🔥ZĽAVA až 10% na celú kategóriu Chudnutie! Podrobnosti o akcii nájdete tu.
🚚 Doprava ZADARMO pri nákupe nad 80 €!

Sme „v tom“ s Vami – Prievodca tehotenstvom nielen pre tehotné - I. trimester

Tak a je to definitívne potvrdené. Dve malé čiarky na tehotenskom teste a veľký zázrak je na svete! Čakáte bábätko. Ale čo čaká mamičku? Telo ženy prechádza počas tehotenstva zložitými premenami. Poďme sa teda pozrieť, čo sa deje s telom každej nastávajúcej mamičky a čo najlepšieho môže svojmu bábätku dopriať.

Či už sa nachádzate v období plánovania bábätka alebo ste už v očakávaní, pripravili sme si pre vás v spolupráci s našimi odborníkmi päťdielnu sériu užitočných článkov, ktoré vám uľahčia a spríjemnia túto úžasnú a neopakovateľnú etapu vášho života. Postupne sa zameriame na týchto päť období:

Obdobie pred počatím bábätka
Obdobie 1. trimestra
Obdobie 2. trimestra
Obdobie 3. trimestra
Šestonedelie 

Obdobie I. trimestra – Čakáme bábätko a čo teraz?

Tak a je to definitívne potvrdené. Dve malé čiarky na tehotenskom teste a veľký zázrak je na svete! Čakáte bábätko. Ale čo čaká mamičku? Telo ženy prechádza počas tehotenstva zložitými premenami. Poďme sa teda pozrieť, čo sa deje s telom každej nastávajúcej mamičky.

Celé tehotenstvo je jeden veľký emocionálny zážitok, pripomínajúci jazdu na horskej dráhe. Počas deviatich mesiacov prechádza ženské telo výraznými hormonálnymi a metabolickými zmenami, aby dokázalo zabezpečiť čo najpriaznivejšie podmienky pre výživu a vývoj plodu. V tkanivách sa zvyšuje syntéza bielkovín, v krvi sa zvyšuje hladina tukov a cholesterolu. Spotreba horčíka, draslíka, fosforu, železa, vápnika a mnohých ďalších živín je mnohonásobne vyššia ako v akomkoľvek inom období.

A to je presne ten dôvod, prečo môžu byť prvé týždne sprevádzané zvýšenou únavou, výraznou spavosťou, rannou nevoľnosťou, bolesťami močového mechúra pripomínajúce zápal, výtoky, hnačky, nočným behaním na toaletu, ťažkosťami s dýchaním. Nebojte sa! Všetky tieto prejavy sú úplne prirodzené.

Naši odborníci odporúčajú pre prevenciu bolestí močovej trubice preventívne užívať brusnice, v čerstvom i sušenom stave (umyť pod tečúcou vodou z dôvodu obsahu oxidu siričitého a cukru). 

Vývoj bábätka

Od 1. až do 13. týždňa sa tzv. embryo zväčší až 100x. Z embryá sa postupne stáva bábätko s veľkosťou až 6,5 cm a váhe až 45 g.

V tomto období má už naše malé bábätko vytvorený základ pre mozog, chrbticu a nervový systém a prvýkrát môžeme zaznamenať tlkot jeho srdiečka. Postupne sa vyvíjajú všetky orgány, ktoré sú sprvu viditeľné cez jeho tenkú kožu. Na malých prstoch sa vytvárajú odtlačky a žily.

Telo svojim vzrastom začína doháňať veľkosť hlavy, ktorá do tejto doby tvorila ⅓ celkovej veľkosti bábätka.

Obdobie prvého trimestra je kvôli týmto veľmi jemným zmenám a tvorbe nových orgánov a sústav veľmi krehkým obdobím. Žena podstupuje mnoho lekárskych vyšetrení a uisťuje sa, či je všetko s bábätkom v poriadku (vrátane prvosemestrálneho skríningu, ktorý je odporúčaný lekármi medzi 11.-13. týždňom).

V tomto období je veľmi dôležité dôverovať celému procesu, svojmu telu a bábätku. Uvedomte si, že váš pokoj dodáva dieťatku silu. Negatívne emócie a stres mu môžu škodiť. Zamerajte sa na detoxikáciu mysli a vzťahov okolo seba. Odpočívajte a relaxujte, či už čítaním kníh, alebo prechádzkami v prírode.

Nezapomínajte na detoxikáciu!

O detoxikácii tela, mysle, vzťahov a domácnosti ste sa mohli dočítať v predchádzajúcom článku tohto seriálu, alebo detailnejšie tu

K prirodzenej detoxikácii organizmu patrí aj správna a dostatočná strava nastávajúce mamičky. Poďme sa pozrieť na niekoľko nutrientov, na ktoré počas tohto obdobia nesmieme zabúdať.

Po celú dobu I. trimestra dbajte predovšetkým na tieto nutrienty 

O foláte, čiže prírodnej forme kyseliny listovej, ste si už mohli prečítať v predchádzajúcom článku, kde sme písali nielen o vhodnej dávke, ale aj príprave potravín s vysokým obsahom tohto vitamínu.

Železo je hlavnou zložkou hemoglobínu, červeného krvného farbiva. Počas tehotenstva sa objem krvi zvyšuje o 30-40%, z čoho vyplýva zvýšená potreba tohto prvku. Keďže si počas prenatálneho obdobia vytvára bábätko zásoby na prvé 4 mesiace života, je dôležité strážiť si jeho hladinu. Výborným ukazovateľom je krvný test, ktorý by vám mal váš lekár v období 1. trimestra vykonať. Ak vám bude zistená nízka hladina, je potrebné dopĺňať železo v čo najprirodzenejšie forme. Vyvarujte sa syntetickým tabletám, ktoré môžu zaťažovať žalúdok a spôsobovať zápchu.
Zamerajte sa na potraviny obsahujúce vysokú hladinu železa. Medzi tie sa radia mäso a vnútornosti, ovsené vločky, quinoa, kustovnica čínska, avokádo, špenát, fazuľa, slivky a orechy.
Ak sa predsa len rozhodnete pre doplnenie železa vo forme doplnkov stravy, vždy dbajte (ako u všetkých vitamínov) na kvalitu a čo najprirodzenejšiu formu doplnku. Železo sa najlepšie vstrebáva ráno zároveň s folátom. Multivitamín pre tehotné ženy, ktorý je súčasťou tehotenských balíčkov zostavených našimi odborníkmi, železo obsahuje.

Vápnik je ďalším mikronutrientom, ktorého potreba v tehotenstve vzrastá takmer o dvojnásobok (z pôvodných 800 mg až na 1500 mg). Počas prvých mesiacov vnútromaternicového vývoja bábätka odčerpáva vápnik z tela matky. Jeho nedostatok môže v dospelosti spôsobovať vášmu potomkovi osteoporózu. Naši odborníci však neodporúčajú suplementáciu samotného vápnika.

Aby sa vápnik lepšie vstrebával a zároveň sa neusadzoval v cievach, je potrebné doplniť dostatočné množstvo vitamínu D, ktorého hladinu má väčšina obyvateľov Českej republiky podpriemernú. Vitamín D3 z nášho e-shopu je obohatený o vitamín K2, ktorý napomáha vstrebateľnosti tohto vitamínu a prispieva k udržaniu zdravých kostí. Viac o vitamínu D a vitamínu K2 si môžete prečítať v tomto článku.

Ak doplňujeme telu vápnik, nesmieme zabúdať na dostatočný príjem horčíka. Prečo? Ak trpÍ naše telo nedostatkom horčíka, vápnik sa môže ukladať v miestach, kde je ho dostatok, kolovať tak v krvi a spôsobovať kostnatenie tepien. Jednoducho povedané, čím viac vápnika a menej horčíka, tým väčšie riziko obehových ochorení. Prirodzeným zdrojom vápnika z potravín je napríklad brokolica, karfiol, žerucha, sardinky, tvaroh, mandle, mak, orechy, strukoviny a mnoho ďalších.

Jód je jednou z najdôležitejších mikroživín v období tehotenstva. Je nevyhnutný pre novorodencov i dojčatá. Tento prvok hrá zásadnú úlohu pri tvorbe hormónov v štítnej žľaze. Tie sú podstatné pre vývoj organizmu od počatia cez vnútromaternicový vývoj až po ukončení puberty.
Znížená tvorba hormónov štítnej žľazy (vyvíjajúcich sa v 12. týždni tehotenstva) môže spôsobiť predčasný pôrod, nízku pôrodnú váhu, zrakové alebo sluchové poruchy a mnoho ďalšieho.
Najviac jódu nájdeme v oceánoch a v moriach, najbohatšími zdrojmi jódu sú teda morské riasy (chaluha bublinatá čiže kelp, nori, dulse, morský fytoplanktón) a morské ryby, ktorých konzumácia u nás nie je dostatočná.
Predpokladá sa, že asi polovica novorodencov v Európe je vystavená nedostatku jódu. Keďže bežné opatrenia proti nedostatku jódu u tehotných žien nestačia, odporúčame navýšiť denný príjem jódu o 100 mikrogramov na celkových 250 mikrogramov.
U nás na e-shope nájdete jód napríklad v lahodných BIO pražených morských riasach alebo v týchto kvapôčkach.   

Kvalita pred kvantitou

Príjem kvalitnej stravy (čo najmenej spracovanej, bez rafinovaných cukrov, bielej múky, prepálených tukov a samozrejme alkoholu, s dostatočným príjmom sacharidov, tukov a bielkovín) a kvalitných potravinových doplnkov je v období tehotenstva pre každú nastávajúcu mamičku zásadný. Zamerajte sa teda na BIO kvalitu bez akýchkoľvek pridaných konzervantov a ďalších látok zaťažujúcich nielen vaše telo, ale aj telíčko bábätka. Nezabúdajte tiež na dostatočný pitný režim kvalitnej filtrovanej vody.

Všetky vyššie spomenuté potrebnej mikronutrienty (a mnoho ďalšieho!) môžete nájsť v tehotenských balíčkoch, ktoré pre vás zostavili dve mamičky a odborníčky, Eva Hájková s Lenkou Ptáčníkovou. Môžete si vybrať medzi variantmi ZÁKLADNÝ a MAXI. Odporúčame vám začať s balíkom MAXI, ktorý obsahuje ďalšie produkty na dlhšie používanie. Potom je vhodné doplniť ho základným, ktorý vychádza na 1 mesiac.

Pozor na bylinky!

Hoci sú bylinky zdravé a všemocné, v tehotenstve vyžadujú našu zvýšenú pozornosť. Mnoho z nich má totiž schopnosť vyvolávať sťahy maternicového svalstva, čo nie je v tomto období rozhodne žiaduce.
Ak patríte medzi milovníkov čierneho a zeleného čaju, zbystrite. A to predovšetkým kvôli látke v nich obsiahnutej zvanej Thein. Jeho obsah môžete znížiť vybratím vrecka/čaju po 30 sekundách, alebo vyliatím pôvodného náleve a opätovným zaliatím čaju. Druhý nálev by mal byť takmer zbavený teínu, keďže teín sa lúhuje z čajových lístkov ako prvý.

Naši odborníci odporúčajú napríklad harmanček, medovku, púpavu, mätu, zázvor, lipu, žihľavu a nechtík. 

Zároveň odporúčajú sa vyhnúť alchemilke všeobecnej, andelike lekárskej, borievke obyčajnej, gingko bilobe, hlavačke jarnej, paline pravej, petržlenu záhradnému, šalvii lekárskej, dráče lekárskej, klinčeku vonnému, ľubovníku bodkovaného a maliníku obyčajnému (do 36. týždňa).

Vyvarujte sa tiež kombinácii najrôznejších byliniek, predídete tak nežiaducim účinkom, ktoré ešte nie sú vyskúmané. 

Kvalitný a dostatečný spánok

Tento proces, vďaka ktorému sa naše telo obnovuje a regeneruje, dopraje energiu vyvíjajúcemu sa plodu a toľko potrebný kľud nastávajúcej mamičke. Dbajte nielen na dostatok spánku, ale aj na jeho pravidelnosť! Chodievajte každý deň spať a vstávajte v rovnakom čase. Vaše telo sú vaše vlastné hodiny, ktorých synchronizáciou maximálne podporíte prirodzenou očistou vášho tela. Vyhnite sa modrému svetlu aspoň hodinu a pol pred spánkom, tzn. nepozerajte do telefónu či na televíziu, používajte jemnejší svetlo či sviečky, čítajte si alebo si užívajte prítomnosť partnera.