, kozmetika, mikroplasty
Zamerajte sa na netoxickú domácnosť život všeobecne – zbavte sa konvenčných čistiacich prípravkov, kozmetiky, hygienických potrieb a nahraďte ich netoxickými, nezaťažujúcimi vaše telo. Vyraďte plasty! Ftaláty sú nielen hormonálnymi disruptormi, ale štúdie navyše ukazujú, že s veľkou pravdepodobnosťou narúšajú aj kognitívne funkcie, konkrétne znižujú IQ.
Extrémne tetovanie kože môže mať tiež vplyv na váš imunitný systém.
9. Čistá voda
Pite filtrovanú vodu, ak pijete kohútikovú
10. Spánok a relaxácia
Zamerajte sa na kvalitný spánok, hlboké dýchanie, relaxáciu, pravidelný pohyb (nemusíte behať maratóny…) a vyriešte si „toxické vzťahy“, ktoré vám spôsobujú stres a na váš imunitný systém majú veľký vplyv.
TIP: Čítali ste už náš praktický článok, ako zlepšiť spánok?
Týchto 10 bodov by sme mohli ďalej detailne rozpísať, každopádne pre každého by body mali iné
znenie a toto je už na personálny prístup. Len čo sa týka stravy, niekomu bude vyhovovať AIP, ale
niekomu napríklad Wahls protokol, nízkosacharidová strava, strava zahŕňajúca pôsty či rastlinná
strava. Nad čím môžete mať kontrolu, kontrolujte, obmedzte alebo úplne eliminujte.
Nech ste zdraví �� Eva
Autor článku: Mgr. Eva Hájková, MPH, MBA