🔥ZĽAVA až 10% na celú kategóriu Chudnutie! Podrobnosti o akcii nájdete tu.
🚚 Doprava ZADARMO pri nákupe nad 80 €!

Probiotická starostlivosť o kožu: zázrak alebo vyhodené peniaze?

V posledných rokoch patrí k najčastejším témam prepojenie črevného mikrobiómu s psychikou, imunitou, mozgovými funkciami i krásou pokožky. Súvislosť medzi črevnou mikrobiotou a ľudskou kožou neunikla kozmetickému priemyslu. Výrobcovia začali do kozmetiky pridávať probiotiká a zákazníkom odvtedy sľubujú, že sa vďaka probiotickým mydlám starajú a rozširujú svoj kožný mikrobióm… A ono je to možno inak.

Čo sa dozviete v dnešnom článku?

  • Čo je mikrobióm?
  • Prečo má probiotická starostlivosť o pleť zásadné medzery?
  • Fungujú probiotické mydlá?
  • Tipy, ako sa starať o kožný mikrobióm.

Čo je mikrobióm?

Mikrobióm je komplexný ekosystém mikroorganizmov, ktorý zahŕňa baktérie, vírusy, huby a ďalšie mikróby, žijúce v rôznych častiach tela, ako sú črevá, koža a ústna dutina. Mikrobiálna rovnováha je zásadná pre správnu funkciu rôznych telových systémov.

Probiotická starostlivosť o pleť: zázrak alebo vyhodené peniaze?

Hoci vplyv črevného mikrobiómu na pokožku je nepopierateľný, efekt probiotickej kozmetiky v starostlivosti o kožný mikrobióm je zahalený radom otázok.

Kde sú slepé miesta?


1. Živé probiotiká


Aby probiotické kmene z krému alebo mydlá mohli skutočné vykonať sľúbený efekt a pomôcť pri akné, ekzému alebo ďalších kožných nepríjemnostiach, musia byť v živom stave a to dostatočne dlhú dobu ešte po aplikácii. Probiotiká sú citlivé mikroorganizmy, a či naozaj zvládnu skladovanie a bežný spôsob manipulácie s kozmetickými produktmi sa ťažko overuje. Zásadnou (nezodpovedanou) otázkou preto je, či sú probiotické kmene v momente použitia kozmetiky skutočne živé a funkčné? Prípadne, ako dlho na pleti potrebujú vydržať, aby vôbec mohli vytvoriť sľubovaný efekt? Na to nemajú odpoveď ani vedecké štúdie.

Pri konvenčnej kozmetike komplikuje túto otázku ešte prítomnosť chemických konzervantov, ktoré cielene pôsobia proti baktériám (a teda aj probiotikám).

2. Krátka doba aplikácie

Najväčšiu kritiku žnú probiotické mydlá práve kvôli krátkej dobe, počas ktorej na koži pôsobia. Bežný spotrebiteľ sa totiž namydlí a penu zmyje, čo rozhodne nepredstavuje čas, ktorý by probiotickému zázraku mohol stačiť na akýkoľvek efekt. Na niektorých produktoch sa dočítame, aby sme nechali 2 minúty pôsobiť. Je to však kvôli probiotikám? Naozaj to funguje? Toto sú otázky, na ktoré nedostávame odpoveď, a ani vedecké zdroje sa v tvrdeniach nezhodujú.

3. Nedostatok informácií

Výskum zloženia kožného mikrobiómu je ešte stále v počiatkoch, a preto odborníci neodporúčajú skúšanie náhodných probiotických kmeňov, ako tomu v kozmetike často býva.

Namiesto probiotík skúste prebiotiká

Alternatívnym prístupom by mohlo byť použitie prebiotík v starostlivosti o pleť. Prebiotiká totiž vyživujú prospešné baktérie, ktoré na pokožke už žijú. Nezavádzajú na kožu nové druhy. S prebiotickou prísadou sa často stretávame pri prírodnej kozmetike.

Bude to inak, než ste si mysleli?

Pleťové probiotiká majú do budúcnosti veľký potenciál. Vedci premýšľajú, že by existovali mikroorganizmy, ktoré by pleti dodávali hydratačné ceramidy alebo ochranu pred slnečným žiarením. V tejto chvíli však odporúčame vyživiť kožný mikrobióm overenou cestou - cez črevo. Vyskúšajte nasledujúce tipy a pridajte k nim kvalitné probiotiká na vnútorné použitie.

Prírodné mydlá alebo probiotické mydlá

Často sa stretávame s názorom, že mydlo vysušuje alebo narúša pH. Bežné mydlo spôsobí mierny výkyv pH, ale pokožka ho veľmi rýchlo vyrovná naspäť. **Pravé mydlo sa na koži rozkladá na mastné kyseliny, ktoré obohacujú kožný film a podporujú ho (namiesto vysušovania - pocit pnutia je len chvíľkový, kým sa pH znovu vyrovná). Vyberte si preto prírodný sprchový gél alebo mydlo bez parfumácií, konzervantov, parabénov a sulfátov.

Oproti rádu probiotickej kozmetike s chemickými dráždivými konzervantmi a parfumáciou s prírodným mydlom naďalej chybajú - jednoducho stavte na prírodu.

Tipy, ako sa starať o mikrobióm kože

  • Minimalizmus. V starostlivosti o pleť stavte na jednoduchosť a nekombinujte príliš veľa účinných látok. Nadmiera aktívnych látok (ako napríklad retinol a vitamín C) môže pleť podráždiť a poškodzovať prirodzenú kožnú bariéru.
  • Vyhnite sa častému používaniu agresívnych čističov na tvár (typicky antibakteriálne alebo anti-akné mydlá), ktoré zásadne narúšajú povrchové pH pokožky. Naopak vyhľadávajte produkty s čistým a prírodným zložením.
  • Nebojte sa mydla. Stavte na prírodné zloženie.
  • UV ochrana pokožky v podobe prírodného opaľovacieho krému.
  • Pozor na stres a nadmerný peeling kože.
  • Hydratácia. Bez pitného režimu to nepôjde.
  • Pri používaní konvenčných upratovacích prostriedkov používajte rukavice a chráňte pokožku rúk.
  • Starajte sa o črevný mikrobióm. Zaraďte jogurt, kimchi, kefíry a fermentované potraviny. Nezabudnite na probiotiká na zlepšenie diverzity črevného mikrobiómu.
  • Vyvážená strava vyživí mikrobióm kože aj mikrobiotu na všetkých slizniciach tela.

Zdroje: