Zima a vaše pľúca: Fascinujúce fakty
Zaznamenali ste ten tajomný hmlový obláčik, keď v zime vydýchnete? Zdá sa, že studený vzduch má zvláštne kúzlo, ktoré premieňa náš teplý dych na malé kvapôčky vody. Ale viete prečo? V tomto článku sa tiež dozviete, prečo môže byť dýchanie v zime prekvapivo osviežujúce, a napriek tomu, prečo vám niekedy chladný vzduch môže spôsobiť dýchavičnosť. Objavte s nami fascinujúce fakty o svojom dýchaní!
Prečo vidím paru, keď vonku vydýchnem?
Studený vzduch vonku spôsobuje, že náš teplý a vlhký dych sa zráža do drobných kvapôčok vody, ktoré vyzerajú ako malý hmlový obláčik. Mnoho ľudí si myslí, že viditeľnosť nášho dychu v zime súvisí s teplotou, ale tento pohľad má rovnako tak do činenia s množstvom vlhkosti v atmosfére. Pretože naše telo obsahuje asi 70% vody, je vzduch v našich pľúcach nasýtený vodnou parou (voda v plynnej forme) a má rovnakú teplotu ako naše telo. Studený vzduch nedokáže zadržať toľko vlhkosti ako teplý vzduch.
Keď náš teplý dych narazí na chladný vzduch, rýchlo sa ochladí, až dosiahne teplotu známu ako rosný bod. Keď sa teplota znižuje pod túto hranicu, vzduch nemôže udržať vodnú paru vo forme plynu a začne dochádzať k fyzikálnemu procesu zvanému kondenzácia. To znamená, že vodná para sa premení na kvapalinu, malé kvapky vody. Táto kondenzácia vytvára prchavý hmlistý obláčik, ktorý vidíme, keď dýchame za chladného počasia.
Prečo sa vám môže v zime dýchať lepšie?
Studený vzduch nie je taký vlhký a ťažký. Teplejší vzduch je totiž schopný absorbovať a prenášať viac vodnej pary ako chladnejší vzduch. Inými slovami, čím teplejší je vzduch, tým vyššia je jeho vlhkosť. To znamená, že horúci a vlhký vzduch je hustejší a ťažší, a preto sa horšie vdychuje. A čo je zaujímavé, vlhký vzduch má tendenciu prenášať huby, plesne a roztoče.
Prečo niekedy príliš studený vzduch môže spôsobiť dýchavičnosť?
Studený a suchý vzduch môže spôsobiť stiahnutie svalov okolo dýchacích ciest, ktoré sa v dôsledku toho zužujú. To znamená, že vzduch má menej priestoru pre vstup a výstup.
Tiež hlien v dýchacích cestách má tendenciu vysychať a zúžené dýchacie cesty sťažujú jeho odstraňovanie, čo môže viesť k pocitu stiesnenosti.
Zaujímavosti o dýchacích cestách
- Pľúca sú jediným orgánom, ktorý môže plávať na vode. Každá časť pľúc obsahuje asi 300 miliónov balónikov zvaných alveoly, ktoré nahrádzajú odpadový oxid uhličitý v krvi kyslíkom. Keď sa tieto štruktúry naplnia vzduchom, pľúca sa stanú jediným orgánom v ľudskom tele, ktorý môže plávať na vode.
- Dýchacie cesty sú plné rozmanitých bakteriálnych spoločenstiev, aj keď sme zdraví. Dá sa však predpokladať, že sa jedná o prirodzenú flóru alebo mikróby, ktoré žijú v našom tele a nespôsobujú ochorenie.
- Váš nos je filter, ohrievač a zvlhčovač vzduchu. Nos je vystlaný cievami, ktoré ohrievajú vzduch na telesnú teplotu, a bunkami, ktoré vylučujú hlien a pomáhajú zvlhčovať prechádzajúci vzduch. Vdýchnuté častice a mikróby sú zachytené v lepkavom hliene a presúvajú sa do zadnej časti hrdla, kde sú prehltnuté a zničené žalúdočnými šťavami.
- Kašeľ a kýchanie sú prirodzené mechanizmy. Keď hlien, baktérie alebo prach podráždia hrdlo a dýchacie cesty, telo automaticky reaguje kašľom, ktorý udržuje pľúca čisté od cudzích látok a votrelcov.
- Dýchaním strácate veľké množstvo vody. Pri výdychu vylučujete odpadový oxid uhličitý a taktiež veľké množstvo vody. Človek až 17 mililitra vody za hodinu. Pri cvičení však strácate približne štyrikrát viac, uvádza štúdia.
- Človek nevstrebáva všetok vdychovaný kyslík pre metabolizmus. Táto štúdia ukazuje, že síce vdychujeme vzduch s obsahom 21 % kyslíka, ale vydychujeme približne 16 % kyslíka a 5 % oxidu uhličitého.
Radi by ste podporili svoje dýchanie počas zimných mesiacov? Pozrite sa do našej kategórie PĽÚCA A PRIEDUŠKY, kde sme pre vás s našimi odborníkmi funkčnej medicíny vybrali tie najlepšie prírodné doplnky stravy.