🔥ZĽAVA až 10% na celú kategóriu Chudnutie! Podrobnosti o akcii nájdete tu.
🚚 Doprava ZADARMO pri nákupe nad 80 €!

Sme "v tom" s Vami - Sprievodca tehotenstvom nielen pre tehotné - Pred počatím

Obdobie pred počatím bábätka. Či už sa nachádzate v období plánovania bábätka, alebo ste už v očakávaní, pripravili sme si pre vás v spolupráci s našimi odborníkmi päťdielnu sériu užitočných článkov, ktoré vám uľahčia a spríjemnia túto úžasnú a neopakovateľnú etapu vášho života. Postupne sa zameriame na päť období.

Či už sa nachádzate v období plánovania bábätka, alebo ste už v očakávaní, pripravili sme si pre vás v spolupráci s našimi odborníkmi päťdielnu sériu užitočných článkov, ktoré vám uľahčia a spríjemnia túto úžasnú a neopakovateľnú etapu vášho života. Postupne sa zameriame na týchto päť obdobie:

1. Obdobie pred počatím bábätka
2. Obdobie 1. trimestru
3. Obdobie 2. trimestru
4. Obdobie 3. trimestru
5. Šestonedelie

Fáza I. - Obdobie pred počatím bábätka

Pravdepodobne ste už niekde čítali alebo počuli, že o priebehu tehotenstva a správnom vývoji plodu sa rozhoduje dávno pred tým, než žena príde do iného stavu.

Ako teda podporiť telo ženy pred otehotnením, a pripraviť tak ideálne podmienky pre samotné počatie?

"Sama si veľmi dobre pamätám na všetky emócie spojené s tehotenstvom, a to už v čase, keď som nad touto veľkou životnou zmenou ešte len premýšľala. Nakúpila som si množstvo kníh o tom, ako najlepšie otehotnieť, kedy je vhodná doba na počatie a ako sa počítajú plodné a neplodné dni. Ak teda patríte do rovnakej skupiny ako ja, mám pre vás jednu radu na nezaplatenie." Alena z Puravie

Obdobie pred tehotenstvom je rovnako dôležité ako samotné tehotenstvo

V poslednej dobe sa stále častejšie stretávame s partnermi, ktorí sa tak zameriavajú na materiálne zabezpečenie, či už seba alebo budúceho potomka, že im uniká jedna podstatná vec. Čím zdravšie je nastávajúca mamička ešte pred samotným počatím bábätka, a to nielen fyzicky, ale aj psychicky, tým zdravšie a pokojnejšie bude jej dieťatko. Telo každej mamičky ovplyvňujú veľmi silno emócie, a to nielen tie pozitívne (radosť), ale aj tie negatívne (strachy). Preto je dobré myslieť na prepojenie tela, mysle a duše.

Ale pozor! Tiež budúci otecko sa môže svojím životným štýlom z veľkej časti podieľať na celom tomto procese. Za ideálne obdobie pre úpravu životného štýlu oboch partnerov sa považuje čas 12 mesiacov pred plánovaným otehotnením. Jedným z dôležitých faktorov, vzťahujúcim sa na oboch budúcich rodičov, je kvalitná strava.

Detoxikácia

Pod týmto pojmom si väčšina z nás predstaví pitia zelených štiav (viac sa dočítate v tomto článku). Je potrebné si uvedomiť, čo sa pri tomto procese deje. Telo sa zbavuje jedovatých (toxických) látok. Nesprávna a nedostatočná funkcia detoxikačných mechanizmov v tele, a s tým súvisiace hromadeniu toxínov, môže spôsobovať poruchy imunity, a tým narušovať priaznivé podmienky pre oplodnenie. Dobrá správa je, že toxínov sa môže každá žena zbaviť tým najprirodzenejším spôsobom. Podporou našich vlastných, telu prirodzených detoxikačných orgánov a mechanizmov.

Kvalitná a pestrá strava je základom prirodzenej detoxikácie organizmu

Pestrá, lokálna a čerstvá strava je základom každého vyváženého jedálnička. Ak však chceme telo podporiť a pripraviť ho na obdobie tehotenstva, je potrebné sa zamerať na príjem špecifických vitamínov a minerálov. To platí pre oboch partnerov.

Folát, a jeho známa syntetická forma, kyselina listová alebo vitamín B9 je dôležitou molekulou nielen pre tvorbu nových buniek (uvoľnené vajíčko má potom okamžitú výživu), ale tiež pre vyvarovanie sa prípadných vrodených vád a vývojových porúch bábätka.

Pravidelné užívanie, doplnkov stravy obsahujúcich folát, znižuje riziko vrodených chýb, vrátane defektov neurálnej trubice o 50 až 70%.

Naši odborníci ženám pred otehotnením odporúčajú dopĺňať tento vitamín vo forme methylfolátov (vstrebatelnejšia a telu prirodzenejšia forma), a to 400 mikrogramov denne.
Prírodným zdrojom tohto vitamínu sú šaláty, špenát, brokolica, ružičkový kel, kvasnice, obilniny, ovocie, vajcia a orechy. Nesmieme však zabudnúť, že kyselina listová obsiahnutá v potravinách je veľmi citlivá na tepelné spracovanie. Pri vysokých teplotách ľahko podlieha oxidácii a ničí sa. K ďalšiemu poklesu môže dochádzať zlým skladovaním potravín, prílišným sekaním, krájaním, alebo používaním nevhodného kovového riadu. Šaláty je teda vhodné skôr trhať a umiestňovať do sklenených nádob.

Vitamín E (tokoferol), čiže elixír mladosti a plodnosti, je skutočným zázrakom. Stará sa o kvalitu pohlavných buniek a podporuje usadenie zárodku do steny maternice. Tento vitamín je vhodný nielen pre ženy, ale aj pre mužov. U nich zabezpečuje životaschopnosť spermií a ich vyššiu kvalitu.
Môžeme ho nájsť v každom klíčku, každej rašiacej rastline, masle, mäse (pečeni), zelených šalátoch, lisovaných olejoch a v orechoch, kde spolu so selénom tvoria životodarnú kombináciu.
Rovnako ako tomu bolo u kyseliny listovej, tiež vitamín E je citlivý na niektoré podmienky. Hoci je tepelne stabilnejší (vydržia teploty do 200 °C), je citlivý na svetlo a UV žiarenie. Svoju prirodzenú silu stráca rovnako pri mrazení. Keďže je vitamín E rozpustný v tukoch, odporúča sa jeho konzumáciu doplniť pokrmy bohaté na tuky (napr. avokádo).

Zinok nie je ani tak dôležitý u žien, ako u mužov. Práve tento minerál je zásadný pre tvorbu a aktiváciu spermií.
Naši odborníci odporúčajú dennú dávku 15 mg. Ak uprednostňujete prirodzenú stravu, budete musieť skonzumovať 30 g tekvicových semienok, 300 g melónu, 100 g kvalitného celozrnného pečiva, vajec či horčice.

Železo je počas tehotenstva veľmi dôležité pre vegetariánky a ženy trpiace chudokrvnosťou, a to predovšetkým pre zdravý vývoj rastúceho plodu.
Veľké množstvo železa obsahuje mäso a vnútornosti, zelená zelenina, fazuľa, slivky a orechy.

Omega 3 mastné kyseliny podporia nielen zdravie mamičky, ale pripravia aj zdravé prostredie pre správny vývoj bábätka. Hlavným zdrojom týchto kyselín sú morské ryby. Pozor si však dajte na ich kvalitu. Morské ryby môžu obsahovať vyššie množstvo ortuti, ktoré zaťažuje organizmus a býva spájané s vrodenými vadami plodu. Preto je potrebné konzumovať veľmi kvalitné ryby z čistých a prirodzených vôd.
Naši odborníci preto odporúčajú konzumovať napríklad vysoko kvalitný olej z tresčej pečene, ktorý je pre svoju bezpečnosť ocenený mnohými certifikátmi. Vegetariáni môžu prijímať omega 3 mastné kyseliny z morských rias alebo z krillu.

Strava vhodná pre nastávajúce mamičky (čo najmenej spracovaná, bez rafinovaných cukrov, bielej múky, prepálených tukov a samozrejme alkoholu) nestojí iba na vitamínoch a mineráloch. Dôležitý je dostatočný príjem sacharidov, tukov a bielkovín. Nezabúdajte tiež na dostatočný pitný režim kvalitnej filtrovanej vody.

Netoxická domácnost

Pre zníženie toxickej záťaže by sa mali nastávajúci rodičia tiež zamerať na tzv. toxicitu domácnosti. Toxické látky z kozmetiky a čistiacich prípravkov nás môžu zaťažovať viac, než si myslíme. Viac o prírodnej kozmetike sa môžete dočítať v tomto článku.

V neposlednom rade treba brať do úvahy aj toxické látky pridané do nášho tela napríklad vo forme amalgámovej plomby, ktorá obsahuje už zmienenú ortuť. Ortuť je vysoko toxická a zaťažuje telo nielen budúcej mamičky, ale môže dokonca poškodiť vyvíjajúci sa mozog plodu.

Detoxikácia psychických záťaží

Vyvarovanie sa toxických vzťahov prináša úľavu od strachov, úzkosťou a stresov, pomáha uvoľniť telo a zbaviť sa blokácií, ktoré môžu mať negatívny dopad na celý reprodukčný systém. Pre podporu pokojného tela, mysle aj duše by sme preto mali myslieť ako na kvalitný a dostatočný spánok, tak i na pohyb, ktorý je dôležitý ako pred otehotnením, tak aj počas tehotenstva.

Ktoré vyšetrenie pred otehotnením podstúpiť?

Ak patríte medzi páry, ktoré plánujú spoločného potomka, ale chcú najprv vedieť, či nemajú nejaké genetické predpoklady k vážnym ochoreniam či k iným komplikáciám, tak sa oplatí investovať do DNA testov pre páry.
Pri tomto vyšetrení sa klasicky vykonáva aj testovanie mutácie génu pre enzým MTHFR (metylén), čo je enzým zodpovedný za premenu kyseliny listovej na aktívny folát.

Nositeľkou tejto mutácie je štatisticky približne každá 2. žena, ktorá o nej zvyčajne ani nevie. Avšak ak si je žena tejto mutácie vedomá, potom môže prijať určité opatrenia (príjem väčšieho množstva folátov), ​​a vyhnúť sa tak problémom s otehotnením a problémami s vývojom plodu počas tehotenstva.

Napísali pre vás 

Kristýna a Alena z Puravie