🔥ZĽAVA až 10% na celú kategóriu Chudnutie! Podrobnosti o akcii nájdete tu.
🚚 Doprava ZADARMO pri nákupe nad 80 €!

O vďačnosti

Čo je to vlastne vďačnosť? Vďačnosť je emócia. Emócia je energia, je to (radar cítiť a tým pádom vedieť rozlišovať, či je to pre nás dobré alebo nie.

Vďačnosť je emócia, ktorá má veľkú pozitívnu vibráciu, rovnako ako láska.

Ak práve pociťujeme nervozitu, úzkosť alebo napätie je najľahším spôsobom, akým sa môžeme zase začať cítiť lepšie, spomenúť si na niečo dobré, niečo čo trebárs radi robíme, čo nám pomôže zlepšiť náladu. To nám pomôže prekonať stres a trápenie a zároveň si vytvoriť väčšiu psychickú odolnosť.

Je dokázané, že vo chvíli, keď začneme myslieť na to, za čo sme vďační, náš mozog uvoľní do tela hormón šťastia. Čím viac totiž zameriame svoju pozornosť na pozitívne emócie, tým viac porastie a tým menej priestoru zostane na to, čo sa nám nepáči.

Vďačnosť zvyšuje duševnú silu a zároveň zvyšuje pocit šťastia a znižuje negatívne emócie ako napr. závisť, strach, ľútosť, smútok, frustrácia.

Spomeňme si jednoducho na nejakú vec, za ktorú sme vďační a plne si ju precíťme. Občas sú to banality, ale práve tie banality, čiže maličkosti, ktoré sú pre mnohých z nás samozrejmosťou (napr. ako: som zdravá, mám dve ruky, dve nohy, môžem sa prechádzať vonku v prírode, vidím, počujem, mám strechu nad hlavou, mám čo jesť) sú pre ostatných trebárs ťažko predstaviteľné.

Prečo písať denník vďačnosti?

Vedenie denníka vďačnosti nám pomôže zorganizovať si naše myšlienky, zoradiť si priority, zhodnotiť naše postoje, zastaviť sa a na chvíľu byť sám sebou. Vedieť sa zastaviť je v dnešnej hektickej dobe pre človeka veľmi dôležité.

Ľudia, ktorí si vedú denník vďačnosti sú pozitívnejší, odolnejší, zdravší a emočne vyváženejší.

Pozitívne myšlienky pred spaním Vám pomôžu lepšie zaspať a ráno s vďakou zase radostne vstať.

Ako správne písať denník vďačnosti

Vezmite si do ruky ceruzku a zapisujte si maličkosti, ktoré vám urobili cez deň radosť. Môžu to byť akékoľvek veci, ktoré sa vám počas dňa podarili. Trebárs aj to, že som napríklad ten dnešný deň prežil/a, to je veľakrát veľká vďaka, pokiaľ deň nebol práve pozitívny. Ich zapisovaním venujete oveľa väčšiu pozornosť precíteniu vďačnosti, ako keby sme si to len povedali. Nemusíte písať žiadne básne, stačí si zapísať jednoduché vety.

Pravidelnosť zohráva najdôležitejšiu úlohu vo vedení denníka vďačnosti. Určite si čas každý deň na písanie denníka. Najlepšie buď hneď ráno alebo večer pred spaním. Vytvorte si z písania každodenný rituál tak, aby sa z písania denníka stal návyk.

Ak niektorý deň denník zabudnete napísať nebuďte na seba naštvaní, písanie má byť radosť nie starosť. Skúste si však dať takú osobnú výzvu. Ak zabudnem jeden deň denník napísať, tak musím urobiť nejakú úlohu trebárs ísť si zabehať, nejesť ten deň sladké atď., jednoducho niečo, čo je potrebné, zdravé a čo nerobíte, ale radi by ste začali.