Správny čas na jarný detox: čo je to detoxikácia a ako na to?
Toxínom sme nevedomky vystavení denne. Vzduch, ktorý dýchame, potraviny, ktoré jeme, voda, ktorú pijeme, kozmetika, ktorú na seba mažeme, sú plné toxických chemikálií. Pečeň, obličky a lymfatický systém zohrávajú hlavnú úlohu pri odstraňovaní týchto biologicky škodlivých zlúčenín. Ale naše telo sa nevyvinulo tak, aby sa dokázalo vysporiadať s rastúcim počtom toxínov v dnešnom životnom prostredí. Detoxikačné systémy sa môžu kvôli preťaženiu toxínmi ľahko zahltiť. K tomu dochádza, keď telo prijme viac toxínov, než dokáže spracovať, čo môže viesť k skutočnému poškodeniu. V tomto článku sa dozviete, ako podporiť detoxikáciu svojho tela, ktorá je zásadná pre udržanie zdravia.
Odkiaľ naše telo môže prijímať toxíny?
Zamyslite sa nad tým, ako sa stravujete, akú vodu pijete, kde sa pohybujete, akú kozmetiku používate, aké lieky či doplnky stravy užívate. To všetko v sebe môže skrývať potenciálne škodlivé látky, ktoré ľahko prehliadneme.
Môže ísť napríklad o pesticídy z chemicky ošetrovaných potravín, syntetické konzervanty a vône v kozmetike, balastné látky v doplnkoch stravy, skrátka akékoľvek prídavné látky, ktoré možno v malom množstve škodlivé nie sú, ale vo väčšom už môžu byť.
Ide o tzv. kumulatívny efekt.
Možno užívate denne viacero doplnkov stravy, kedy každý z nich obsahuje čo i len veľmi malé množstvo protispekavej látky. Táto látka v každej kapsule sa nakoniec nahromadí (akumuluje) vo vašom tele, čo môže mať nežiaduce dôsledky. Túto problematiku riešime u nás v Puravia, a preto u nás nájdete čisté čiže CLEAN LABEL doplnky stravy, ktoré nezaťažujú váš organizmus.
Čo je detox a prečo je dôležitý?
Detox, detoxikácia čiže očista tela je proces, kedy sa zbavujeme škodlivých látok (toxínov) predovšetkým prostredníctvom pečene, vylučovania a potu. Hromadenie toxínov v tele bráni správnemu fungovaniu organizmu, urýchľuje starnutie a môže poškodiť aj enzýmy, na ktorých je závislá každá fyziologická funkcia. Preto je detox pre zdravie tela úplne nepostrádateľný.
Detoxikácia navracia do vášho života rovnováhu a pomáha k správnemu fungovaniu vášho organizmu. Tento proces nielen omladí vaše fyzické zdravie, ale pomáha aj pre udržanie toho psychického. Detoxikáciou naštartujete svoje telo k zdravšiemu životu plnému energie.
Ako spoznať, že potrebujete detoxikáciu?
Príliš veľké množstvo toxínov v tele sa môže prejaviť nielen na vašej energii, nálade, životnom eláne... Pozorne vnímajte správy svojho tela, ktoré vám dá najavo, že treba mu pomôcť s očistou a dodať mu palivo.
Ako správne začať detox?
Najprv je dôležité obmedziť príjem toxických látok zo svojej stravy, kozmetiky, liekov, doplnkov stravy a prostredia, kde žijete. Ak začnete s očistou tela, ale neodstránite príčinu prítomných toxínov, nikam to nepovedie.
Čítajte si zloženie balených výrobkov, ktoré pravidelne užívate. Možno budete nemilo prekvapení, aké chemické látky sa v nich skrývajú. Nezúfajte však, prvý dôležitý krok uvedomenia máte za sebou a môžete postupne voliť čisté, zdraviu prospešné alternatívy :) Výsledkom bude prečistenie organizmu, jeho výživa a dobitie.
Zmeňte svoje návyky
1. Strava
-
Uprednostnite stravu v BIO kvalite.
-
Eliminujte alkohol, cigarety, rafinované cukry a vysoko spracované potraviny.
-
Pravidelne a dostatočne pite. Voda pomáha detoxikovať telo tým, že odstraňuje odpadové látky.[1]
-
Jedzte potraviny bohaté na antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením spôsobeným molekulami zvanými voľné radikály. Bobule, ovocie, orechy, kakao, zelenina, korenie a nápoje ako káva a zelený čaj majú jedny z najvyšších obsahov antioxidantov.
-
Jedzte potraviny s vysokým obsahom prebiotík, čo je druh vlákniny, ktorá vyživuje prospešné baktérie v črevách. Zdravie čriev je dôležité na udržanie zdravého detoxikačného systému. Črevné bunky majú detoxikačný a vylučovací systém, ktorý chráni črevá a telo pred škodlivými toxínmi.[2]
-
Znížte príjem soli. Keď konzumujete príliš veľa soli a málo vody, vaše telo uvoľňuje antidiuretický hormón, ktorý vám bráni v močení, a tým aj v detoxikácii.[3] Zvýšením príjmu vody vaše telo zníži vylučovanie antidiuretického hormónu a zvýši močenie, čím vylúči viac vody a odpadových látok.[4]
-
Zaraďte do svojho jedálnička potraviny obsahujúce síru, ako je cibuľa, brokolica a cesnak. Zvyšujú vylučovanie ťažkých kovov, ako je kadmium.[5]
-
Okoreňte svoje pokrmy koriandrom. Toto korenie zvyšuje vylučovanie niektorých toxínov, ako sú ťažké kovy. Napríklad olovo a chemické látky vrátane ftalátov a insekticídov.[6]
2. Starostlivosť o seba a domov
-
Vymeňte konvenčnú kozmetiku plnú chémií za tú prírodnú, ktorá nielen nezaťažuje vaše telo, ale hlavne skutočne prospieva zdraviu a kráse vašej pokožky.
-
Prejdite na prírodné čistiace prostriedky, ako je ocot a jedlá sóda, namiesto komerčných čistiacich prostriedkov. Môžete tak znížiť vaše vystavenie potenciálne toxickým chemikáliám.[7]
3. Pohyb
Cvičenie samo o sebe detoxikáciu tela nespôsobí. Môže však pomôcť pľúcam, obličkám, imunitnému systému a črevám, aby pracovali účinnejšie pri prirodzenej detoxikácii tela, pretože zvýšime krvný obeh a príjem kyslíka, rozprúdime lymfu. To pomáha vytláčať toxíny z tkanív.
Najlepšie doplnky stravy na podporu detoxu
1. Glutathion, kráľ antioxidantov.
2. Chlorella, druh jednobunkovej sladkovodnej riasy.
3. Spirulina, sladkovodná modrozelená riasa.
4. Horčík alebo magnézium, je minerálny prvok podieľajúci sa na viac ako 300 chemických reakciách nášho metabolizmu.
5. Sulforafan, jedna z najzaujímavejších fytochemikálií na svete, sa vyskytuje v hlúbovej zelenine, najhojnejšie v ružičkách brokolice.
6. Glutamín, jedna z 20 aminokyselín, je najhojnejšie zastúpená aminokyselina v krvnom riečisku.
7. Vitamín C, ktorý podporuje ochranu buniek pred oxidatívnym stresom.
8. Aktívne uhlie má úžasné adsorpčné účinky a dokáže na seba viazať široké spektrum látok.
9. Kurkumín prispieva k činnosti pečene a je jednou z hlavných účinných látok obsiahnutých v podzemkoch kurkumy dlhej, čo je antioxidant.
Zdroje:
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4529263/
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5622781/
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK526069/
[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6356561/
[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4488002/
[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5446471/
[7] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5561392/